Справа №22-1231/09
Категорія:40
головуючий в першій інстанції: Питель С.М.
доповідач: Кучевський П.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Кучевського П. В.,
суддів: Матківської М. В., Медяного В. М.,
при секретарі: Сніжко О. А.,
за участю заявника ОСОБА_1, апелянтів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини,
за апеляційною скаргою ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 листопада 2008 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 листопада 2009 року заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Не погодившись з таким рішенням суду, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу, зазначивши, що зазначене рішення суду являється незаконним та таким, що підлягає скасуванню з підстав неповного з’ясування судом обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанцій в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 листопада 2008 року - до скасування з направленням справи на новий розгляд, виходячи з наступного.
Відповідно ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу відповідно до закону. Обґрунтованим є рішення, прийняте на основі цілком і всесторонньо з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підстави своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно ч. 1 ст. 234 ЦПК України окреме провадження - це вид не-позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів.
Згідно ч. 6 ст. 235 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Відповідно ч. 4 ст. 235 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Однак, в заяві про встановлення факту прийняття спадщини в порушення ч. 4 ст. 235 ЦПК України не зазначено заінтересованих осіб (а. с. 2).
Приймаючи рішення про задоволення заяви ОСОБА_1, Тростянецький районний суд Вінницької області виходив з того, що заявником надано беззаперечні докази факту прийняття спадщини ОСОБА_1 після ОСОБА_4
Однак, колегія судів з таким рішенням погодитись не може, оскільки, судом першої інстанції було вирішено питання про права та обв’язки осіб, які не приймали участі у справі.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 являються синами ОСОБА_4 та братами ОСОБА_1 При розгляді справи суд не витребував з Тростянецької нотаріальної контори спадкової справи після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_1, яка б містили необхідну інформацію.
Інтереси апелянтів, як спадкоємців ОСОБА_4 та братів ОСОБА_1 судовим рішенням не враховані.
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов’язки осіб, які не брали участь у справі.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 213,307,311,313,314,315,317,319 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 листопада 2008 року - задоволити.
Рішення Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 листопада 2008 року - скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення.
На ухвалу може бути подана касаційна скарга протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили до Верховного Суду України.