Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #94671424

Єдиний унікальний номер 235/4020/21

Провадження №2-о/235/390/21



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2021 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Бородавки К.П. за участю секретаря судового засідання Григор`євої С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Покровська в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті особи, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - заявник) звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьку Донецької області.

В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на день смерті проживав в м.Донецьку. Встановлення факту смерті необхідно їй для належної реєстрації смерті чоловіка уповноваженими органами України. Письмову відмову у проведенні реєстрації смерті не надає, посилаючись на лист Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду №985/0/208-21 від 22.04.2021, відповідно до якого під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті та народження на тимчасово окупованих територіях відмова органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації цих фактів не вимагається.

Ухвалою суду від 10.06.2021 провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження.

Заявник в судове засідання не з`явилась, за змістом поданої заяви просить розглянути справу без її участі, на заявлених вимогах наполягає.

Заінтересована особа, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без участі її представника згідно з нормами діючого законодавства на підставі наявних у справі документів.

В силу приписів ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе здійснити розгляд справи по суті за відсутністю її учасників.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судом встановлені такі фактичні обставини.

Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 підтверджується, що заявник (дошлюбне прізвище мовою оригіналу - російською мовою « ОСОБА_1 ») з 17.10.1965 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , 1942 року народження, який, як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть №1817 від 23.04.2020 та довідки про причину смерті, виданої до форми №106-у №1817 від 23.04.2020, виданих Республіканським бюро судово-медичної експертизи так званої «ДНР», помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті - місто Донецьк, причина смерті - поліорганна недостатність, гостре побутове отруєння сірчаною кислотою, про що 24.04.2020 Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції так званої «ДНР» видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис №653.

За змістом вказаного свідоцтва ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд враховує такі норми права.

Положеннями Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерством юстиції України 18.10.2000 №52/5, визначено, що у зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та на території проведення АТО проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

За п.1 гл.5 розд.ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, підставою для державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024. Лікарське свідоцтво про смерть видається лікарями, амбулаторно-поліклінічними закладам, диспансерами, пологовими будинками, санаторіями, поталого-анатомічними бюро, бюро судово-медичної експертизи. Лікарське свідоцтво про смерть підписується лікарем, який особисто його заповнив, засвідчується круглою печаткою закладу.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого до суду за межами такої території України.

Суд зазначає, що для встановлення факту смерті особи необхідні обставини, що свідчать про цю подію, а також про те, що заявник позбавлений можливості зареєструвати факт смерті в інший спосіб. Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина у певний час за певних обставин.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст.77 та ст.78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Надаючи оцінку допустимості наданих заявником доказів, а саме документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд керується ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одночасно суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСЛП), за висновками якої, зокрема, у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.

У заявника немає можливості надати лікарське свідоцтво з печатками відповідного зразка медичного закладу України, адже лікарських установ, які б діяли на території м.Донецька та були б підконтрольні Україні, немає.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що дослідженими у справі доказами доведено факт смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьку, та підтверджено неможливість реєстрації такого факту в органах реєстрації актів цивільного стану України, відтак заява підлягає задоволенню.

Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті особи задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - село Кузькіне Чернянського району Бєлгородської області, який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Донецьку Донецької області, Україна, причина смерті: поліорганна недостатність, гостре побутове отруєння сірчаною кислотою.

Рішення суду підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до або через відповідний суд.

Заявник - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Заінтересована особа - Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), місцезнаходження - Донецька область, м.Покровськ, вул.Центральна, 148, ЄДРПОУ 26551594.

Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація