Судове рішення #9567036

Справа № 22-ц-547/2010 рік                          Головуючий 1 інстанції: Ворона С.В.

Категорія: аліменти                                         Доповідач: Ситнік О.М.

    Р І Ш Е Н Н Я

                                           ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

24     березня  2010 року                                                                                    м. Харків

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області у складі:

Головуючого, судді Овсяннікової А.І.

Суддів Ситнік О.М., Довгаль А.П.

За участі секретаря Черниш К.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа ОСОБА_3, про зменшення розміру аліментів,

 за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Вовчанського районного суду Харківської  області від 24 листопада 2009 року:-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_4 звернувся до суду вказаним позовом у якому зазначив, що за рішенням Вовчанського районного суду  Харківської області від 10.08.1999 року  з нього стягуються аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ј частини від усіх  видів його доходу.

31 червня 2007 року за рішенням Вовчанського районного суду Харківської області з нього на користь ОСОБА_3 стягнуто аліменти на утримання доньки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/3 частини від усіх видів його доходу. На цей час стягується 58% його заробітку за виконавчими листами.

Вважав, що вказана обставина є порушенням вимог ст. 26 Закону України „Про оплату праці” відповідно до якої розмір вирахувань із заробітної плати не може перевищувати 50% заробітної плати.

Вважав, що на утримання трьох дітей він має сплачувати по 1/6 частині заробітку на кожну дитину, виходячи із вимог ст. 181 СК України. Тому просив зменшити розмір стягуваних на утримання сина ОСОБА_5 аліментів із ј до 1/6 частини усіх видів заробітку.

Відповідачка та третя особа проти позову заперечували.

Рішенням Вовчанського районного суду Харківської області від 24 листопада 2009 року  у позові ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись із висновками суду першої інстанції, ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу у якій просив рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог, оскільки судом першої інстанції не прийнято до уваги, що загальний розмір стягуваних аліментів перевищує 50% його заробітної плати, а з урахуванням стягнення заборгованості, яка виникла у період, коли він втрачав роботу, становить 70%. Вважав, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, які з’явилися, вивчивши матеріали цивільної справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено і сторонами не заперечується, що із заробітної плати ОСОБА_1 провадяться вирахування  у розмірі ј частини заробітної плати  на утримання сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, відповідно до рішення Вовчанського районного суду Харківської області від 10 серпня 1999 року та 1/3 частина заробітку на утримання доньки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження та сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5.

Окрім вказаних вирахувань, у зв’язку  із заборгованістю зі сплати аліментів на сина ОСОБА_5, із заробітку ОСОБА_1 вираховується 5% заробітної плати  та 7% заробітної плати на погашення заборгованості зі сплати аліментів на дочку ОСОБА_7 та сина ОСОБА_6. (а.с.28).

Порядок утримання аліментів із заробітної плати боржника визначено у ст. 70 Закону України „Про виконавче провадження”.

За загальним правилом, передбаченим ч.3 ст. 70 названого закону, у разі стягнення аліментів із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до повного погашення заборгованості 50% заробітної плати.

Однак, із вказаного правила, у ч.4 ст. 70 закону „Про виконавче провадження”, зазначено, що обмеження відрахувань за кількома виконавчими листами у 50% заробітної плати при кожній виплаті заробітної плати, яка належить до виплати працівникові не  поширюється на випадки стягнення аліментів на неповнолітніх дітей.

У даному випадку із ОСОБА_1 аліменти стягуються за двома виконавчими листами, тому діє правило ч.4 ст. 70 Закону України „Про виконавче провадження”, відповідно до якого у цьому випадку розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70%.

Із довідки відділу ДВС Вовчанського районного управління юстиції Харківської області від 16 листопада 2009 року вбачається, що за двома виконавчими листами із заробітної плати  ОСОБА_1 стягуються аліменти на утримання неповнолітніх дітей у розмірі 55% ( 25% за одним виконавчим листам та 30% за іншим виконавчим листом). Крім того, провадяться вирахування на погашення заборгованості зі сплати аліментів, у розмірі 5% та 7 % заробітку відповідно. Тобто, розмір відрахувань із заробітку ОСОБА_1, із врахуванням погашення заборгованості, становить 70% заробітної плати, що в межах, передбачених ч.4 ст. 70 закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч.1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я  когось із них.

Тобто законодавцем чітко перераховані обставини, за яких можливе зменшення розміру аліментів, визначених за рішенням суду.  ОСОБА_1  зазначено, що після стягнення аліментів на утримання сина  ОСОБА_5 у нього змінився його сімейний стан і у другому шлюбі він має ще двох неповнолітніх дітей, на яких також сплачує аліменти.

Тобто, після вирішення питання про стягнення аліментів змінився і майновий стан ОСОБА_1, із доходів якого стягуються аліменти ще на двох дітей.

Таким чином, судом першої інстанції  зроблені висновки, які не відповідають обставинам справи, що тягне за собою скасування рішення суду та ухвалення нового рішення по суті позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 303, 304. п.2 ч.1 ст. 307, п.3 ч.1 ст. 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Вовчанського районного суду Харківської області від 24 листопада 2009 року скасувати. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Зменшити розмір аліментів, стягуваних з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_5 за рішенням Вовчанського районного суду Харківської області від 10 серпня 1999 року.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7, аліменти у розмірі 1/6 частини усіх видів заробітку, починаючи з моменту набрання чинності рішення апеляційного суду Харківської області і до повноліття дитини.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене до Верховного суду України протягом 2 місяців від дня набрання ним законної сили.

Головуючий, суддя

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація