Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95111446

Справа № 675/650/21

Провадження № 2/675/425/2021


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"25" червня 2021 р. м.Ізяслав

Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Трасковського С.Л., за участю: секретаря – Ткачук Я.Л., позивача – ОСОБА_1 , представника відповідача – ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізяславської міської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

22.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Ізяславської міської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина.

У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся із заявою про прийняття спадщини, оскільки доглядав за хворою дружиною, яка отримала перелом ноги та потребувала постійного догляду. Таким чином, просить суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 26.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.

В подальшому, після надання можливості сторонам по справі надати суду заяви по суті справи, документи на підтвердження своїх вимог та заперечень, ухвалою суду від 24.05.2021 року закрито підготовче провадження по справі за вказаним позовом та призначено справу до судового розгляду по суті. Вирішено питання щодо допиту свідків.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в позові.

Представник Ізяславської міської ради Ізяславського району Хмельницької області в судовому засіданні проти позовних вимог ОСОБА_1 не заперечувала.

З`ясувавши позицію позивача, представника відповідача, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивача серії  НОМЕР_1 , виданого повторно 05.04.1993 року, його матір`ю є ОСОБА_3 .

Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого Ізяславським відділом реєстрації актів громадянського стану 07.06.1997 року, ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_1 та змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ».

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 , а ОСОБА_7 є його дружиною.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Ізяславським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 05.10.2019 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Ізяслав Ізяславського району Хмельницької області, про що складено відповідний актовий запис №194.

В довідці від 11.03.2021 року №852, виданій виконкомом Ізяславської міської ради Ізяславського району Хмельницької області, зазначено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_3 за даною адресою зареєстровані особи відсутні.

Ізяславська державна нотаріальна контора листом від 29.04.2021 року №407/01-16 повідомила, що після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась, що підтверджується також Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру №64556715 та №64556716 від 29.04.2021 року.

Таким чином після смерті ОСОБА_3 спадщину ніхто із спадкоємців не прийняв.

Крім того, в матеріалах справи наявна медична документація, яка підтверджує отримання дружиною позивача ОСОБА_7 в грудні 2019 року складного перелому ноги, що потребувало подальшого догляду за нею.

Допитані в судовому засіданні окремо один від одного в якості свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтвердили, що позивач доглядав за своєю матір`ю до дня її смерті, яка фактично проживала з ним. Також зазначили, що ОСОБА_1 після смерті матері доглядав також за дружиною, яка перебувала на заробітках за кордоном, зламала ногу та потребувала постійного догляду до початку літа 2020 року.

За змістом ст.ст.1216, 1217, 1223, 1268, 1269, 1270 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу, або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Тобто позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті його матері ОСОБА_3 , але пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що доглядав за хворою дружиною, яка отримала складний перелом ноги та протягом тривалого часу потребувала постійного догляду, що, на думку суду, є поважною причиною пропуску встановленого законом строку.

Зважаючи на викладені обставини та беручи до уваги те, що спадщина після смерті ОСОБА_3 ніким із спадкоємців не прийнята, спадкова справа не заведена, позивач захистити своє порушене право в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, враховуючи поважність причин пропуску встановленого строку для прийняття спадщини, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі ст.ст. 1261, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Ізяславської міської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_4 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ізяславський районний суд Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ;

- відповідач - Ізяславська міська рада Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060720, місце знаходження: Хмельницька область, м.Ізяслав, вул.Незалежності, 43.

Повний текст рішення складено 30.06.2021 року.


Суддя                                                                       С.Л.Трасковський



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація