Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95722220

29.07.2021 227/2698/21


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Тимофєєвої Г.Л.,

за участю секретаря судового засідання Савіної І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Печерський Антон Тимофійович, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про встановлення факту, що має юридичне значення, ЄУНСС 227/2698/21, -

В С Т А Н О В И В:

В липні 2021 року представник заявниці ОСОБА_1 , адвокат Печерський А.Т., звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема просив встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 18 травня 2021 року є дружиною померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого 26.12.1963 року.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Добропілля, Донецької області помер чоловік заявниці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

18.05.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення їй пенсії згідно ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням №914220118727 від 29.06.2021 р. їй було відмовлено в призначенні пенсії: в переведенні з одного виду пенсії (за віком) на інший (в разі втрати годувальника) згідно ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку із тим, що відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 , укладеного між заявницею та її чоловіком, ОСОБА_2 , дата народження померлого годувальника вказана як « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що не відповідає даті народження годувальника згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 13.05.2021 та документам наявним в пенсійній справі, в яких цю дату зазначено як « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Через невірне зазначення дати народження померлого чоловіка заявниці у свідоцтві про їх шлюб, ОСОБА_1 позбавлена права в призначенні їй пенсії по втраті годувальника. У зв`язку з чим, вона просила суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що вона була дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою суду від 12.07.2021 року відкрито провадження у справі, яка розглядається у порядку окремого провадження.

Заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Печерський А.Т., в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяву з проханням розглянути справу без їх участі, наполягають на задоволенні вимог заяви, та не заперечують проти заочного розгляду справи.

Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в судове засідання не з`явився, проте подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без участі їх представника та винести рішення на підставі документів, які наявні в матеріалах судової справи.

Суд вважає, що в справі є достатньо матеріалів про права i взаємовідносини сторін i немає необхідності заслуховувати особисті пояснення осіб, які не з`явилися до суду.

З урахуванням вимог ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, у відсутності сторін.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до паспорта громадянина України НОМЕР_3 виданого Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 30.05.2001 року належного заявниці ОСОБА_1 , у графі «Сімейний стан» стор.10, її чоловіком зазначений ОСОБА_2 , 1938 р.н. (а.с. 6 звор.).

З наданої копії свідоцтва про народження № НОМЕР_4 , ОСОБА_2 , вбачається, що дата його народження зазначена, як « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (а.с.10).

Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_5 виданого Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 30.05.2001 року, яким за життя документувався ОСОБА_2 , а також копії військового квитка НОМЕР_6 , копії трудової книжки НОМЕР_7 , вбачається, що датою його народження є « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (а.с.9,11).

Згідно копії свідоцтва про шлюб заповненого російською мовою серія НОМЕР_1 , виданого Тимирязівською сільською радою Славського району Калінінінградської області ОСОБА_2 , « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уклали шлюб 26 грудня 1963 року (а.с.8).

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 13.05.2021 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 . (а.с.18).

Відповідно до довідки виданої відділом реєстрації Добропільської міської ради Донецької області від 17.05.2021 р., разом з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 за адресою АДРЕСА_1 , був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та на день його смерті вони проживали та були зареєстровані за вказаною адресою. (а.с.14).

З копії домової книги вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 з 02.02.1982 року зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.15-16).

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 29.04.1965 року, вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.20).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 29.06.2021, заявнику відмовлено в призначенні пенсії, у зв`язку з втратою годувальника, в зв`язку з розбіжностями в зазначенні дати народження померлого годувальника ОСОБА_2 , а саме в свідоцтві про шлюб НОМЕР_1 , укладеного між заявницею та ОСОБА_2 , зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а в свідоцтві про смерть НОМЕР_2 від 13.05.2021 та документів, наявних в пенсійній справі, дата народження ОСОБА_2 зазначена як « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (а.с.23).

Відповідно до інформації Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Харків) від 20.07.2021 р. вбачається, що актовий запис про шлюб на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , в архіві відділу не виявлено. Перевірку проведено по всім радам та по м.Добропіллю з 01.01.2014 р. по теперішній час.

Інформації про розірвання шлюбу між подружжям суду сторонами не надано.

Таким чином, дослідивши письмові докази, надані заявницею, судом встановлено, що в свідоцтві про шлюб, заповненого російською мовою, серія НОМЕР_1 , виданого Тимирязівською сільською радою Славського району Калінінінградської області 26 грудня 1963 року, дата народження ОСОБА_2 зазначена невірно, а саме « ІНФОРМАЦІЯ_9 , замість вірного « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

Факт, про встановлення якого просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки від нього залежить виникнення права на отримання пенсії по втраті годувальника. Встановити цей факт в позасудовому порядку вона не має можливості.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Частиною 1 ст.4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Вирішуючи питання про встановлення даного юридичного факту суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз`яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Веховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Крім того, у листі Верховного суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце. Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у цивільному процесі в порядку окремого провадження.

Відповідно до ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

На підставі досліджених доказів, суд дійшов до переконання, що факт того, що ОСОБА_1 , є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, обставини, викладені заявником в обґрунтування своїх вимог, є достовірними, підтверджені письмовими доказами і сумніву у суду не викликають, а розбіжність у написанні місяця народження померлого ОСОБА_2 виникла через помилку, допущену у свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 26.12.1963 року при його заповненні.

Враховуючи, що у заявника відсутня можливість у позасудовому порядку усунути розбіжності у документах та встановити зазначений юридичний факт, а також те, що задоволення заяви має юридичне значення для заявника, суд вважає доведеним юридичний факт того, що заявниця є дружиною померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Щодо вимоги заявниці встановити факт, що вона є дружиною померлого ОСОБА_2 станом на 18 травня 2021 року суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 104 СК України, шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим. У зв`язку з чим, не підлягають задоволенню вимоги заявника щодо встановлення юридичного вищезазначеного факту станом на 18 травня 2021 року, тобто перебування ОСОБА_1 у шлюбі з ОСОБА_2 , після його смерті. Отже, в задоволенні цієї частини вимог, слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 34, 258-259, 265, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Печерський Антон Тимофійович, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити частково.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , починаючи з 26 грудня 1963 року по момент смерті ОСОБА_2 , тобто ІНФОРМАЦІЯ_10 .

В задоволенні іншої частини вимог, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:

заявник- ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 ;

представник заявника Печерський Антон Тимофійович , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3374, Донецька область, м.Добропілля, пров.Європейський, буд.10, 1 поверх, оф.1;

заінтересована особа: - Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м.Слов`янськ, пл. Соборна, буд.3.

Повний текст рішення складено 29 липня 2021 року.




Головуючий суддя Г.Л. Тимофєєва


29.07.2021


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація