Судове рішення #9485668

          ПОСТАНОВА

       ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                                                                                                                                         Справа № 2-а-69/10

                                                                                                                                                                                                  Копія

        27 травня 2010 року     Катеринопільський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді                Кухаренко О.В.

        при секретарі                        Колісник С.М.,                    

розглянувши в судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт. Катеринопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі «Про зобов’язання провести перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства» , -

ВСТАНОВИВ :

    В березні 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок призначеної пенсії та виплату пенсії згідно закону. В позовній заяві позивач зазначив, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи та дане захворювання пов`язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , а тому вважає, що відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" його пенсія повинна бути не нижче 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком і повинна виплачуватись у розмірі 3984,00 починаючи з 01 травня 2009 року.

    Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився попередньо надавши заяву в якій позовні вимоги підтримав та просить суд позов задовольнити, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області зробити перерахунок та виплачувати пенсію у відповідності з ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком у розмірі не менше 3984,00 починаючи з 01 травня 2009 року.

    Представник відповідача позов не визнає, в судове засідання не з'явився, повідомив суд письмово що просить справу слухати в його відсутності, подав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на те що:

- згідно із пп. 15 п. 28 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-V1, в статтю 54 Закону " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесено зміни, які передбачають, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по ІІ групі інвалідності – 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дану зміну визнану незаконною згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008. Відповідно до ст. 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. 28.05.2008року КМ України прийняв постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" пунктом 6 якої передбачено, що розмір пенсії з 22.05.2008 року для зазначеної категорії пенсіонерів не може бути менше 965 грн. Постановою КМ України від 16.07.2008 року № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" мінімальний розмір пенсії підвищено до 1090 грн. Розмір пенсії визначено відповідно до чинного пенсійного законодавства, виплата пенсії здійснюється в повному обсязі в межах законів про Державний бюджет України на відповідні роки, в яких визначено розміри видатків, що направляються органам Пенсійного фонду України для проведення виплат потерпілим у наслідок Чорнобильської катастрофи.

2

    - відповідно до ч. З ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Конституційний Суд України в ухвалі від 19.05.2009 № 27-у/2009, зазначив, що у частині третій статті 28 Закону № 1058-ІУ закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсій за віком, установленого в абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

    - статтею 63 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 № 1261. Відповідно до пункту 15 даного Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління. Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають в його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Пункт 9 цього Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають. На підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України. Із змісту ст. 63 Закону № 796 не вбачається, яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата пенсій. Враховуючи, що Законом України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, не вбачається будь-яких порушень законодавства з боку відповідача .

- завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи , вирішуються в порядку адміністративного судочинства. Таким чином не можуть бути розглянуті в порядку цивільного судочинства вимоги позивача щодо визнання незаконною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області щодо не проведення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком .

Вивчивши пояснення представника відповідача , дослідивши письмові докази в справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що позивач є потерпілим від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, що стверджується вкладкою № НОМЕР_1 до посвідчення серії НОМЕР_2 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що видані 03 липня 2001 року Черкаською обласною державною адміністрацією, та інвалідом 2-ої групи по захворюванням, пов'язаних з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою Черкаської регіональної міжвідомчої експертної комісії  серії МСЕ № 002992 від 03.04.2002 року .

3

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; 6) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.  

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 9 липня 2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розрахунок пенсій позивачу, відповідачем проведено виходячи із розміру, установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України під 3 січня 2002 р. № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» , яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статті  54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а в п. 2 постанови від 3 січня 2002 р. № 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначеної статті закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Згідно Постанови від 11 листопада 2008 р. колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, положення ч. 3 ст. 28 Закону«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до вимог ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більше як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії, а не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

   З метою захисту прав позивача,  суд прийшов до висновку про необхідність захисту прав позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та виплачувати її у відповідності до чинного законодавства України , а саме ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком починаючи з 01 травня 2009 року.

   

4

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 8, 22, 46, 48, 64, 95 Конституції України, ст. 54 ч. 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 11, 71, 86, 159, 163,167,186 КАС України  України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

  Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі «Про зобов’язання провести перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства», -  задовольнити частково .

  Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі щодо відмови зробити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

  Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі,  здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та виплачувати її у відповідності до чинного законодавства України , а саме ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком починаючи з 01 травня 2009 року.

           В решті позовних вимог відмовити .

           На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня проголошення постанови.

           Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

                 Головуючий                          /підпис/                     О.В. Кухаренко

                       Суддя

Катеринопільського районного суду                                     О.В. кухаренко

  • Номер: 22-з/816/29/19
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-а-69/10
  • Суд: Сумський апеляційний суд
  • Суддя: Кухаренко Олександр Володимирович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2019
  • Дата етапу: 04.03.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація