- позивач: Пегова Діана Олександрівна
- відповідач: Пегов Юрій Юрійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 191/1611/21
Провадження № 2/191/536/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2021 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого- судді Костеленко Я.Ю. за участю секретаря – Омельченко К.В.
відповідача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 19.10.2002 року між нею та ОСОБА_1 було укладено шлюб, який заочним рішенням Синельниківського міськрайонного суду від 31.05.2019 було розірвано.
Від спільного шлюбу мають повнолітню доньку – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає разом з позивачем.
Відповідно до рішення суду відповідач ОСОБА_1 сплачував на користь позивача аліменти на утримання дочки до досягнення нею повноліття.
На теперішні час донька вже є повнолітньою, проживає разом з позивачем та знаходить на повному утриманні позивача.
Починаючи з вересня 2020 донька навчається на денному відділенні Комунального вищого навчального закладу «Дніпровський базовий медичний коледж», що підтверджується довідкою з місця навчання №120 від 18.03.2021. Вона потребує матеріальної допомоги, оскільки навчається на денній формі не має змоги влаштуватися на роботу, щоб самостійно отримувати заробіток. Також дочці необхідні кошти на проїзд до місця навчання, проживання, придбання одягу, харчування, підручників, тощо.
Відповідач має можливість надавати матеріальну допомогу на утримання доньки в період її навчання, оскільки відповідач працює та має постійний дохід. Інших осіб на утриманні відповідач не має, він працездатний, ФОП, отримує дохід, має нерухоме майно, транспортний засіб, його стан здоров`я також дозволяє йому працювати.
Просить стягувати з відповідача ОСОБА_1 на її користь на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу), починаючи з моменту подачі позовної заяви до закінчення нею навчання, але не більш як до досягнення нею 23-х років.
До початку судового засідання від позивача ОСОБА_3 надійшла заява, в якій вона просила справу проглядати без її участі. Позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 та його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнали, але відповідач не погодився з мотивувальною частиною позовної заяви, в якій зазначено, що він отримує дохід, має нерухоме майно та транспортний засіб. При цьому відповідач підтвердив суду, що він є працездатним, стягнень по виконавчим листам з нього не проводився , інших непрацездатних осіб він на утриманні не має.
Заслухавши пояснення відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 підтверджується, що батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 .
Згідно з довідкою Комунального вищого навчального закладу «Дніпровський базовий медичний коледж» №120 від 18.03.2021 ОСОБА_4 є студенткою першого курсу денної форми навчання. Форма навчання бюджетна. Термін навчання – з 21.09.2020 по 30.06.2023.
Зареєстрована ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 . Даний факт підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи.
Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Водночас, відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси осіб, які виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
За змістом ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. А отже і витрати на потреби дитини також мають бути однаковими.
Згідно з ч. 1 ст. 141 СК України, батьки мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою.
У відповідність до ст.199 Сімейного Кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
У відповідність до ст.200 Сімейного Кодексу України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст.182 ЦПК України.
Згідно зі ст.182 СК України при визначені розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання, є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, оскільки на період навчання вона не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які, за наявності можливості, зобов`язані утримувати своїх повнолітніх дітей, які продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.
Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення щодо підстав виникнення обов`язку батьків по утриманню своїх повнолітніх дітей, які продовжують навчання.
У п. 20 постанови Пленуму від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» Верховний Суд України роз`яснив, що обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
За змістом ст.199 СК України обов`язок утримувати повнолітнього доньку (сина), яка (який) продовжує навчання, покладено на обох батьків.
Судом встановлено, що на утриманні і матеріальному забезпечені у позивача знаходиться дочка ОСОБА_4 , яка навчається на першому курсі денної форми навчання, через навчання не в змозі працювати та отримувати доходи, а тому потребує допомоги батька у зв`язку з навчанням.
Відповідач має змогу сплачувати аліменти на повнолітню доньку у зв`язку з її навчанням, законом встановлено його обов`язок надавати матеріальну підтримку доньці, оскільки він є працездатною особою, стягнень по виконавчим листам з нього не проводився , інших непрацездатних осіб він на утриманні не має.
Отже, суд при визначенні розміру аліментів, виходячи з принципу розумності та справедливості, приймаючи до уваги положення ст. 182 СК України вважає, що відповідач може надавати допомогу доньці, яка продовжує навчання.
Враховуючи вищевикладене, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалася позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, а також виходячи з критеріїв розумності та справедливості, враховуючи матеріальне становище дитини, яка продовжує навчання, та матеріальне становище платника аліментів, відсутність у нього на утриманні інших осіб, а також те, що обов`язок матеріально утримувати дитину є як у матері так і у батька, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити та стягнути з відповідача аліменти на користь позивача на утримання доньки ОСОБА_5 , яка продовжує навчання, в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 27.05.2021 і до закінчення нею навчання, але не більш як до досягнення 23-х років.
Відповідно до ст. 201, ч.1 ст.191 СК України, аліменти присуджуються за рішенням суду з дня пред`явлення позову.
Крім того, частина перша статті 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст.430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати.
Оскільки позивач відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору при пред`явленні позову про стягнення аліментів до суду, з відповідача у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 908 гривень 00 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.2,3,10,11,76,141,258,259,263-265,280-281 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Ташкент, Узбекістан, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , аліменти на повнолітню дитину- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 27.05.2021 і до закінчення нею навчання, але не більш як до досягнення 23-х років.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Ташкент, Узбекістан, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь держави (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код за ЄДРПОУ: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
На рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня його повного складення може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання – після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Повний текст рішення складено 30.07.2021
Суддя: Я. Ю. Костеленко
- Номер: 2/191/536/21
- Опис: про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 191/1611/21
- Суд: Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Костеленко Я.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.05.2021
- Дата етапу: 28.07.2021