- позивач: Акціонерне товариство "Креді Агріколь Банк"
- відповідач: Олійник Ганна Петрівна
- Представник позивача: Дивисенко Т.О
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2021 року справа № 542/746/21
провадження № 2/542/351/21
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді – Стрельченко Т.Г.,
при секретарі – Нестеренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нові Санжари, вул. Незалежності, 32, цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», представника позивача Дивисенко Тетяни Олексіївни до ОСОБА_1 про стягнення боргу, –
в с т а н о в и в :
До Новосанжарського районного суду Полтавської області з позовною заявою до ОСОБА_1 звернулася представник АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» та прохає стягнути з відповідача заборгованість за комплексним договором № 6/1411389 від 03.01.2019 року в розмірі 6996,64 грн., судові витрати у справі.
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 17.05.2021 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
В судове засідання на розгляд справи представник позивача не з`явився, надав заяву з проханням розглядати дану справу у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не повідомила, хоча була своєчасно та належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи. Заперечень проти позову у судове засідання не надано.
Давши оцінку матеріалам справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у зв`язку з наступним.
У відповідності зі ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами. Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, 03.01.2019 року між АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» та ОСОБА_2 укладено комплексний договір № 6/1411389, відповідно до якого останній отримав кредит у розмірі 12975,63 грн. (а.с. 14, 15).
АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» свої зобов`язання за договором виконав у повному обсязі, а саме надав ОСОБА_2 можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах, передбачених договором, та в межах встановленого розміру кредиту.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 10.10.2019 року (а.с. 18).
На час смерті позичальник зобов`язання за кредитним договором не виконав, в зв`язку з чим станом на 16.03.2020 виникла заборгованість в розмірі 6996,64 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1219 ЦК України передбачає права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини та у відповідності до положень п. 5 ч. 1 даної статті не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені ст. 608 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 608 ЦК України зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.
На момент відкриття спадщини спадкодавцеві ОСОБА_2 належали обов`язки згідно кредитного договору, укладеного з позивачем, та такі що не припинилися внаслідок його смерті, оскільки не є такими, що нерозривно пов`язані з його особою та у зв`язку з цим не можуть бути виконані іншою особою. Отже, обов`язки спадкодавця ОСОБА_2 за кредитним договором перейшли в порядку спадкування до його спадкоємця.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Згідно із нормами ст.ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину.
Відповідно до повідомлення Новосанжарської державної нотаріальної контори Полтавської області № 343/01-16 від 03.04.2020 року після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа № 53/2020 на підставі кредиторської вимоги АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» (а.с. 20).
Позивач 24.12.2020 року звернувся до ОСОБА_1 , дружини померлого, з вимогою відшкодування суми непогашеного кредиту, яку вона отримала 16.01.2021 року (а.с. 24, 25), однак відповідач не відшкодувала суму непогашеного кредиту.
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 53/2020 (а.с. 50-100) відповідач по справі, як спадкоємиця за заповітом, успадкувала земельну ділянку площею 4,13 га, що належала померлому ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 001098.
Відповідно до ст. 1281 ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Аналіз указаної норми дає підстави для висновку, що строки пред`явлення кредиторами спадкодавця вимог до спадкоємців є обмежувальними (преклюзивними), тобто їх пропущення припиняє права кредиторів, а тому ці строки не призупиняються, не перериваються й не поновлюються.
Таким чином, судом встановлено, що до відповідача, як до спадкоємиці за заповітом, яка прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , перейшов обов`язок, що утворився на день його смерті в межах вартості спадкового майна.
Відповідач не надала доказів, які б свідчили про відсутність спадкового майна або недостатність його вартості для погашення заборгованості спадкодавця.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що за час свого життя позичальник ОСОБА_2 свої зобов`язання по комплексному договору № 6/1411389 від 03.01.2019 року належним чином не виконав, спадщину після його смерті прийняла його дружина – відповідач по справі ОСОБА_1 , спірні правовідносини допускають правонаступництво, позивач АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» з вимогами до спадкоємця звернувся в передбачений ст. 1281 ЦК України термін, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню і з відповідача слід стягнути на користь позивача борг в сумі 6996,64 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 77-81, 89, 141, 206, 211, 247, 258, 259, 280, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 526, 1054, 1216, 1218, 1220, 1268-1270, 1282 ЦК України, суд –
в и р і ш и в :
Позов Акціонерного товариства «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», представника позивача Дивисенко Тетяни Олексіївни до ОСОБА_1 про стягнення боргу – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» (01024, м. Київ, вул. Пушкінська, 42/4, ЄДРПОУ 14361575, рах. № НОМЕР_3 в AT «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» м. Київ, МФО 300614) заборгованість за комплексним договором № 6/1411389 від 03.01.2019 року в розмірі 6996,64 грн. (шість тисяч дев`ятсот дев`яносто шість гривень 64 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
позивач: Акціонерне товариство «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», представник позивача Дивисенко Тетяна Олексіївна, місцезнаходження: вул. Пушкінська, 42/4, м. Київ, 01024;
відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Т.Г. Стрельченко
- Номер: 2/542/351/21
- Опис: про стягнення боргу.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 542/746/21
- Суд: Новосанжарський районний суд Полтавської області
- Суддя: Стрельченко Т.Г.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.05.2021
- Дата етапу: 03.08.2021