- відповідач: Броварська міська рада Київської області
- позивач: Буров Валерій Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 361/4996/21
Провадження № 2/361/2995/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.06.21 суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Гридасова А.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання права власності у порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшли матеріали вказаної позовної заяви.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву суд дійшов висновку про залишення її без руху із наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Порядок звернення до суду з позовною заявою урегульований Цивільним процесуальним кодексом України. Подання заяви має відбуватись з дотриманням певних умов, які передбачені, зокрема, в статтях 175,177 ЦПК України.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків.
Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.
Згідно із ч. 1, п. 5 ч. 3, ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Окрім того, позовна заява має містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Звертаючись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно, що скаладається з недоотримааної пенсії, позивач вказує відповідачем Броварську міську раду Київської області, не зазначаючи при цьому чим саме порушила рада права позивача.
Крім того, зі змісту позову вбачається, що позивач є не єдиним спадкоємцем, відтак позивачу слід визначитися з колом учасників справи, визначивши при цьому їх процесуальний статус.
Як вбачається із позовної заяви, ціну позову позивачем не вказаноа і не визначено, як то передбачено ч. 3 ст. 175 ЦПК України.
Також, хибним, на думку суду є твердження сторони позивача щодо неможливості визначення розміру пенсії, на яку останнній просить визнати право власності.
Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про судовий збір`судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Вказана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.175,177 ЦПК України, а саме: до позову не додана квитанція про сплату судового збору.
Разом з позовною заявою, позивач подала клопотання, в якому просить суд звільнити її від сплати судового збору.
Щодо звільнення від сплати судового збору зазначає, що через важкий матеріальний стан не має змоги сплатити судовий збір.
Відповідно до ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Якщо у встановлений судом строк судові витрати не будуть сплачені, заява відповідно до статті 257 цього Кодексу залишається без розгляду, або витрати стягуються за судовим рішенням у справі, коли сплата судових витрат була відстрочена або розстрочена до ухвалення цього рішення. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За нормами цивільно-процесуального законодавства, яке регулює сплату судового збору, передбачається, що підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Отже, доводи про відсутність можливості сплати коштів самі по собі не можуть бути підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки заявник має не лише навести обставини, які свідчать про його скрутне матеріальне становище, але й подати до суду відповідні докази.
Крім того, зі змісту позову вбачається, "що ОСОБА_2 просить визнати право власності на спадкове майно, яке складається з недоотриманої пенсії" , однак позивачем у справі є ОСОБА_1 .
Таким чином, наведені у клопотанні доводи про майновий стан не дають підстав для звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви, оскільки не додано доказів на підтвердження таких доводів, а безпідставне зменшення розміру судового збору, звільнення чи відстрочення від сплати судового збору є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом.
За таких обставин, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
судовий збір за подання даної позовної заяви необхідно сплатити за наступними реквізитами суду.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК уКиїв.обл/Броварська міс/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37955989 , Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.) , Код банку отримувача – 899998 , рахунок отримувача – UA088999980313151206000010784 , Код класифікації доходів бюджету - 22030101 призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Броварський міськрайонний суд Київської області (назва суду, де розглядається справа)
Пунктом 9 частини третьої статті 175 ЦПК України передбачено, що позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Однак до позовної заяви такого розрахунку позивачами не додано.
Відповідно до ч.1-2 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175,177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України,-
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання права власності у порядку спадкування - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк, позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Гридасова
- Номер: 2/361/2995/21
- Опис: про визнання права власності у порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке складалося з недоотриманої пенсії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 361/4996/21
- Суд: Броварський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Гридасова А.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.06.2021
- Дата етапу: 12.07.2021