Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95585215

Провадження № 2-о/582/62/21


Справа № 582/590/21


Копія

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"22" липня 2021 р.

Недригайлівський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Петен Я.Л.,

за участю секретаря - Климась С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , с. Засулля, Роменського (Недригайлівського) району Сумської області, заінтересована особа: Недригайлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), смт Недригайлів Роменського (Недригайлівського) району Сумської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В :

Представник заявника, ОСОБА_1 , місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, адвокат Валюх Ю.В., звернувся до суду з цією заявою та просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт смерті чоловіка останньої, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Кошари Антрацитівського району Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у селищі Фрунзе Слов`яносербського району Луганської області.

Заява вмотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Фрунзе Слов`яносербського району Луганської області, помер чоловік заявниці, ОСОБА_2 . Отримати свідоцтво про смерть останнього заявниця не може, оскільки він помер на тимчасово непідконтрольній території України та відсутні необхідні документи встановленої законодавством України форми. Тому заявник просить встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Кошари Антрацитівського району Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Фрунзе Слов`яносербського району Луганської області. Встановлення даного факту необхідно заявниці для реєстрації смерті останнього та в подальшому оформленні спадкових прав.

Заявник ОСОБА_1 та представник, адвокат Валюх Ю.В., у судове засідання не прибули, останній подав суду заяву, в якій просить розглядати справу без участі його та заявника, заяву підтримує у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи, Недригайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), у судове засідання не з`явився, надав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву обґрунтованою з огляду на таке.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Засулля, Недригайлівського району Сумської області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 26 жовтня 2005 року Кіровським МВ УМВС України в Луганській області (а.с. 5-6), та копією свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_2 , де вона зазначена як " ОСОБА_3 " (а.с. 8).

24 вересня 2005 року заявник зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 та змінила своє дівоче прізвище " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 (а.с. 10).

Від цього шлюбу народилося двоє дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 (а.с. 11), та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с. 12).

Із наявних в матеріалах справи свідоцтва про смерть та лікарського свідоцтва про смерть (а.с. 13-14), слідує, що чоловік заявниці, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт Фрунзе Славяносербського району Луганської області.

Однак, вказані документи, видані органами, які створені та діють у порядку не передбаченому законом, є недійсними, та не створюють правових наслідків.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до абз. 2 частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затв. наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (зі змінами) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Правовий режим тимчасового окупованої території визначає Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Відповідно до статті 1 Закону тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їхні посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Виходячи із засад справедливості та розумності, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, документів, що підтверджують факт смерті її чоловіка, за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об`єктивних причин.

Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

За таких обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви про встановлення факту смерті.

Згідно частини 4 статі 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 81, 259, 293-294, 317 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , с. Засулля, Роменського (Недригайлівського) району Сумської області, заінтересована особа: Недригайлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), смт Недригайлів Роменського (Недригайлівського) району Сумської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця села Кошари Антрацитівського району Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Фрунзе Слов`яносербського району Луганської області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення, до Сумського апеляційного суду у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 22.07.2021.


Суддя:підпис з оригіналом згідно

Суддя : Я. Л. Петен


  • Номер: 2-о/582/62/21
  • Опис: ЗА ЗАЯВОЮ НИКИТЕНКО НАТАЛІЇ ВОЛОДИМИРІВНИ, ЗАІНТЕРЕСОВАНАН ОСОБА: НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ ВІДДІЛ ДРАЦС ПІВНІЧНО - СХІДНОГО МУМЮ (М. СУМИ) ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ, ЩО МАЄ ЮРИДИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ (ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ СМЕРТІ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИОРІЇ УКРАЇНИ)
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 582/590/21
  • Суд: Недригайлівський районний суд Сумської області
  • Суддя: Петен Я.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.07.2021
  • Дата етапу: 22.07.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація