- відповідач: Зіньківська міська рада
- відповідач: Хоменко Ірина Миколаївна
- відповідач: Рева Євгеній Миколайович
- відповідач: Рева Тетяна Василівна
- позивач: Рева Микола Євгенович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 530/924/21
2/530/358/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
02.08.2021 року м. Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого-судді Дем`янченка С.М., за участю секретаря Тараненко Т.І. розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження, в місті Зіньків, Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зіньківської міської ради Полтавської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права приватної власності в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в:
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 мати позивача, після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку літ-А-1, садибного типу з господарськими будівлями та спорудами - літньою кухнею - літ. Б, сараєм - літ. б, навісом- літ. б1, сараєм- літ. Г, сараєм- літ. г, погрібом- літ. г1, навісом- літ. г2, навісом- літ. г3, гаражем - літ. Д, сараєм- літ. д1, навісом- літ. д2, сараєм- літ. д3, вбиральнею - літ. Е, гаражем- літ. Ж, гаражем- літ. ж, гаражем- літ. З, воротами огорожі №2, воротами огорожі №3,огорожею №4, Ѕ колодязь питний №5, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Вище вказане домоволодіння станом на 01.07.1990 року відносилось до господарства типу "колгоспний двір". На вказану дату в ньому проживали та являлись членами колгоспного двору, голова двору ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 -син, ОСОБА_2 -невістка, ОСОБА_6 -внука, ОСОБА_3 -внук. Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на належну їй частину домоволодіння бувшого колгоспного двору та на інше майно. За життя ОСОБА_5 склала заповіт, яким все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі усе те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла сину ОСОБА_1 . Спадкоємцем за заповітом на вищевказану спадщину, являється позивач ОСОБА_1 інші спадкоємці відсутні. Після смерті ОСОБА_5 позивач прийняв спадщину шляхом подачі до державного нотаріуса заяви про прийняття спадщини в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини. При наявності таких обставин та відсутності спору, позивач ОСОБА_1 не може одержати в нотаріуса свідоцтво про право на спадщину на належне ОСОБА_5 домоволодіння, через те, що належні правовстановлюючі документи на домоволодіння відсутні. В зв`язку з вище викладеним позивач змушений був звернутися з позовом до суду в якому просив ухвалити рішення, яким визнати в цілому право власності на житловий будинок літ-А-1, разом з допоміжними господарськими будівлями - літньою кухнею - літ. Б, сараєм - літ. б, навісом- літ. б1, сараєм- літ. Г, сараєм- літ. г, погрібом- літ. г1, навісом- літ. г2, навісом- літ. г3, гаражем - літ. Д, сараєм- літ. д1, навісом- літ. д2, сараєм- літ. д3, вбиральнею - літ. Е, гаражем- літ. Ж, гаражем- літ. ж, гаражем- літ. З, воротами огорожі №2, воротами огорожі №3,огорожею №4, Ѕ колодязь питний №5, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 02.07.2021 року відкрито провадження по справі.
В судове засідання учасники справи не з`явились, від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи в його відсутність, позов підтримав в повному обсязі, представник відповідача Зіньківської міської ради, Полтавської області в судове засідання не з`явився, але направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, співвідповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи за їх відсутності, позов визнали.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Суд, прийнявши до уваги заяви учасників справи, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Зіньківської міської ради Полтавської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права приватної власності в порядку спадкування за заповітом, підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лютенські Будища, Зіньківського району Полтавської області померла ОСОБА_5 (а.с.8). ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Пишненки Зіньківського району, Полтавської області і його батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (а.с.4,6). Згідно заповіту від 22.03.2016 року посвідченого секретарем Лютенсько-Будищанської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області Слинько С.О. Рева Л.В. на випадок смерті зробила слідуюче розпорядження, яким: все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі усе те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла сину ОСОБА_1 ( а.с.7). Домоволодіння в АДРЕСА_1 станом на 01.07.1990 року відносилось до господарства типу "колгоспний двір". На вказану дату в ньому проживали та являлись членами колгоспного двору, голова двору ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 -син, ОСОБА_2 -невістка, ОСОБА_6 -внука, ОСОБА_3 - внук( а.с.19). З довідки старости Лютенсько - Будищанського старостинського округу Полтавської області від 04.02.2021 року вбачається, що ОСОБА_5 на час смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 і разом з нею за вищезазначеною адресою проживали та були зареєстровані ОСОБА_1 - син, ОСОБА_2 - невістка (а.с.18). З повідомлення Зіньківської державної нотаріальної контори Полтавської області від 16.07.2021 року за № 432/01-16 вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 заведена спадкова справа № 92/2020 на підставі заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини, претензії від кредиторів не надходили.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст. ст. 1216, 1218, 1220, 1221 Цивільного кодексу України далі ЦК).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК). Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 1, 3, 4 ст. 1268 ЦК).
Отже позивач є спадкоємцем за заповітом щодо спадщини ОСОБА_5 будинку з господарськими будівлями. У справі встановлено, що перешкодою для видачі позивачеві нотаріусом свідоцтва про право на спадщину є відсутність документів що посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно. Чинне законодавство не передбачає можливості реєстрації права власності на нерухоме майно за померлою особою.
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п.1ч.2ст.16ЦК).
За змістом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2013 № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування записи у по господарських книгах оцінюються у сукупності з іншими доказами. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відсутність правовстановлюючих документів на вище вказане домоволодіння, порушують право позивача на отримання свідоцтва про право власності на спадщину, а тому є підстави для задоволення позовуОСОБА_1 до Зіньківської міської ради Полтавської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права приватної власності в порядку спадкування за заповітом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 328, 346, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1233, 1268-1270, 1299 ЦК України, ст.ст.12,13, 81, 189, 206-207, 210, 189-200, 247, 258-259, 263-268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Визнати в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_1 право власності на спадщину, що залишилась після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 та яка складається з права власності в цілому на житловий будинок літ-А-1, разом з допоміжними господарськими будівлями - літньою кухнею - літ. Б, сараєм - літ. б, навісом- літ. б1, сараєм- літ. Г, сараєм- літ. г, погрібом- літ. г1, навісом- літ. г2, навісом- літ. г3, гаражем - літ. Д, сараєм- літ. д1, навісом- літ. д2, сараєм- літ. д3, вбиральнею - літ. Е, гаражем- літ. Ж, гаражем- літ. ж, гаражем- літ. З, воротами огорожі №2, воротами огорожі №3,огорожею №4, Ѕ колодязь питний №5, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за на слідками апеляційного перегляду.
Суддя-
- Номер: 2/530/358/21
- Опис: про визнання права приватної власності в порядку спадкування за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 530/924/21
- Суд: Зіньківський районний суд Полтавської області
- Суддя: Дем'янченко С.М.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.06.2021
- Дата етапу: 02.08.2021