Справа № 22-ц– 5645/2009 р. Головуючий 1 інст. Стеганцов С.М.
Категорія: встановлення факту Доповідач Кіпенко І.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2009 р. Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого судді Шаповал Н.М.,
суддів - Кіпенка І.С., Хребтова В.П.,
при секретарі - Татаріновій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 1 жовтня 2009 року по справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення для встановлення права на пільгову пенсію, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2009 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, виконання ним робіт в період з 1978 по 1986 роки на посаді тракториста-машиніста в колгоспі ім.. К. Маркса Шевченківського району для оформлення пенсії на пільгових умовах.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вимоги заяви підтримав, посилаючись на обставини, зазначені в заяві, представник УПФ в Шевченківському районі Харківської області проти встановлення факту не заперечував.
Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 1 жовтня 2009 року в задоволенні заяви відмовлено.
ОСОБА_1 в апеляційній скарзі, пославшись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та постановити нове рішення по суті заяви.
Судова колегія, перевіряючи законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення скасуванню із закриттям провадження у справі з таких підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 256 ЦПК України та роз'яснень, даних у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", справи про встановлення фактів, від яких залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються у судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх установлення.
Статтею 62 Закону від 5 листопада 1991 р. N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено: основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637), установлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Ухвалюючи рішення про відмову у встановленні факту, що має юридичне значення, суд першої інстанцій не звернув уваги на зазначені положення та не врахував, що законодавством установлення відповідного факту здійснюється в іншому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з закриттям провадження у справі з підстав передбачених статтями 205 ЦПК України.
За таких обставин, судовою колегією встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 310 ЦПК України є підставою для скасування рішення та закриття провадження по справі, з підстав передбачених п.1ч.1 ст. 205 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 303, 304, п. 4 ч.1 ст. 307, п.1ст. 310, ст. 313- 315,317,319 ЦПК України, судова колегія судової палати,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 1 жовтня 2009 скасувати, провадження по справі закрити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: