Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95089495

Справа № 930/2878/20

Провадження №2/930/258/21




Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


09.06.2021 року м.Немирів



Немирівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючої - судді Войницької Т.Є.

за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.

позивача ОСОБА_1


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів ,-


В С Т А Н О В И В:


Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення пені за прострочення сплати аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, сторони з 06.06.2012 року по 11.03.2014 року перебували у шлюбі

Від шлюбу з відповідачем мають сина- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Вінницького міського суду від 03.07.2014 року з відповідача стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_3 в твердій грошовій сумі у розмірі 1000 грн. щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду, тобто з 27.05.2014 року до досягнення сином повноліття.

Спільний з відповідачем син проживає разом з позивачкою та перебуває на її утриманні. Відповідач неналежно та в неповному обсязі виконує свої зобов`язання по сплаті аліментів.

За таких обставин, у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем рішення суду про стягнення аліментів, у нього виникла заборгованість у розмірі 49 233грн. 29 коп.

Позивачка неодноразово зверталася до відповідача з вимогою виконати рішення суду у повному обсязі та погасити заборгованість по сплаті аліментів, проте останній її прохання ігнорує.

У зв`язку з наведеним, позивач просить стягнути з відповідача неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів у розмірі 7000 грн.

Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 04.02.2021 року відкрите спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити з наведених у ньому підстав.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча неодноразово повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, однак зворотні поштові відправлення поверталися до суду з відміткою «Адресат за вказаною адресою відсутній», у зв`язку із чим виклик відповідача здійснювався через офіційний сайт судової влади.

При розгляді справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області.

Згідно довідки, виданої головою правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тичини5», ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає разом з матір`ю - ОСОБА_1 .

На підставі рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 03.07.2014р. з ухвалою цього ж суду про виправлення описки від 16.09.2015 року з ОСОБА_2 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 1000 грн. щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду до досягнення дитиною повноліття.

Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів по виконавчому провадженню №44322464, заборгованість по сплаті аліментів на утримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.10.2020 року складає 49 233, 29 грн. Однак, дана сума, на переконання суду, є помилковою, оскільки згідно розрахунку заборгованості, сума боргу у 2017 році складає-1672 грн., у 2018 році - 3000 грн., у 2019 році - 12000 грн, тобто загальна сума заборгованості складає 16 672 грн.

Відповідно до ст. 51 Конституції України та ст. 180 СК України батьки зобов`язанні утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини. Обсяг відповідальності батьків не залежить від проживання їх разом чи окремо від дитини, і цей факт не звільняє від обов`язку забезпечувати такі умови життя дитини, які є достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, соціального та духовного розвитку.

Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно з частинами першою-третьою статті 196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Відповідно до п.22 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» передбачена ст. 196 Сімейного кодексу України відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи. На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин.

У ході судового розгляду судом не встановлено поважних причин щодо несплати аліментів, доказів щодо цього відповідач не надав. При цьому встановлено, що відповідач сплачував аліменти з травня 2017 року по червень 2018 року, а також з лютого по вересень 2020 року що підтверджується розрахунком заборгованості державного виконавця.

При розрахунку пені за заборгованістю за аліментами необхідно виходити із положень, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі № 333/6020/16-ц.

Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити та 1 відсоток. Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1%.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.

Окрім того, Велика Палата Верховного Суду у справі № 333/6020/16-ц відступила від висновків Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у раніше прийнятих постановах від 02 листопада 2016 року у справі № 6-1554цс16, від 16 березня 2016 року у справі № 6-2589цс15, від 03 лютого 2016 року у справі № 6-1477цс15, від 16 березня 2016 року у справі № 6-300цс16, вважаючи, що пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Так, позивачем надано розрахунок пені за несвоєчасну сплату аліментів. Відповідно до розрахунку, неустойка (пеня) за прострочення сплати аліментів на утримання дитини за період з січня 2017 року по вересень 2020 становить 7000,00 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача на її користь.

Проведений позивачем розрахунок заборгованості здійснено за формулою: розмір заборгованості х кількість прострочених днів за місяць х 1%, при цьому розмір пені обмежено нарахуванням заборгованості за місяць, у якому не проводилося стягнення, що не відповідає висновкам, викладеним у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №333/6020/16-ц, тому суд вважає за необхідне здійснити власний розрахунок.

Таким чином, вирішуючи вказаний спір, суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня їх фактичної сплати чи до дня ухвалення судом рішення, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою: р=(А1 х Q1 х 1 %)+(A2 х Q2 х 1 %)+………(An х Qn х l %), де:p - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;

А1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

А2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

Q2 - кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

An - нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;

Qn - кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

Розрахунок:

пеня за прострочення сплати аліментів за січень 2017 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 1338 (кількість днів прострочення) х 1% =13380,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за лютий 2017 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 1310 (кількість днів прострочення) х 1% =13100,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за березень 2017 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 1279 (кількість днів прострочення) х 1% =12790,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за квітень 2017 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 1249 (кількість днів прострочення) х 1% =12490,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за липень 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 792 (кількість днів прострочення) х 1% =7920,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за серпень 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 761 (кількість днів прострочення) х 1% =7610,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за вересень 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 731 (кількість днів прострочення) х 1% =7310,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за жовтень 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 700 (кількість днів прострочення) х 1% =7000,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за листопад 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 670 (кількість днів прострочення) х 1% =6700,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за грудень 2018 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 639 (кількість днів прострочення) х 1% =6390,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за січень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 608 (кількість днів прострочення) х 1% =6080,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за лютий 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 580 (кількість днів прострочення) х 1% =5800,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за березень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 549 (кількість днів прострочення) х 1% =5490,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за квітень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 519 (кількість днів прострочення) х 1% =5190,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за травень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 488 (кількість днів прострочення) х 1% =4880,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за червень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 458 (кількість днів прострочення) х 1% =4580,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за липень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 427 (кількість днів прострочення) х 1% =4270,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за серпень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 396 (кількість днів прострочення) х 1% =3960,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за вересень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 366 (кількість днів прострочення) х 1% =3660,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за жовтень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 335 (кількість днів прострочення) х 1% =3350,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за листопад 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 305 (кількість днів прострочення) х 1% =3050,00 грн.,

пеня за прострочення сплати аліментів за грудень 2019 року - 1000,00 (заборгованість зі сплати аліментів) х 274 (кількість днів прострочення) х 1% =2740,00 грн.,

Загальна сума неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів на дитину складає: 136 499 грн.

Однак, зважаючи, що відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, вважає можливим стягнути розмір неустойки в сумі 7000,00 грн, яку просить стягнути позивач.

Розподіл судових витрат суд проводить відповідно до ст.141 ЦПК України. Зважаючи, що позивач звільнена від сплати судового збору, а позов задоволений повністю з відповідача на користь держави підлягає стягненню 908,00 грн судового збору.


Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -


У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів у розмірі 7000 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 до Державного бюджету (стягувач Державна судова адміністрація України) отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Немирівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.

Повний текст рішення виготовлено 14.06.2021 року




Суддя: Т. Є. Войницька



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація