- Представник позивача: Король Тетяна Володимирівна
- Третя особа: Великоновосілківська державна нотаріальна контора
- відповідач: ПАТ "Техсервіс"
- позивач: Узбек Георгій Володимирович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Номер справи 220/507/21
Номер провадження № 2/220/251/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2021 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючої судді Фисун Л.С.
за участю секретаря Григораш В.А.
розглянувши у відкритому судовомузасіданні у залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до ПАТ "Техсервіс", третя особа: Великоновосілківська державна нотаріальна контора про скасування обтяження в Єдиному реєстрі заборони відчуження об`єктів нерухомого майна, -
у с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача.
01 квітня 2021 року позивач, в особі представника ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що він є власником житлового будинку, який він маючи намір продати, звернувся до приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Касицької JI.M. та 03.02.2021 року отримав лист з якого позивач дізнався, що нотаріусом було виявлено заборону на нерухоме майно в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, а саме: тип обтяження - заборона, реєстраційний номер обтяження - 2984403, зареєстровано - 19.03.2006 року реєстратором: Великоновосілківська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: невизначено, б/н, 01.10.1976, Великоновосілківська Сільгосптехніка, об`єкт обтяження: невизначене майно, невизначено. У 1976 році позивач дійсно перебуваючи в трудових відносинах з Великоновосілківською Сільгосптехнікою отримав позику в рахунок виплати заробітної плати для будівництва житлового будинку. У 1980 році позивач звільнився, з ним було проведено повний розрахунок враховуючи його боргові зобов`язання. В подальшому зареєстрував своє право власності на житловий будинок, в тому числі в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень, право власності на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку, право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Жодних перешкод або заборон не виявилося, а тому про наявну в реєстрі заборону він навіть не мав і гадки. У зв`язку з цим, просить суд скасувати в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна обтяження - заборона, реєстраційний номер обтяження - 2984403, зареєстровано - 19.03.2006 року реєстратором: Великоновосілківська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: невизначено, б/н, 01.10.1976, Великоновосілківська Сільгосптехніка, об`єкт обтяження: невизначене майно, невизначено.
Сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце повідомлені належним чином і в установленому законом порядку, представник позивача надала письмову заяву, згідно якої просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце повідомлений належним чином і в установленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив. Відзив на позов не надав.
Третя особа Великоновосілківська державна нотаріальна контора надала до суду заяву в якій просила справу розглядати без їх участі.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 06 квітня 2021 року за вказаною заявою відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 28 квітня 2021 року.
Ухвалою від 09 червня 2021 року справу призначено до судового розгляду на 21 липня 2021 року.
Оскільки існує сукупність умов, передбачених нормами ч.1 ст. 280 ЦПК України Великоновосілківським районним судом Донецької області постановлено ухвалу про заочний розгляд даної цивільної справи,
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Установлено, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності щодо об`єкта нерухомого майна житлового будинку (реєстраційний номер 2253434314212) власником є ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , форма власності - приватна (а.с.13).
Відповідно до звіту № 210125-008 ТОВ «Оціночна компанія «Вектор» про оцінку житлового будинку, загальною площею 49,80 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за станом на 25.01.2021 р. встановлена ринкова вартість житлового будинку 47400,00 грн. без ПДВ (а.с.14).
Згідно інформації з Єдиного реєстру боржників станом на 31.03.2021 рік інформація щодо ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відсутня (а.с.40).
Згідно відповіді приватного нотаріуса Касицької Л.М., наданої ОСОБА_1 , зазначено: під час підготовки до посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна, було виявлено заборону на нерухоме майно в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, а саме: тип обтяження - заборона, реєстраційний номер обтяження - 2984403, зареєстровано - 19.03.2006 року реєстратором: Великоновосілківська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: невизначено, б/н, 01.10.1976, Великоновосілківська Сільгосптехніка, об`єкт обтяження: невизначене майно, невизначено, власник: ОСОБА_1 . Причина відсутності коду - архівний запис (а.с.15).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна щодо до суб`єкта № 242611468 від 02.02.2021 року, в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстраційний номер обтяження 2984403, містяться записи про обтяження невизначеного майна, власником якого є ОСОБА_1 (а.с.9-12).
У відповіді на адвокатський запит, державним нотаріусом Кравець С.В. зазначено, що документи, що стали підставою внесення до Реєстру заборони в справах Великоновосілківської державної нотаріальної контори відсутні, так як передані на зберігання до Донецького обласного державного нотаріального архіву, згідно Реєстру для реєстрації заборон, які накладаються на будівлі за повідомленням банків про видачу позик за 1955-1984 року, вчинено запис № 226 стосовно ОСОБА_1 (а.с.20-22).
Згідно відповіді Донецького обласного нотаріального архіву № 195/01-12 від 05.03.2021 року документи Великоновосілківської державної нотаріальної контори за 1954-1998 роках зберігаються в Донецькому обласному нотаріальному архіві в м. Донецьк, а тому надати будь-яку інформацію щодо підстав внесення обтяження відносно власності ОСОБА_1 надати не можливо (а.с.28).
Відповідно до довідки від 31.03.2021 року, виданої Великоновосілківським районним відділом державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) виконавчі документи стосовно ОСОБА_1 за даними АСВП на виконанні не знаходяться (а.с.27).
Згідно копії трудової книжки заповненої 26.08.1969 року ОСОБА_1 з 1976 року по 1980 рік працював у Великоновосілківському районному об`єднані «Сільгосптехніка» (а.с.33-38).
Згідно відповіді Великоновосілківського районного суду Донецької області від 25.02.2021р. в 1976-1980 роках до Великоновосілківського районного суду Донецької області не надходили та не розглядалися справи за позовом Великоновосілківської «Сільгосптехніки» до ОСОБА_1 , в яких останній виступав відповідачем (а.с.39).
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Відповідно до ст. 55 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Способи захисту визначені ст. 16 ЦК України.
Згідно з п.2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014р. «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визнання права на таке майно, про витребування майна із чужого незаконного володіння, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, не пов`язаних із позбавленням володіння, про встановлення сервітуту, виключення майна з-під арешту, визнання правочину недійсним (незалежно від заявленім вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо.
Процедура реєстрації у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна регламентувалася Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 року №31/5, зареєстрованим в Мінюсті України 10.06.1999 року №364/3657 (зі змінами).
Відповідно до п. 2.1 Положення, підставами для внесення до Реєстру заборон відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об`єкти нерухомого майна є накладення (зняття) державною нотаріальною конторою - реєстратором заборони відчуження на об`єкти нерухомого майна.
З 01.01.2013 року відповідно до ст. 8, ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав. Державний реєстратор - нотаріус є спеціальним суб`єктом, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у випадку, передбаченому вищевказаним Законом.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про нотаріат», нотаріус за місцем розташування жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншого нерухомого майна чи місцем розташування земельної ділянки, або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину накладають заборону їх відчуження: за повідомленням установи банку, підприємства або організації про видачу громадянину позик (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю жилого будинку (квартири); при посвідченні договору довічного утримання; при посвідченні договору про заставу жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна; за повідомленням іпотекодержателя; в усіх інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 74,75 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868. для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень таких речових прав, та інші документи, визначені цим Порядком. Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно, є: рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; рішення державного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно; інші акти відповідних органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.
Згідно ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до Положення про Єдиний держаний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 р. № 31/5, зареєстрованим в Мін`юсті 10.06.1999 р. за № 364/3657, реєстр заборон це електронна база даних, яка містить відомості про обтяження нерухомого майна, а саме: накладені заборони та арешти нерухомого майна; вилучення записів про заборони відчуження та арешти нерухомого майна; тимчасові застереження щодо нерухомого майна та видані витяги з реєстру заборон.
Реєстраторами реєстру заборон є державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, які уклали відповідні договори з адміністратором і мають повний доступ до реєстру заборон через комп`ютерну мережу; державне підприємство «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України та його регіональні філії в частині внесення відомостей щодо податкових застав та арештів, накладених органами державної влади.
У відповідності до ст. 34 Закону України «Про нотаріат» накладення або зняття заборон є нотаріальною дією, вчинення яких в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах або займаються приватною нотаріальною діяльністю.
Відповідно до п.п.2.1.1 п.2.1 Положення, підставами для внесення до реєстру заборон відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об`єкти нерухомого майна є накладення (зняття) державною нотаріальною конторою або приватним нотаріусом реєстратором заборони відчуження на об`єкти нерухомого майна.
Існування заборони на відчуження нерухомого майна перешкоджає позивачу розпоряджатися своїм майном.
Частиною 1 ст. 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Право власності згідно з ч.1 ст. 321 ЦК України є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна, права якого порушені, має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Таке право особи реалізується шляхом звернення до суду з позовом про захист свого порушеного права та усунення будь-яких перешкод у вільному та на власний розсуд користуванні та розпорядженні майном.
Згідно п. 5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5 нотаріус, який наклав заборону, знімає заборону відчуження майна за рішенням суду, в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.3. ч.3 ст.26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав). Відповідно до п.1 ч.2 ст.27 Закону державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі судового рішення щодо набуття, зміни або припинення обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.
Арешти (заборони), які були накладені на підставі заяв, повідомлень, листів будь-яких підприємств, установ, організацій, банків, ухвал, рішень суду, слідчих органів, рішень виконкомів, тощо у період до 1998 року до Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, внесені з паперових носіїв (алфавітних книг).
Враховуючи, що докази існування боргових зобов`язань позивача перед відповідачем відсутні, наявна заборона порушує права та законні інтереси позивача, оскільки унеможливлює переоформлення, користування та розпоряджання даним майном, Великоновосілківська державна нотаріальна контора як реєстратор не має визначених законодавством підстав для зняття за заявою позивача заборони на відчуження об`єктів нерухомого майна, в результаті позивач позбавлений можливості реалізувати свої права власника нерухомого майна в інший, крім судового захисту, спосіб, а тому суд вважає можливим позовні вимоги задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 263, 264, 265, 273,274, 279, 280-289, 354 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до ПАТ "Техсервіс", третя особа: Великоновосілківська державна нотаріальна контора про скасування обтяження в Єдиному реєстрі заборони відчуження об`єктів нерухомого майна - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна обтяження - заборона, реєстраційний номер обтяження 2984403, зареєстровано 19.03.2006 року реєстратором: Великоновосілківська державна нотаріальна контора, підстава обтяження: невизначено, б/н, 01.10.1976, Великоновосілківська Сільгосптехніка об`єкт обтяження: невизначене майно, невизначено.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Представник позивача: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: ПАТ «Техсервіс», місце знаходження: Донецька область, Великоновосілківський район, смт Велика Новосілка, вул. Горького, 51, ЄДРПОУ 03737652.
Третя особа: Великоновосілківська державна нотаріальна контора, місце знаходження: Донецька область, Великоновосілківський район, смт Велика Новосілка, вул. Пушкіна, 32, ЄДРПОУ 02888122.
Суддя Л.С.Фисун
- Номер: 2/220/251/21
- Опис: про скасування обтяження в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 220/507/21
- Суд: Великоновосілківський районний суд Донецької області
- Суддя: Фисун Л.С.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2021
- Дата етапу: 21.07.2021
- Номер: 2/220/251/21
- Опис: про скасування обтяження в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 220/507/21
- Суд: Великоновосілківський районний суд Донецької області
- Суддя: Фисун Л.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2021
- Дата етапу: 21.07.2021