АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого : Щолокової О.В.
Суддів: Міхасішина І.В., Вавшка В.С.,
При секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 29 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про стягнення заборгованості по невиплаченій щомісячній надбавці до пенсії як дитині війни,-
в с т а н о в и л а:
В жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2006-2008 роки в сумі 4472,70 грн.
Постановою Гайсинського районного суду Вінницької області від 29 жовтня 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, виражену у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії на 30% мінімального розміру пенсії за віком з 12.10.2008 року по 31.12.2008 року. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нарахувати ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 12.10.2008 року по 31.12.2008 року. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів викладених в апеляційній скарзі, дійшла до висновку, що дана скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка ОСОБА_1 має право на щомісячне підвищення до пенсії на 30% мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проте в порушення вимог даного закону, а також з урахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року відповідачем – Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області підвищення до пенсії позивачці не нараховувалося та не виплачувалося , в зв’язку з чим дії відповідача визнано протиправними та зобов’язано провести відповідні нарахування та виплати з 12.10.2008 року по 31.12.2008 року.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися неможливо.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 63 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах.
Згідно з п. 1.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. N 8-2 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05 2002 р. за N 442/6730 13 березня 2008 р. за N 209/14900 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду
Згідно з п.п. 4 п. 2.1 Положення забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством покладені на управління Пенсійного фонду в районах, містах та районах у містах.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відповідно до покладених на нього завдань, здійснює в підвідомчих управліннях Фонду в районах, містах, районах у містах перевірки правильності та своєчасності призначення (перерахунку) і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат (п.п. 3 п. 2.2 Розділу II Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від 27.06.2002 №11-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 року №581/6869).
Відповідно до довідок від 12.10.2009 року №№ 1857, 1858, 1859 ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької області, яке здійснює нарахування та виплату пенсій та інших соціальних виплат позивачці (а.с. 6-8).
Таким чином, обов’язок щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, а також щомісячного підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької районі, яке не було залучено до участі в справі, незважаючи на те, що відповідачем було заявлено клопотання про залучення належного відповідача, яке судом першої не вирішувалося (а.с.15-16).
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов’язки осіб, які не брали участь у справі.
За таких обставин, та враховуючи те, що судом першої інстанції було вирішено питання про права та обов’язки управління праці та соціального захисту населення у Гайсинському районі Вінницької області, яке не було залучено до участі в справі, постанова суду підлягає до скасування з направленням справи на новий розгляд.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 307, п.4 ч.1 ст. 311, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задовольнити частково.
Постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 29 жовтня 2009 року скасувати, справу направити на новий розгляд в той же суд іншим складом.
Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення та з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)
З оригіналом вірно: