- Апелянт: Слобожанська митниця ДФС
- яка притягається до адмін. відповідальності: Дудурханов Ідріс
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа№ 953/7883/21
н/п 3/953/2123/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" липня 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Попрас В.О., за участю представника Слобожанської митниці Держмитслужби Тупікової О.О., адвоката Харчекно К.С., розглянув справу № 041/80700/17 про порушення митних правил у відношенні громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.472 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0102/80700/21 від 20.02.2021 р., складеного головним державним інспектором м/п «Щербаківка» Слобожанської митниці Держмитслужби Рижкіним Д.А., 20 лютого 2021 року приблизно о 10 год. 21 хв. до зони митного контролю пункту пропуску «Гоптівка» у напрямку руху з України до РФ в`їхав транспортний засіб особистого використання - легковий автомобіль «MERCEDES-BENZ VITO 110 CDI» реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 . В даному транспортному засобі, в якості пасажира, до РФ слідував громадянин РФ Батаєв Зайн-Айнді ОСОБА_3 .
Формою проходження митного контролю вищевказані громадяни обрали коридор (смугу) спрощеного митного контролю - «зелений коридор». На підставі аналізу та оцінки ризиків було прийнято рішення про переведення зазначеного транспортного засобу на смугу руху «червоний коридор» для проведення митного огляду.
Під час проведення усного декларування громадянин України ОСОБА_2 заявив, що не має товарів, переміщення яких через державний кордон України обмежено (здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади) або заборонено. Також, громадянин України ОСОБА_2 заявив, що переміщує суму меншу, ніж еквівалент 10000 тисяч євро.
В ході проведення митного огляду особистих речей та транспортного засобу, що належать громадянину України ОСОБА_2 , було запропоновано пред`явити іноземну валюту. Громадянин України ОСОБА_2 добровільно пред`явив валютні цінності у вигляді банкнот євро, які в подальшому перерахунку склали 28 300 євро та усно заявив, що валютні цінності належить йому.
В протоколі зазначається, що таким чином, громадянин України ОСОБА_2 під час усного декларування заявив не повному обсязі суму валютних цінностей, яку переміщує через митний кордон України. З приводу заповнення бланка декларації транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 №203 України ОСОБА_2 до митного органу не звернувся.
Відповідно до п.18 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті»: - фізичні особи-резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, на підставі документів, що підтверджують: 1) зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро; 2) придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.
Документи, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках фізичними особами-резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків у банках.
Відповідно до п.4 та п.6 Постанови Правління Національного банку України від 02.01.2019 №3 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей»: фізичні/юридичні особи та банки здійснюють декларування переміщення готівкової валюти і банківських металів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Сума валютних цінностей, що перевищує встановлену законодавством норму вилучена як безпосередні предмети порушення митних правил, та складає приблизно 18300 євро (відповідно до курсу валют НБУ (1 євро - 33,6478) на 20.02.2021,18300 євро складає 615754,74 грн.). Суму в розмірі 10000 євро повернуто громадянину України ОСОБА_4 .
Враховуючи викладене, особа, яка склала протокол про порушення митних правил вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, передбачених ст.472 Митного кодексу України, оскільки він не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про товар, який підлягає обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
В суді адвокат Харченко К.С. просив закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ст.472 МК України, посилаючись на те, що ОСОБА_2 обрав формою проходження митного контролю – «зелений коридор». При переведенні на смугу червоного коридору для митного огляду автомобіль ОСОБА_1 , йому не було запропоновано письмово заповнити митну декларацію, а лише проведено його усне декларування. Вважають, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил за ст.471 МК України, якою встановлена відповідальність за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а тому провадження за ст.472 МК підлягає закриттю.
Представник митниці протокол підтримала, вважає, що ОСОБА_2 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 472 МК України, тому просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення.
Суддя заслухавши представника митниці, адвоката ОСОБА_5 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, приходить до висновку, що діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Статтею 486 МК України встановлено, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контролем за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 472 Митного кодексу України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
За змістом цього Закону такі дії вчиняються винною особою умисно чи з необережності.
Згідно зі ст.257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При цьому підпункти « а, б, г, д» п.5 ст. 257 Митного Кодексу вказують на те, що декларант зобов`язаний вносити до митної декларації точні відомості про товари, їх найменування, код товару з УКТЗЕД, кількість, торгівельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар.
Як визначено ст.266 МК України декларант зобов`язаний здійснювати декларування товарів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, а саме на вимогу митного органу пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Згідно зі ст.268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та нетарифного регулювання не тягне за собою застосування санкцій.
Водночас ст.460 МК України встановлено, що допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Також, виходячи зі змісту п. 57 ч. 1 ст. 4 МК України, валютні цінності є товаром. При цьому закон не визначає застережень щодо можливості обрання іншого порядку переміщення таких предметів.
Між тим, згідно з ч.3 ст. 197 МК України, переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про валюту і валютні операції».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції», транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб`єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Зокрема, Положенням про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 3, визначено порядок ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України фізичними особами, юридичними особами та банками готівкової валюти і банківських металів.
Відповідно до пунктів 5, 6 Положення фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу; фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Диспозицією ст.472 МК України передбачено, що відповідальність настає через недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних даних про товар. Таким чином, відповідальність за ст.472 МК України настає у випадку, коли особі відомі всі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.
Тобто, для наявності у діях особи об`єктивної сторони складу даного адміністративного правопорушення, необхідно наявність заповненої ним митної декларації, в якій особою не було заявлено точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, що переміщуються.
Проте, в протоколі про порушення митних правил № 0102/80700/21 від 20.02.2021, складеному відносно ОСОБА_1 не розкрита об`єктивної сторони правопорушення за ст. 472 МК України, не зазначено в чому полягало правопорушення, якими діями правопорушника воно вчинено і чим це підтверджується. Зокрема, з протоколу про порушення митних правил та інших матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_2 заповнював будь-яку митну декларацію.
Згідно матеріалі справи, 20.02.2021 року приблизно о 10:21 год. до зони митного контролю пункту пропуску «Гоптівка» у напрямку руху з України до РФ в`їхав транспортний засіб особистого використання - легковий автомобіль «MERCEDES-BENZ VITO 110 CDI» реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 .
Формою проходження митного контролю ОСОБА_2 обрав коридор (смугу) спрощеного митного контролю - «зелений коридор». На підставі аналізу та оцінки ризиків було прийнято рішення про переведення зазначеного транспортного засобу на смугу руху «червоний коридор» для проведення митного огляду.
Під час проведення усного декларування громадянин України ОСОБА_2 заявив, що не має товарів, переміщення яких через державний кордон України обмежено (здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади) або заборонено. В ході проведення митного огляду особистих речей та транспортного засобу громадянин України ОСОБА_2 добровільно пред`явив валютні цінності у вигляді банкнот євро, які в подальшому перерахунку склали 28 300 євро.
Таким чином, з наданих митним органом матеріалів встановлено, що під час проходження митного контролю «зеленим коридором» ОСОБА_2 заявив про переміщуваний ним товар та пред`явив його для огляду, тобто вчинив усне декларування товару.
Як встановлено судом, ОСОБА_6 митна декларація для письмового декларування товару співробітниками митниці не надавалась, що об`єктивно доводиться відсутністю її у матеріалах справи, як і відсутністю протоколу, у якому зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від заповнення митної декларації і подання її до митного контролю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 можливо вбачаються ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, якою встановлена відповідальність за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, але суд позбавлений можливості кваліфікувати дії правопорушників за іншими статтями МК України, ніж ті, які зазначені в протоколі, який розглядається.
Статтею 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Об`єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується наявністю під час проведення митного контролю в особи, яка формою проходження митного контролю вибрала проходження через таку зону (коридор), товарів, заборонених чи обмежених до переміщення через митний кордон України, або товарів у кількостях, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Тому ОСОБА_2 допустив порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст.471 МК України, і такі дії додаткової кваліфікації за ст.472 МК України не потребують.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про порушення митних правил, у відповідності до ст.490 МК України.
Суддя при розгляді справи не має права змінювати юридичну кваліфікацію адміністративного проступку, який вказаний в протоколі.
Оскільки, діючим МК України та Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена можливість перекваліфікування дій особи, то провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Керуючись ст. 472 , 527, 528 МК України, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.472 МК України закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0102/80700/21 від 20.02.2021 р. валютні цінності в сумі 18 300 /вісімнадцять тисяч триста/ євро повернути ОСОБА_7 .
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Попрас В.О.
- Номер: 3/953/2123/21
- Опис: ст.472 МКУ
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 953/7883/21
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Попрас В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.04.2021
- Дата етапу: 03.08.2021
- Номер: 33/818/1620/21
- Опис: про адмінправопорушення стосовно Дудурханова І. за ст. 472 МК України
- Тип справи: на скаргу, протест про перегляд постанов про адміністративне правопорушення (а)
- Номер справи: 953/7883/21
- Суд: Харківський апеляційний суд
- Суддя: Попрас В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.08.2021
- Дата етапу: 05.08.2021