Судове рішення #9566613

Справа № 22-ц - 1297/2010 рік.                                  Головуючий 1 інст.: - Божко В.М.

Категорія: земельні.                                                Суддя-доповідач: - Кокоша В.В.

                   

                                                   

                                               

                                                 У Х В А Л А

                                  І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

          3 березня 2010 року.  Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

                          головуючого - судді:  - Бобровського В.В.,

                          суддів: - Шевченко Н.Ф.,  Кокоші В.В.,

                          при секретарі: - Андрійко О.В.,

          розглянувши  у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу    за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення  Вовчанського районного суду Харківської області від 23 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, 3-особа: комісія по земельним спорам при виконавчому комітеті Вовчанської міської ради - про поновлення порушеного права землекористування,

 

                                                       в с т а н о в и л а :

          У липні 2009 року ОСОБА_6 звернувся в суд із вказаним позовом.

         В обґрунтування своїх вимог зазначав, що він є власником 1/2 частини  будинку АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області 25 травня 1982 року.

        Власником іншої 1/2 частини вказаного будинку є  ОСОБА_7

        За вказаним будинком закріплена земельна ділянка площею 800 м. кв.

        З приводу користування земельною ділянкою між ним та відповідачем  виникають спори, оскільки ОСОБА_7 займає земельну ділянку площею 478  м. кв., що на 78 м. кв. більше ніж припадає на його частку у праві власності на будинок.

        За висновком комісії по земельних спорах при виконавчому комітеті Вовчанської міської ради від 8 травня 2009 року ОСОБА_7 запропоновано перемістити існуючу суміжну лінію межі, збільшивши довжину  його частки на 5,53 м. при існуючій ширині 14,10 м.,  від переміщення якої відповідач відмовився.

         Посилаючись на вказані обставини та ст. ст. 120, 158, 211, 212 ЗК України, ОСОБА_6 просив суд поновити його право землекористування   земельною ділянкою АДРЕСА_2 та зобов’язати ОСОБА_7 перемістити існуючу суміжну з ним лінію межі, збільшивши довжину його частки на 5,53 метри при існуючій ширині 14,10 метри.          

       Відповідач ОСОБА_7 позов не визнав.

       При цьому посилався на те, що границя земельної ділянки між ним та позивачем  встановлена багато років тому, а тому підстави для її перенесення відсутні.

         Рішенням  Вовчанського районного суду Харківської області від 23 листопада  2009 року у задоволенні позову відмовлено.

         В апеляційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог.

         Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

         Згідно п. 5 ч. 1 ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд,  якщо суд розглянув не всі вимоги і цей недолік не був і не міг бути усунений ухваленням додаткового рішення судом першої інстанції.

         Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з того, що між сторонами виник спір про розділ земельних ділянок, вирішення якого віднесено до компетенції Вовчанської міської ради.

         Проте погодитися з таким висновком суду не можна, оскільки він дійшов його з порушенням норм матеріального і процесуального права.

         Відповідно до ст. 158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

        Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

        Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

        Органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів вирішують земельні спори щодо меж земельних ділянок за межами населених пунктів, розташування обмежень у використанні земель та земельних сервітутів.

         У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів спір вирішується судом.

         З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 є власником 1/2 частини будинку АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області 25 травня 1982 року (а. с. 6 ).        

         Власником іншої 1/2 частини цього ж будинку є ОСОБА_7 згідно договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Вовчанського районного нотаріального округу Харківської області Корнєвою І.Ю. 12 серпня 2002 року (а.с.56).

        За вказаним будинком закріплена земельна ділянка площею 600 м. кв., з приводу користування якої у співвласників будинку виник спір.

        Весною 2009 року ОСОБА_6 звернувся з заявою до комісії по земельних спорах при виконавчому комітеті Вовчанської міської ради, в якій просив вирішити виниклий між ними спір щодо визначення порядоку користування земельною ділянкою.      

         Згідно протоколу комісії по земельних спорах при виконавчому комітеті Вовчанської міської ради від 8 травня 2009 року,  затвердженого рішенням ХХХХІV сесії V скликання Вовчанської міської ради Харківської області від 12 червня 2009 року, ОСОБА_7 запропоновано перемістити лінію межі земельної ділянки, збільшивши довжину частки ОСОБА_6 на 5,53 м. при існуючій ширині 14,10  м. (а. с  9-10).

         Вирішити спір у спосіб запропонований комісією ОСОБА_7 відмовився, що спонукало позивача звернутися в суд з позовом про поновлення порушеного права землекористування.

         З урахуванням наведеного, висновок суду про те, що між сторонами виник спір про розділ земельних ділянок, яких віднесено до компетенції Вовчанської міської ради, не відповідає обставинам справи та нормам діючого ЗК України.

        Ухвалюючи рішення у справі, суд по суті не розглянув позовні вимоги ОСОБА_6 про поновлення порушеного права землекористування, а обмежився лише посиланням, що поділ земельних ділянок віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.

         В той же час, із заяви ОСОБА_6 до комісії по земельних спорах при виконавчому комітеті Вовчанської міської ради, пояснень наданих ним у суді апеляційної інстанції вбачається, що між ним та ОСОБА_7 виник спір з приводу визначення порядку користування земельною ділянкою закріпленою за будинком, а не про розділ земельних ділянок.

         Вирішуючи спір, суд не рахував вказані обставини та не уточнив у позивача суть пред’явлених ним позовних вимог.

         Зважаючи на те, що суд не розглянув по суті позовні вимоги ОСОБА_6 про поновлення порушеного права землекористування, судова колегія вважає за необхідне скасувати рішення суду, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

          Керуючись ст. ст. 303, 304, п. 5 ч. 1 ст. 307,  п. 5 ч.1 ст. 311, ст. 313, п. 2 ч.1 ст. 314,  ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України судова колегія,

                                                  у х в а л и л а:

        Апеляційну скаргу ОСОБА_6  задовольнити частково.          

        Рішення Вовчанського районного суду Харківської області  від 23 листопада  2009 року скасувати.

        Справу направити на новий розгляд до того ж суду, іншому судді.

        Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

        Головуючий:

        Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація