Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95780212

Справа № 275/561/21


УХВАЛА

про заміну відповідача у справі


02 серпня 2021 року смт. Брусилів


Брусилівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді – Миколайчука П.В.,

із секретарем судового засідання – Довгаленко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про заміну відповідача у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та її скасування, -

ВСТАНОВИВ:


05.07.2021  ОСОБА_1  звернувся до суду з позовом до відповідача - відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та її скасування.

22.07.2021 ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання.

Перед початком судового засідання 02.08.2021 від позивача  ОСОБА_1  надійшло клопотання про заміну відповідача у справі з відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області на орган, працівник якого наклав адміністративне стягнення – Головне управління Національної поліції у Житомирській області. Також в заяві позивач просив здійснювати розгляд клопотання без його участі.

Відповідач - відділ поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області відзив на позов не подав, з іншими заявами чи клопотаннями до суду не звертався, представник в судове засідання не з`явився, причини неявки суд не відомі, повідомлений належним чином.

На підставі ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України, встановлено, що відповідач це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб`єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Частинами 1, 2 ст. 222 КУпАП, визначено перелік справ про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами Національної поліції, в тому числі – і ч. 121, 125, 126 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.12.2019 по справі № 724/716/16-а, Верховний суд дійшов висновків, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов`язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності. З цього слідує, що суд за результатами розгляду справи відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Водночас колегія суддів зазначила, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.

Згідно Додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16.09.2015 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, зокрема Головне управління Національної поліції в Житомирській області.

У поданому до суду адміністративному позові відповідачем зазначено відділ поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області структурний підрозділ органу, працівник якого і виніс оскаржувану постанову. При цьому, Відділ поліції № 2 Житомирського районного управління поліції є структурним підрозділом ГУНП в Житомирській області, не має статусу юридичної особи та, відповідно, не може бути відповідачем в даній справі.

За таких обставин суд вважає, що відповідач в даній справі - Відділ поліції № 2 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області є неналежним відповідачем в даній справі, а тому його слід замінити на належного - Головне управління Національної поліції в Житомирській області, тобто клопотання позивача є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно положень ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Таким чином належним відповідачем у цій вказаній справі має бути саме Головне управління Національної поліції в Житомирській області (вул. Старий бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, Україна , pg.npu@zt.npu.gov.ua) як орган, працівник якого виніс оскаржувану постанову у справі про адміністративне правопорушення.

На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заміна неналежного відповідача не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав заміни неналежного відповідача Відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області на належного відповідача, яким є  Головне управління Національної поліції в Житомирській області.

Зважаючи на заміну у справі первісного відповідача на належного відповідача, необхідність вручення йому копії позовної заяви разом з доданими до неї документами, надання часу для підготовки відзиву на позов та доказів, з метою належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважає за необхідне відкласти судове засідання.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 48, 248 КАС України, суд, –


ПОСТАНОВИВ:


               Клопотання позивача - задовольнити.

У справі за позовом ОСОБА_1 до відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та її скасування замінити відповідача на Головне управління Національної поліції в Житомирській області (вул. Старий бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, Україна, pg.npu@zt.npu.gov.ua).

Розгляд справи почати спочатку та призначити її до розгляду в судовому засіданні на 12 годину 00 хвилин 12 серпня 2021 року.

Учасників справи негайно повідомити про дату, час і місце розгляду справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, або за відомими номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку.

Надіслати Головному управлінню Національної поліції в Житомирській області копії ухвали про заміну відповідача, ухвали про відкриття провадження та копії позову з додатками.

Встановити відповідачеві строк в п`ять днів з дня отримання ухвали суду про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву, але не довше, ніж до початку судового засідання.

           Витребувати в Головного управління національної поліції в Житомирській області матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126, ч. 5 ст. 121, ст. 125 КУпАП (постанова БАА № 071015 від 10.06.2020).

             У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, із доданням до відзиву доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

              Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана відповідачем іншим учасникам справи.

              У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами.

               Роз`яснити учасникам справи про наявність у них прав та обов`язків, визначених статтями 44, 45, 47 КАС України.

               Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://bs.zt.court.gov.ua/sud0605/.

Копію цієї ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.







Суддя П. В. Миколайчук





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація