Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95700898

Справа № 555/794/21

Номер провадження 3/555/553/21


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2021 року м.Березне


Суддя Березнівського районного суду Рівненської області Собчук А.Ю., розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції №4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,

- за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

Про права, відповідно до ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повідомлений,


В С Т А Н О В И В:

26 квітня 2021 року на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, за ч. 1 ст. 164 КУпАП, відповідно до якого 26.04.2021 року, близько 15 год. 27хв. ДОП відділення №4 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Єремейчук В.Л. встановлено факт реалізації ОСОБА_1 на АЗС в м.Березне по вул. Відінська 1, паливно – мастильних матеріалів без відповідних документів, чим порушив правила ведення господарської діяльності, тобто своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене частиною 1 статті 164 КУпАП України.

В судовому засіданні ОСОБА_1  просив провадження у справі закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, він продажу пального не здійснював, за вимогою батька позичив своєму родичу декілька літрів, приблизно 5 (п`ять) літрів, оскільки в останнього закінчилося пальне. Жодних коштів за пальне не вимагав та не отримував. Його батько здійснює підприємницьку діяльність, є декілька автомобілів, пальне купують виключно для свого споживання і у власних цілях. В них не було вилучено дизельного палива, жодних коштів вилучено також не було. Він не являється суб`єктом господарювання, не здійснює господарську діяльність

Свідок ОСОБА_2 повідомив, що він є батьком ОСОБА_1 та приватним підприємцем, вказане пально являється його приватною власністю, син ОСОБА_1 не є його працівником та не здійснює господарську діяльність. 26.04.2021 року він сказав сину, що прийде  ОСОБА_3  та останньому необхідно позичити декілька літрів пального. В нього є сільсько-господарський транспорт, пальне купують виключно для свого споживання і у власних цілях. В них не було вилучено дизельного палива, жодних коштів працівниками поліції вилучено також не було.

Свідок заст.начальника ВП № 4 Рівненського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській області майор поліції Бойчук С.Ю. в судовому засіданні пояснив, що 26.04.2021 року близько 15:27 год., спільно із начальником сектору превенції ВП № 4 ОСОБА_4 , перебували в м.Березне по вул. Відінська поблизу будинку № 1, вони ми побачили, що до території даного будинку під`їхав автомобіль марки "Ford" під керуванням водія ОСОБА_3 та заправив декілька літер пального. В цей момент ОСОБА_4 було прийнято рішення повідомити про дану подію на лінію 102. Пізніше виявилося, що на території даного будинку знаходиться три пластикові бочки ємністю 1000 літер кожна, заповнені паливно-мастильним матеріалом, який реалізується ОСОБА_1 без відповідних дозвільних документів. Самої реалізації чи продажу пального він не бачив, ним не вилучалися грошові кошти та пальне, самого факту реалізації нафтопродукту ним встановлено не було. Йому не відомо скільки літрів пального було реалізовано та чи отримував за це кошти ОСОБА_1 .

Допитаний в судовому засіданні начальник сектору превенції ВП Рівненського районного управління поліції № 4 ГУНП в Рівненській області ОСОБА_4 надав суду аналогічні покази, що надав свідок ОСОБА_5 .

Свідок ДОП ВП № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області лейтенант поліції Єремейчук В.Л. в судовому засіданні пояснив, що протокол серія ВАБ № 097713 від 26.04.2021р. був складений ним на підставі рапорту заст.начальника ВП № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області майора поліції Бойчука С.Ю. Самої реалізації чи продажу пального він не бачив, ним не вилучалися грошові кошти та пальне, самого факту реалізації нафтопродукту ним встановлено не було. Йому не відомо скільки літрів пального було реалізовано та чи отримував за це кошти ОСОБА_1 .

Допитаний в судовому засіданні ДОП ВП № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області ст. лейтенант поліції Драганчук С.А. надав суду аналогічні покази, що надав свідок ОСОБА_6 .

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив суду, що в нього в автомобілі закінчилося пальне. Він був поруч із місцем проживання свого товариша ОСОБА_2 , достеменно знав, що в останнього є свої автомобілі та попросив позичити йому декілька літрів пального, щоб доїхати до АЗС. ОСОБА_2 погодився, однак сказав звернутися до його сина, оскільки він був відсутній за місцем проживання. ОСОБА_1 надав йому кілька літрів солярки, він заправився і поїхав. Жодних коштів за пальне ОСОБА_1 , він не давав. В нього не було вилучено дизельного палива, жодних коштів вилучено також не було.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 вказали, що свідками події не були, нічого повідомити не можуть.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог ст.ст. 251 та 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, в якому зазначається суть правопорушення та інші дані, необхідні для розгляду справи, і не може вважатися беззаперечним доказом вини особи.

Чинним законодавством України не заборонено мати у власності паливно – мастильні матеріали, власне обладнання для заправки власних транспортних засобів.

Працівником поліції не було враховано наведені обставини. Зокрема те, що виявлене пальне ОСОБА_1 не належить, в ОСОБА_1 не вилучалися грошові кошти, самого факту реалізації нафтопродукту працівниками поліції не виявлено та не встановлено, також не встановлено кількість проданого пального та чи отримував за це кошти ОСОБА_1 , що спростовує твердження того, що останній займається реалізацією нафтопродуктів.

Крім того, диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якого його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Як передбачено ч.ч. 1 та 2 ст. 42 ГК України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єкта господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватися і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про підприємництво», підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб`єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.

З наданого суду протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та долучених до вказаного протоколу документів вбачається, що провадження у справі підлягає закриттю. Оскільки, з таких матеріалів адміністративного правопорушення не встановлено будь-яких фактичних даних (доказів), передбачених ст. 251 КУпАП, на основі яких можна було б дійти висновку, що ОСОБА_1 протягом певного періоду часу провадив систематично господарську діяльність (з метою одержання прибутку чи без цієї мети) з продажу нафтопродуктів. Тобто в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення не зазначено, як час вчинення так і суть адміністративного правопорушення, ознаки якого встановлені ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Наведені обставини мають суттєве та вирішальне значення для правильного вирішення справи, оскільки не встановлення наведених фактів посадовою особою, яка складала протокол, унеможливлює визнання судом, здобутих по справі доказів, належними та допустимими, в розумінні вимог ст. 251 КУпАП.

Крім того, з пояснень працівників ВП № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, вбачається що факту самого продажу нафтопродуктів не було.

Відповідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до постанови Березнівського районного суду від 28.04.2021р. матеріали справи за протоколом серії ВАБ № 097713 від 26 квітня 2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності   ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, були повернуті до Відділення поліції № 4 Рівненського районного управління поліції ГУНП України в Рівненській області для доопрацювання та усунення недоліків.

Оскільки в протоколі серія ВАБ № 097713 від 26 квітня 2021 року про адміністративне правопорушення графа «склад адміністративного правопорушення» через нерозбірливий почерк, є нечитабельними, суд позбавлений можливості дослідити обставини справи, та зрозуміти формулювання правопорушення, викладене працівником поліції.

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 097713 від 26 квітня 2021 року, в порушення вимог законодавства не зазначено, чи здійснювала особа яка притягується до адміністративної відповідальності господарську діяльність, чи є вона суб`єктом господарської діяльності, а тим більше чи здійснювала господарську діяльність систематично, тобто здійснювала свою діяльність на постійній чи платній основи, як того вимає диспозиція ст. 164 КУпАП. Відсутня інформація про системність, регулярність та тривалість діяльності.

Із рапортів працівників поліції ОСОБА_9 та В. Цапука від 26.04.2021р. вбачається, що «перебуваючи в м.Березне по вул. Відінській, поблизу будинку № 1 побачили, що на територію даного будинку приїхав автомобіль марки «Ford» до якого гр. ОСОБА_3 житель м.Березне заправив декілька літер пального», однак жодний даних про продаж (реалізацію), купівлю пального, вказані рапорти не містять.

В матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження отримання коштів від реалізації палива, його кількості, відсутні відомості про проведення будь-яких оперативних закупок та про вилучення грошових коштів.

У протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ №097713 від 26 квітня 2021 року та долучених до нього матеріалів відсутні анкетні дані та не додані письмові пояснення особи ОСОБА_3 , який є водієм т.з. марки «Ford» та на думку працівників поліції був фігурантом адміністративного правопорушення, відсутні дані про свідків вказаної події.

Вказані в постанові суду від 28.04.2021р. недоліки в повному об`ємі усунуті не були.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №097713 від 26 квітня 2021 року не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

У відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Наведені обставини вказують на відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного порушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 283, 284,п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, суд,-


П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 164 КУпАП  закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Березнівський районний суд. 

Повний текст постанови виготовлений 27.07.2021 року.










Суддя А.Ю. Собчук





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація