Справа № 2-1970-2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
,,25” травня 2010 року м. Слов’янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Лаптєв М.В.
при секретарі- Хміль О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Слов'янську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про спонукання відповідача здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов’янську Донецької області про спонукання відповідача здійснити перерахунок пенсії, в обгрунтування заявлених вимог пояснила, що вона знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Слов’янськ та отримує пенсію за віком. 15 січня 2010 року вона звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок призначеної їй пенсії згідно ст. 42 п. 4 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 р. з урахуванням додаткового стажу і заробітку, з застосуванням середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за рік, який передує перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік. Але їй було проведено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу у цілому по Україні за 2007 рік – 1197,73 грн. Не дочекавшись приведення у відповідність до діючого законодавства розрахунку моєї пенсії, не погодившись з таким перерахунком 11 березня 2010 року вона знову звернулась до відповідача з письмовою вимогою провести перерахунок у відповідності до вимог діючого законодавства, але 12 березня 2010 року відповідач відмовив їй у перерахунку. Внаслідок незаконних дій відповідача вона недоотримала пенсію. Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству, а також порушують її законні права і інтереси внаслідок неправильного застосування норм діючого законодавства України з наступних підстав:
- відмовляючи їй у перерахунку пенсії відповідач посилався на спільний лист Мінпраці і
соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 р. № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01, але цей лист не пройшов реєстрацію у Мінюсті України і ним неможливо керуватися як нормативним документом;
- але вона має право на перерахунок пенсії відповідно до приписів ст. 40, 42 Закону
України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від
09.07.2003 р. Порядок призначення та обчислення такого перерахунку наведеній у
Постанові КМУ № 530 від 28.05.2008 р., ч. 2-3 п. 11 даної постанови визначено, що для
обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України ,,Про загальнообов’язкове
державне пенсійне страхування”№1058-ІV від 09.07.2003 р. використовується показник
середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу у
цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону
враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за
призначенням пенсії. У разі коли застрахована особа після призначення пенсії
продовжувала працювати, проводиться перераунок із застосуванням показників
середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу у цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права людини і громадянина та гарантії цих прав. Інші нормативно-правові акти не можуть змінювати чи відмінювати Закон.
Таким чином, позиція відповідача не грунтується на Конституції та вимогах діючого Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
У зв’язку з вищевикладеним позивач вимушена звернутися до суду та просила визнати протиправними дії і рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області по перерахунку її пенсії виходячи із середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області здійснити перерахунок її пенсії з 01 січня 2010 року виходячи із середньої заробітної плати за 2009 рік та і виплатити їй цю донараховану пенсію за період з 01 січня 2010 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, але надала суду заяву, просила справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську у судове засідання не з’явилась, але Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську надало суду заяву, просили справу розглянути у відсутність їх представника, також Управлінням Пенсійного Фонду України надано суду заперечення, у якому зазначено, що підстав для перерахування пенсії немає. При цьому послались на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. № 20/0/18-09/039 і Пенсійного Фонду України № 4096/02-01 від 11.03.2009 р., з якого вбачається, що при призначенні пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573, 99грн.), як це визначено пп. 2 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 ,,Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
Частиною четвертою ст. 42 ЗУ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( зі змінами, внесеними ЗУ ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 ЗУ ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначено вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 ,,Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197,91 грн.)
Показник середньої заробітної плати по наргоспу за 2009 рік використати на даний час неможливо, оскільки відсутній державний бюджет на 2010 рік.
Враховуючи вищевикладене Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов’янськ не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про спонукання відповідача здійснити перерахунок пенсії не визнає у повному обсязі і просять суд відмовити у їх задоволенні повністю.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про спонукання відповідача здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню з наступних підстав.
В суді з вірогідністю встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов’янську ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 р. (з змінами та доповненнями) ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
В суді також встановлено, що 15.01.2010 року та повторно 11.03.2010 року ОСОБА_1 зверталась до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську про перерахунок пенсії, що передбачена ст. 40 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, яку вона повинна отримувати з розрахунку середньомісячної заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу у цілому по Україні за 2009 рік, однак їй було відмовлено, що підтверджується листом відповідача від 12.03.2010 року за вих. № 64/ Г -02-01-01 ( а.с. 9).
Відповідно до ст. 42 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, передбачено, що у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 р. п.п. 2,3 п.11 передбачено, що для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів.
У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” у ст. 40, 42 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 р., було внесено зміни, які за Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. було визнано неконституційними.
Зазначене свідчить, що з часу визнання неконституційними відповідної норми закону, діє норма закону, що діяла на час внесення відповідних змін. За таких підстав суд не може погодитись з доводами відповідача стосовно того, що дії норми ст. 40, 42 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 р. ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не відновлені в попередній редакції, оскільки для цього не потрібно приймати додатково якесь рішення чи закон.
Тобто з 22.05.2008 року відповідач повинен був застосовувати ст. 40, 42 зазначеного Закону в редакції, що була до внесення змін Законом (107-17 ) від 28.12.2007 р.
Показник середньої заробітної плати на одного застрахованого працівника в Україні за 2009 рік становить - 1650 грн. 43 коп.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
В преамбулі Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зазначено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Таким чином доводи відповідача стосовно умов перерахунку пенсії, зазначені в листі Міністерства праці та соціальної політики № 20/0/18-09-039 від 11.03.2009 р. і Пенсійного Фонду України № 4096/02-01 від 11.03.2009 року є необгрунтованими, а дії Управління з приводу перерахунку пенсії позивачу такими, що не відповідають діючому законодавству.
З листа УПФУ вбачається, що порядок перерахування пенсії ОСОБА_1 не відповідає встановленому порядку зазначеному в ст. 40, 42 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Таким чином право позивача порушене і підлягає захисту.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 45 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи наведене, перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 45 п. 4 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV від 09.07.2003 р. із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік, який становить - 1650 грн. 43 коп., підлягає перерахунку з 1 січня 2010 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. 40, 42 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Законом України ,,Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, Законом України ,,Про Пенсійне забезбечення”, ст. ст. 3, 10, 11, 58, 60, 212-215, 218 України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про спонукання відповідача здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати дії і рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області по перерахунку ОСОБА_1 пенсії виходячи із середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік – протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Слов’янську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по стажу роботи і заробітку з 01 січня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу), з якої сплачені страхові внески, в цілому по Україні в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2009 рік, який становить 1650 грн. 43 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачи у 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції, або у порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення постановлено та підписано у нарядчій кімнаті у єдиному екземплярі.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.В. Лаптєв
- Номер: Б/н1479
- Опис: про стягнення заборгованої суми за послуги електрозв'язку
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1970-2010
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Лаптєв Михайло Вікторович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.12.2015
- Дата етапу: 07.12.2015