Судове рішення #9482819

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ


ПОСТАНОВА

Іменем України




29.04.10Справа №2а-778/10/2770


м. Севастополь

14 год. 54 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

  при секретарі - Трігуб Г.В.,

з участю: позивача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Балаклавським РВ УМВС України в м. Севастополі 09.02.2007 року;

Представника позивача - ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_2, виданий  Балаклавським РВ УМВС України в м. Севастополі, 29.12.2000 року;

Представника відповідача - Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті України в особі її структурного підрозділу Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі - Хістова Вадима Юрійовича, посвідчення державного інспектору №001667, видане головною державною інспекцією на автомобільному транспорті, 14.12.200 року ;

     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1   до  Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі  про  визнання постанови протиправною та скасуванні,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в    м. Севастополі про визнання постанови № 095546 від 09.08.2010 року протиправною та просить скасувати вказану постанову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 18.03.2010р. відкрито провадження у адміністративній справі.

Під час проведення попереднього судового засідання стало відомо, що Територіальне управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі утворено без надання статусу юридичної особи. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 31.03.2010р. про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду залучено у якості відповідача Головна Державна інспекція на автомобільному транспорті України в особі Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі.

Позивач обґрунтовує вимоги порушенням відповідачем законодавства про автомобільний транспорт.

В ході судового розгляду позивач та представник позивача на позовних вимогах наполягали.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав суду пояснення, просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частки 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344             від 05.04.2001р., (далі Закон № 2344), центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Діяльність Територіальних органів Головної державної інспекції на автомобільному транспорті регулюється Положенням про Територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 14.12.2005р., № 888, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2005р., № 1573.

Згідно частини 1 вказаного Положення, Територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (далі - територіальні управління) в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті.

Відповідно до частки 4 Положення про Територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування; забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.

Встановлено, що ОСОБА_1 працює в Закритому акціонерному товаристві «Доставка» на посаді водія, що підтверджується наказом (а.с. 12), та використовує автотранспортний засіб, який знаходиться у підприємства у оренді, відповідно до договору оренди (а.с. 7).

Територіальним управлінням Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі 10.02.2010р. проведена рейдова перевірка щодо дотримання автотранспортного законодавства, яка відповідно до пункту 14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України 08.11.2006 р. № 1567, проводиться у тому числі, на окремо визначених ділянках дороги.

Перевіркою водія ОСОБА_1 10.02.2010р. встановлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме відсутність встановлених законодавством документів на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно статті 48 Закону № 2344, документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

За результатами вказаної перевірки складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час вантажного перевезення.

На підставі акту перевірки, за наслідками розгляду справ про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, Територіальним управлінням Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі прийнято постанова від 09.03.2010р. № 095546 про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 в сумі 1700 грн.

Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Пунктами 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті встановлено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій

Відповідно ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що позивачем на вимогу інспекторів Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі при проведенні рейдової перевірки надані таки документи: путовій лист від 10.02.2010р., товарно-транспортна накладна на вантаж, технічний паспорт на транспортний засіб, посвідчення водія, поті наданий був договір оренди транспортного засобу.

В судовому засіданні представник відповідача та свідок ОСОБА_6, який є інспектором Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в    м. Севастополі та проводив рейдову перевірку 10.02.2010р., пояснили, що позивач ліцензійну картку, яка передбачена статтею 48 Закону № 2344, не надавав, але ним був наданий договір оренди транспортного засобу. Також представник відповідача та свідок ОСОБА_6 пояснили, що при наявності договору оренди транспортного засобу, ліцензійна карта не є обов’язковою.

Як показали свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6 - позивач ОСОБА_1 під час проведення перевірки з місця не відлучався, надав для перевірки документи, договір оренди транспортного засобу надав пізніше, але під час перевірки.

На вимогу суду ЗАТ «Доставка» надані журнал путових листів та журнал реєстрації медичних працівників перед рейсових доглядів водіїв, яки були досліджені у судовому засіданні. З наданих журналів вбачається, що водій ЗАТ «Доставка» ОСОБА_1 проходив медичний догляд та виїжджав для виконання своїх обов’язків 10.02.2010р.

Відповідно частки 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.           

Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірної постанови покладено на Територіальне управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі.

В даному випадку відповідач не довів правомірність прийнятої ним постанови.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України  якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

керуючись, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити.

Визнати протиправною постанову № 095546 від 9 березня 2010 року Територіального управління Головній державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі про застосування фінансових санкцій в сумі 1700 грн. стосовно ОСОБА_1 та скасувати.

Стягнути з Державного бюджету України (31113095700007, ГУДК в м. Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 3(три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя                                                                      О.В. Мінько

                                                                        


                                                                      

                                                                        


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація