- відповідач: Кавун Василь Петрович
- позивач: Головне Управління національної поліції у Вінницькій області Немирівський районний відділ
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 930/1047/21
Провадження №2/930/548/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2021 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої – судді Войницької Т.Є.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП ,-
В С Т А Н О В И В:
У травні 2021 року Головне управління поліції у Вінницькій області звернулося до Немирівського районного суду із позовом до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП.
Позов обґрунтовано тим, що 17.09.2019 об 09 год. 30 хв. на 432 км автодороги М-12 Стрий-Тернопіль- Кропивницький - Знам`янка, ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_1 , при маневрувані порушуючи правила дорожнього руху, допустив зіткнення з автомобілем «ЗАЗ Ланос» д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , який рухався попереду у напрямку м. Немирів. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
За даним фактом 18.11.2019 Немирівською місцевою прокуратурою на підставі п. 2 ч. 1 ст.284 КПК України винесено постанову про закриття кримінального провадження, тобто у зв`язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, речові докази повернуто власникам.
Постановою Немирівського районного суду Вінницької області від 08.01.2020 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн.
Внаслідок скоєної ОСОБА_2 дорожньо-транспортної пригоди службовий автомобіль Немирівського відділення поліції «ЗАЗ Ланос» д.н.з. НОМЕР_2 , який належить ГУНП у Вінницькій області, зазнав певних механічних ушкоджень.
Відповідно до висновку експерта №198 від 11.11.2019 розмір матеріального збитку завданого власнику автомобіля марки «ЗАЗ Ланос» д.н.з. НОМЕР_2 внаслідок ДТП становить 37245,64 грн, а вартість відновлювального ремонту становить 52934,42 грн. з урахуванням ПДВ на матеріали та запасні частини.
Згідно розрахункової квитанції від 27.12.2019 ОСОБА_2 здійснив відшкодування суми 37 245, 64 грн шляхом перерахування коштів на рахунок ГУНП у Вінницькій області . Залишок коштів, які ОСОБА_2 повинен сплатити становить 15688, 78 грн.
Враховуючи, що відповідачем завдані внаслідок ДТП збитки не відшкодовані у повному обсязі, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 14 травня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Немирівськогоо районного суду Вінницької області від 03.06.2021 року закрито підготовче проваження в справі за позовом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області до ОСОБА_2 , справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнав, суду пояснив, що згоден відшкодувати позивачу решту коштів, проте на даний час їх у нього немає.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997року № 475/97-ВР « Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з ч. 1 та ч. 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно ч. 1 - ч. 3 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви, а відповідач і третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Судом встановлено, що постановою про закриття кримінального провадження від 18.11.2019 кримінальне провадження №12019020240000447 від 17.09.2019 р. закрите у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України. Копію постанови направлено начальнику Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності. (а.с.7-8)
Постановою Немирівського районного суду Вінницької області від 08.01.2020 р. у справі №930/3128/19, визнано винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 124 КУпАП. Як вбачається з даної постанови, 17.09.2019 р. о 09:30 год. на автодорозі М-12 Стрій-Тернопіль-Кропивницький-Знам`янка, ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_1 , при маневруванні не впевнився в безпечності, не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв зіткнення з автомобілем ЗАЗ Lanos д/н НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3 , який рухався попереду. При ДТП автомобілі отримали механічні ушкодження.
Положенням ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Позивач є власником пошкодженого в ДТП транспортного засобу- автомобіля «ЗАЗ» моделі «Lanos д.н.з. НОМЕР_2 , що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .
За змістом ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно ч. 1ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Частинами 2, 5 ст. 1187 ЦК України визначено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
За правилами статті 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, зокрема, шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно висновку експерта №198 від 11.11.2019 року розмір матеріального збитку, завданого власнику автомобіля марки «ЗАЗ» моделі «Lanos», 2010 року випуску, внаслідок ДТП, на момент проведення експертизи – 11.11.2019 становить 37245, 64 грн., вартість відновлювального ремонту даного автомобіля складає 52934,42 грн.(а.с.12)
З довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Вінницькій області №648/29/01-2021 від 14.04.2021 року вбачається. що у грудні 2019 року ОСОБА_2 здійснено відшкодування матеріального збитку установі в сумі 37 245, 64 грн.
Сплата даних коштів ОСОБА_2 також підтверджується копією квитанції «ПриватБанка» (а.с.9)
Відповідно до листа заступника начальника ГУНП у Вінницькій області О. Кашперука №136/26-2021 від 04.03.2021 року, направленого на адресу ОСОБА_2 , сума заборгованості на відновлення службового транспортного засобу «ЗАЗ Ланос» д.н.з. НОМЕР_2 , становить 15 688, 78 грн.
Оскільки розмір матеріального збитку, завданого автомобілю марки «ЗАЗ» моделі «Lanos становить 37245, 64 грн, проте даних коштів для ремонту автомобіля є недостатньо, вартість відновлювального ремонту автомобіля з урахуванням ПДВ на матеріали та запасні частини складає 52934,42 грн, з відповідача слід стягнути різницю, що становить 15 688, 78 грн.
Враховуючи наведене, а також визнання позову відповідачем, що не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Оскільки позов задоволено у повному обсязі, з відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2270 грн.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , 15688,78 (п`ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят вісім) гривень 78 копійок в якості відшкодування матеріальних збитків, завданих ДТП, на користь Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Немирівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Повний текст рішення складено 08.07.2021 року.
Суддя: Т. Є. Войницька
- Номер: 2/930/548/21
- Опис: відшкодування шкоди , заподіяної внаслідок ДТП.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 930/1047/21
- Суд: Немирівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Войницька Т. Є.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.05.2021
- Дата етапу: 29.06.2021