- представник заявника: Косаковський Валентин Олександрович
- заінтересована особа: Головне управління ДМС України у Закарпатській області
- заявник: Білак Стефан Васильович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 308/3796/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2021 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого - судді Логойда І.В., за участі секретаря судового засідання Лупак В.І., за участі заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката Косаковського В.О., представника заінтересованої особи – ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ужгород в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський Валентин Олександрович, заінтересована особа: Головне управління ДМС України, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський В.О., звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про встановлення факту постійного проживання заявника на території України станом на 24.08.1991.
Заявлені вимоги мотивує тим, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ужгород, про що в книзі реєстрації актів про народження 13.09.1952 року зроблено запис під номером 788. Відповідно до паспорту громадянина СРСР, який видано 28.02.1983 Відділом внутрішніх справ Ужгородського райвиконкому Закарпатської області, ОСОБА_1 проживав на території України, а саме в селі Р.Комарівці та з 1983 року проживав на території Російської федерації, де 23.09.1989 був виписаний Виконкомом Дуровської сільської ради, Добринського району, Липецької області, та звернувся на територію України в АДРЕСА_1 , де проживав протягом 15 років. На даний час ОСОБА_1 не є громадянином іншої держави та на момент проголошення незалежності України не був. Станом на 24 серпня 1991 року ОСОБА_1 постійно проживав на території України, проте не прописався за вказаною адресою. Так, ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського районного відділу ДМС України в Закарпатській області про отримання паспорту громадянина України, в ході чого його було проінформовано про те, що на момент проголошення незалежності 24 серпня 1991 року та набрання чинності законом України «Про громадянство» у паспорті заявника громадянина СРСР відсутні відомості про проживання на території України, а тому з метою підтвердження проживання на території України необхідно звернутися з відповідною заявою до суду. Встановлення факту постійного проживання на території України пов`язано з отриманням паспорта громадянина України для підтвердження громадянства з метою користуватися правами, які визначені чинним законодавством. Без встановлення вказаного факту ОСОБА_1 не може отримати паспорт.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 01.04.2021 постановлено матеріали заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський Валентин Олександрович, заінтересована особа: Головне управління ДМС України, про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без руху.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.04.2021 постановлено прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський Валентин Олександрович, заінтересована особа: Головне управління ДМС України, про встановлення факту, що має юридичне значення, розгляд справи проводити в порядку окремого провадження, призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області (м. Ужгород, вул. Загорська, 53) на 09 год. 00 хв. 21.04.2021 року.
21.04.2021 представником заінтересованої особи ГУ ДМС України в Закарпатській області подано відзив на заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, у якому просив відмовити у задоволенні вимог заяви, оскільки у заявника відсутні документи, що підтверджують народження заявника на території України чи постійне проживання на території України станом на 24.08.1991.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21.04.2021 постановлено відкласти розгляд справи за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський Валентин Олександрович, заінтересована особа: Головне управління ДМС України, в інтересах якої діє представник за довіреністю ОСОБА_3 , про встановлення факту, що має юридичне значення, на 09 год. 00 хв. 26 травня 2021 року, про що належним чином повідомити учасників справи.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27.05.2021 постановлено відкласти розгляд справи за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник – адвокат Косаковський Валентин Олександрович, заінтересована особа: Головне управління ДМС України, в інтересах якої діє представник за довіреністю ОСОБА_3 , про встановлення факту, що має юридичне значення на 11 год. 00 хв. 09 червня 2021 року, про що належним чином повідомити учасників справи.
Заявник та його представник під час судового засідання просили задовольнити заяву. Представником заявника подано суду нотаріально посвідчені заяви свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , за змістом яких останні повідомили, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був їх сусідом починаючи з 1990 року та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , яка раніше мала назву Центральна, у будинку який при цьому мав порядковий номер 152, по 1995 рік.
Представник заінтересованої особи під час судового засідання не заперечував щодо задоволення вимог заявника. У зв"язку з поданням позивачем усіх необхідних документів на момент розгляду справи просив прийняти заперечення у відзиві на позов на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом з матеріалів справи встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.09.1993, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ужгород, про що в книзі реєстрації актів про народження 13.09.1952 року зроблено запис під номером 788.
Відповідно до паспорту громадянина СРСР серії НОМЕР_2 , який видано 28.02.1983 Відділом внутрішніх справ Ужгородського райвиконкому Закарпатської області, ОСОБА_1 проживав на території України, а саме в селі Р.Комарівці та з 1983 року проживав на території Російської федерації, де 23.09.1989 був виписаний Виконкомом Дуровської сільської ради, Добринського району, Липецької області.
Заявник звернувся до Ужгородського районного відділу ДМС України в Закарпатській області про отримання паспорту громадянина України, в ході чого його було проінформовано про те, що на момент проголошення незалежності 24 серпня 1991 року та набрання чинності законом України «Про громадянство» у паспорті заявника громадянина СРСР відсутні відомості про проживання на території України, а тому з метою підтвердження проживання на території України необхідно звернутися з відповідною заявою до суду.
Відповідно до положень ч. 1, п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Допитана під час судового засідання у якості свідка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомила, що проживає в АДРЕСА_2 та пояснила, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був її сусідом, проживав починаючи з 1990 року за адресою: АДРЕСА_2 , яка раніше мала назву Центральна, у будинку який при цьому мав порядковий номер 152, по 1995 рік.
Допитаний під час судового засідання у якості свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомив, що проживає в АДРЕСА_3 та пояснив, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був його сусідом починаючи з 1990 року та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , яка раніше мала назву Центральна, у будинку який при цьому мав порядковий номер 152, по 1995 рік.
Відповідно до ч 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Реалізація права на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року, який має юридичне значення.
Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов`язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.
Відповідно до п. 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року N 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року N 588/2006), громадяни колишнього СРСР, які не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України станом на 13 листопада 1991 року, проходять процедуру встановлення їхньої належності до громадянства України.
У таких випадках, одним із документів на підтвердження цієї обставини може бути рішення суду, яким підтверджується факт постійного проживання особи на території України станом на 24.08.1991 або 13.11.1991 року.
У пункті 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Судом встановлено, що заявник не має можливості отримати паспорт громадянина України, оскільки не може підтвердити належність до громадянства України, так як не має документів, підтверджуючих, в тому числі, і його проживання на території України станом на 24.08.1991 року.
Разом з тим, факт проживання заявника на території України станом на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) підтверджується показами свідків.
Вказаний факт має для заявника юридичне значення, іншим шляхом зазначений факт встановити неможливо.
За таких обставин вимоги заявника обґрунтовані і суд вважає за необхідне встановити факт постійного проживання на території України заявника станом на 24 серпня 1991 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69, 76, 81, 259, 293, 294, 315, 318, 319, 353, 354, 355 ЦПК суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України станом на 24.08.1991.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відомості щодо учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 ).
Заінтересована особа: Головне управління ДМС України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ: 37809328, адреса місцезнаходження: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 12 «А»).
Повний текст рішення складено 11 червня 2021 року.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда
- Номер: 2-о/308/65/21
- Опис: про встановлення факту постійного проживання на території України
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 308/3796/21
- Суд: Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Логойда І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.03.2021
- Дата етапу: 09.06.2021