ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.06 р. Справа № 41/201пн
м. Донець?к, вул. Артема, 157 к. 223
Суддя господарського суду Донецької області С.А. Гончаров ____
при секретарі судового засідання Медведєвій Т.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго”, м. Донецьк
до відповідача: Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
про зобов”язання видати позивачу довідку про наявність податкової заборгованості станом на 01.07.05р., не погашену на час видачі довідки, у сумі 5961478,96грн.
Позивач, Обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька, про зобов’язання відповідача видати позивачу довідку про наявність податкової заборгованості станом на 01.07.05р., не погашену на час видачі довідки, у сумі 5961478,96грн.
Ухвалою по справі від 21.07.2005р. було відкрито провадження в адміністративній справі № 41/258пн та провадження по справі відбувалось за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує наявністю обов’язку відповідача видати довідку про наявність податкової заборгованості відповідно до положень Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” та Постанови КМУ № 705 від 22.05.2006р. “Про затвердження Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення”. При цьому, позивач зазначає, що за його даними податкова заборгованість станом на 01.07.05р.складає 5961478,96 грн., проте відповідач відмовляється видати довідку про стан заборгованості у зазначеному розмірі.
Відповідач надав заперечення до позовної заяви, у яких зазначив, що станом на 01.07.2005р. по особовому рахунку рахувалась заборгованість в розмірі 9623578,96 грн., та якщо враховувати призначення платежу, які позивач вказував сплачуючи податки, то фактична сума заборгованості станом на 01.07.2005р. склала 5961478,96 грн.
Між тим, відповідач наполягає на тому, що згідно до п. 1.6. Інструкції “Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України”, проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.
Сторонами надані суду пояснення, відповідно до яких відсутня технічна можливість видачі довідки із зазначенням фактичної суми заборгованості станом на 01.07.2005р. в розмірі 5961478,96 грн., оскільки при формуванні довідки в автоматичному режимі згідно програмного забезпечення враховується хронологічний порядок проведення операцій в особових рахунках платників і довідка формується щодо суми 68267 грн.
У судовому засіданні судом досліджені документи про правовий статус позивача та статус позивача, як платника податків, виписка з реєстру підприємств ПЕК станом на 28.11.2005р., довідки про податкову заборгованість, уточнюючі розрахунки позивача з податку на додану вартість та платіжні доручення щодо сплати податку на додану вартість, постанови господарського суду Донецької області по справах 28/364а та 29/380а, ухвали Донецького апеляційного господарського суду по справах 28/364а та 29/380а від 18.04.2006р. та 20.03.2006р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані сторонами докази суд встановив наступне :
Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером 03337119, перебуває на податковому обліку у ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька.
Випискою з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу станом на 28.11.2005р. підтверджується внесення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та його участь у у процедурі погашення заборгованості згідно з Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.
Відповідно до положень наведеного закону, заборгованість – це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка, зокрема, є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих.
Однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом.
Порядок підтвердження заборгованості при застосуванні різних механізмів її погашення на умовах, визначених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України, який повинен, зокрема, визначити склад документів, які необхідні для підтвердження заборгованості при застосуванні кожного механізму погашення заборгованості, визначеного цим Законом.
Постановою КМУ № 705 від 22.05.2006р. затверджений Порядок перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення (надалі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах (без податку на додану вартість) на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання), послуги з водопостачання і водовідведення, що постачалися населенню, яка утворилася у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання і водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах).
Погашення заборгованості з різниці в тарифах провадиться за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств, які надавали такі послуги (далі - надавачі послуг), або їх кредиторів, що утворилася на 1 липня 2005 р., та виконання додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 116 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", з урахуванням Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Пунктом 6 Порядку встановлено, що для участі у проведенні розрахунків надавачі послуг або їх кредитори надсилають фінансовим управлінням районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій чи структурним підрозділам з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад довідку про розмір (з урахуванням штрафних санкцій) на 1 липня 2005 р. не погашеної на дату її видачі податкової заборгованості до державного бюджету, що засвідчена підписом керівника органу державної податкової служби і скріплена печаткою зазначеного органу.
Таким чином, відповідно до наведених норм законодавства, видача довідки про розмір (з урахуванням штрафних санкцій) на 1.07.2005 р. не погашеної на дату її видачі податкової заборгованості до державного бюджету визначена за обов’язок податкового органу.
Як вбачається з наданих сторонами пояснень, станом на 01.07.2005р. обліковувався податковий борг у сумі 9623578,96 грн., який зменшений на підставі сплати позивачем податкових зобов’язань (у відповідності до призначення платежу, щодо сплати таких податкових зобов’язань), подання позивачем уточнюючих розрахунків, проведення взаєморозрахунків і фактично склав 5961478,96 грн.
Решта сплачених позивачем податкових зобов’язань стосується податкової заборгованості яка виникла після 01.07.2005р., що підтверджується як поясненнями сторін, так і наданими позивачем платіжними дорученнями про сплату податкових зобов’язань, тому не може впливати на розмір заборгованості станом на 01.07.2005р.
Тобто, фактична заборгованість станом на 1.07.2005 р. складає 5961478,96 грн., що і повинно бути відображено у відповідній довідці.
Суд не погоджується із запереченнями відповідача щодо технічної неможливості видачі довідки із зазначенням фактичної суми заборгованості станом на 01.07.2005 р. через її формування в автоматичному режимі згідно програмного забезпечення, оскільки саме такий механізм формування довідок не передбачений законодавством, яке визначає порядок проведення відповідних взаєморозрахунків та погашення заборгованості. Така довідка повинна визначати фактичний стан податкової заборгованості учасника розрахунків станом на відповідну дату.
Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на п. 1.6. Інструкції “Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України”, щодо здійснення проведення операцій в особових рахунках платників в хронологічному порядку, оскільки, ведення обліку податкових зобов’язань платників податків не повинно суперечити законодавчо встановленому порядку погашення податкових зобов’язань платників податків.
Діюче законодавство, зокрема, ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не встановлює за право чи за обов’язок саме контролюючого органу (у даному випадку – органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти, в тому числі і шляхом зарахування здійснених плтником податків платежів у хронологічному порядку.
Суд зазначає, що такі ж обставини встановлені господарським судом Донецької області по справах 28/364а та 29/380а, (залишених без змін ухвалами Донецького апеляційного господарського суду по справах 28/364а та 29/380а від 18.04.2006р. та 20.03.2006р.), сторонами у яких були Обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго” та Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, тобто ті самі сторони, що і за даною справою.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”, Постановою КМУ № 705 від 22.05.2006р. “Про затвердження Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення”, ст.ст. 1, 5, 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 2, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В
Позов Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про зобов”язання видати довідку про наявність податкової заборгованості станом на 01.07.05р., не погашену на час видачі довідки, у сумі 5961478,96грн. - задовольнити.
Зобов’язати державну податкову інспекцію у Ворошиловському районі м. Донецька видати Обласному комунальному підприємству „Донецьктеплокомуненерго” довідку про наявність податкової заборгованості станом на 01.07.05р., не погашену на час видачі довідки, у сумі 5961478,96 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гончаров С.А.