Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95514103

Справа № 572/1150/21


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2021 року

Сарненський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Слободянюка Б.К.

за участю секретаря судових засідань - Кудіної А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Вирівська сільська рада Сарненського району Рівненської області про встановлення факту прийняття спадщини ,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник звернувся до суду з заявою в якій просить встановити факт прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування вимог заяви ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яке складається, зокрема з земельних ділянок. Після смерті матері вона почала користуватися земельною ділянкою, нею ж і користується по сьогоднішній день, однак, до нотаріуса не зверталася, так як вважала, що є такою, що прийняла спадщину так на момент смерті проживала з матір., здійснювала за нею догляд.

В квітні 2021 року вона звернулася до приватного нотаріуса Войцехович О.О. для того, щоб оформити право власності на спадкове майно, однак нотаріус їй роз`яснила, що потрібно в судому порядку встановити факт прийняття спадщини.

В зв`язку з чим він звернувся до суду з вищевказаною заявою .

Заявник в судове засідання не з`явився, представник заявника ОСОБА_3 подала клопотання про розгляд справи без участі сторони заявника, вимоги про встановлення факту прийняття спадщини підтримали в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи Вирівської сільської ради, Сарненського району, Рівненської області в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи були повідмолені.

Згідно із ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 02.04.2021 року встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 встановлено, що матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_4 ) є ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_4 ).

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії РВ №001162, виданого 15.10.2003 року на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №402 від 15.09.2003 року ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка загальною площею 0,16 га на території Сарненського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії РВ №034801, виданого 15.10.2003 року на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №402 від 15.09.2003 року ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка загальною площею 0,95 га на території Сарненського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії РВ №068729, виданого 15.10.2003 року на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №402 від 15.09.2003 року ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка загальною площею 0,49 га на території Сарненського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства.

Згідно довідки виданої Вирівською сільською радою Сарненського району Рівненської області 14.04.2021 року №2339 встановлено, що ОСОБА_1 проживала без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 разом з матір`ю ОСОБА_2 та здійснювала за нею догляд до 15.05.2001 року .

Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» в разі відкриття спадщини до 01.01.2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила

Цивільного кодексу Української РСР.

Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому

порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних

відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Відповідно до ч.2 ст.548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК УРСР спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом фактично прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , так як фактично вступив в оперативне володіння, користування та розпорядження майном та проживала разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, спадкодавець фактично мав у власності земельну ділянку, що підтверджується наведеними вище та дослідженими в судовому засіданні доказами.

З огляду на наведене, враховуючи надані докази та відсутність заперечень щодо заявлених вимог у заінтересованої особи та те, що встановлення даного факту необхідне заявнику для реалізації права на спадщину, суд вважає, що заява є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст,263-265,293,294,315-319 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини за заповітом задовольнити.

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційний суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Сарненський районний суд Рівненської області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація