АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц–1059/2010 Головуючий по 1 інстанції
Категорія 57 - Таратін В.О.
Доповідач в апеляційній
інстанції - Трюхан Г.М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2010 р. Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Магди Л.Ф.
суддів Трюхана Г.М., Бабенка В.М.
при секретарі Макарчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області на постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 09 лютого 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до управління Пенсійного Фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій фонду незаконними, поновлення пропущеного строку для звернення до суду, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни»,-
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_6 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій фонду незаконними, поновлення пропущеного строку для звернення до суду, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він народився в 1944 році, у відповідності до вимог ст. 1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» являється дитиною війни.
Згідно ст. 6 даного закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року встановлено неконституційність положень п. 12 ст. 71 та ст.11 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» в зв’язку з чим відновлено дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та згідно ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому позивач просив визнати дії відповідача по виплаті доплати у відповідності до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» 10 % неправомірними, стягнути на його користь не виплачену доплату в розмірі 20 % (30%-10%) мінімальної пенсії за віком за період з січня 2007 року по 2008 року включно, в сумі 2653,70 грн.
Постановою Золотоніського міськрайонного суду черкаської області від 09 лютого 2010 року адміністративний позов ОСОБА_6 задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_6 надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 30% неправомірними.
Зобов’язано управління Пенсійного Фонду в Золотоніському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_6, проживаючого АДРЕСА_1 недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни за 2009 року – 1240,20 грн..
В задоволенні решти вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області просить скасувати постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 09 лютого 2010 року як незаконну та винести нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з слідуючих підстав.
Суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни. Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004 р., чинній в 2009 р.) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідач визнав, що такі виплати не проводилися. Тому суд прийшов до правильного висновку про порушення відповідачем прав позивача.
Проте, частково задовольняючи позовні вимоги, суд не звернув увагу на заперечення відповідача, що згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Він, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на ньому наполягає одна із сторін.
На застосуванні цієї вимоги закону наполягав відповідач в суді першої інстанції. Тому суд міг задовольнити позовні вимоги в межах річного строку до часу звернення до суду. Тим більше, що суд у поновленні строку для такого звернення позивачу відмовив.
Позивач звернувся до суду 19 січня 2009 року та просив провести стягнення заборгованості соціальної допомоги за 2007-2008 роки. Тому його позовні вимоги підлягали до задоволення лише за період з 19 січня по 31 грудня 2009 року.
Суд розглядаючи справу в адміністративному провадженні, у разі встановлення факту порушення права позивача з боку відповідача, міг визнати такі дії незаконними та зобов’язати його здійснити нарахування та виплату належних позивачу сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум. Тому рішення суду в частині стягнення коштів є незаконним. Вимога позивача про стягнення конкретної суми задоволенню не підлягає.
Колегія суддів приходить до висновку про можливість виправлення допущених судом помилок шляхом зміни рішення та ухвалення нового рішення про зобов’язання провести перерахунок пенсії позивача за період з 19 січня по 31 грудня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 307, п. 4 ст. 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області задовольнити частково. Постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 09 лютого 2010 року змінити.
Вказану постанову в частині зобов’язання виплатити ОСОБА_6 кошти скасувати і у задоволені позовних вимог в цій частині відмовити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 з підвищенням йому на 30 % мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати за період з 19 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з врахуванням уже проведених виплат за цей період.
Рішення колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий : підпис
Судді : підписи
Згідно з оригіналом
Суддя Г.М.Трюхан