- відповідач: Райгородська сільська рада
- позивач: Плетінка Василь Михайлович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 930/1233/21
Провадження №2/930/602/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.07.2021 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області у складі:
головуючої судді Войницької Т.Є.,
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради про надання додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до Райгородської сільської ради про надання додаткового строку для прийняття спадщини.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , який постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті батька - ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 3,4983 га, кадастровий номер 0523086200:02:001:0336, яка розташована на території Ометинської сільської ради Немирівського району Вінницької області.
Спадкоємцем за законом є позивач, інших спадкоємців, передбачених законом чи заповітом, немає.
В січні 2021 року працівники Ометинської сільської ради повідомили позивачу, що після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме Державний акт на право на земельну ділянку серія ВН №212120 від 01 липня 2005 року.
ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори із заявою з приводу видачі йому свідоцтва про на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , однак отримав відмову, оскільки пропустив строк для прийняття спадщини.
Позивачу не було відомо, що в ОСОБА_3 було майно, яке він міг успадкувати, не відомо, що на ім`я спадкодавця видавався державний акт про право на земельну ділянку, тому не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини у визначений законом строк.
У зв`язку із зазначеними обставинами, позивач вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому просить суд надати йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 08 червня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.
Позивач у судове засідання не з`явився, але надав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Від представника відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги позивача визнає в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Суд, дослідивши та оцінивши докази наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.
Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. При цьому одним із способів такого захисту може бути і визнання права власності.
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 24.03.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Немирівського районного управління юстиції Вінницької області вбачається, що батьком позивача є ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер в с. Ометинці Немирівського району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належну йому земельну ділянку площею 3,4983 га, розташовану на території Ометинської сільської ради.
Згідно довідки Райгородської сільської ради № 112 від 12.03.2021 року ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 - один. Після смерті ОСОБА_2 залишився спадкоємець за законом: син - ОСОБА_1 .
З інформаційної довідки зі спадкового реєстру, виданою Немирівською державною нотаріальною конторою 08.04.2021 року, вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , відсутня спадкова справа згідно даних зі Спадкового реєстру.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ч.1ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Отже, якщо позивач не проживав разом зі спадкодавцем і пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, він вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
За змістом статті 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до п. 24 Постанови №7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Через встановлені судом обставини, які суд визнає поважними, позивач був позбавлений можливості звернутися до нотаріальної контори вчасно. Додатково суд враховує, що інші особи із заявами про прийняття спадщини після смерті спадкодавця не звертались, спадкова справа не заводилась, при цьому, відповідач визнав позов, і таке прийняте судом рішення, не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів відповідача та інших осіб.
З урахуванням наведених обставин, суд вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити, надати позивачу додатковий строк для прийняття спадщини у продовж трьох місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Питання про повернення сплаченого при подачі позовної заяви судового збору позивач не ставить.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 81,89, 263, 264, 265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1268, 1270, 1272 ЦК України , суд,-
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Надати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий трьохмісячний строк для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обчислюється з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Вінницького апеляційного суду або через Немирівський районний суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Т. Є. Войницька
- Номер: 2/930/602/21
- Опис: надання додаткового строку для прийняття спадщини за законом.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 930/1233/21
- Суд: Немирівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Войницька Т. Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.06.2021
- Дата етапу: 01.07.2021