Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #95804967

 

                                                                    Справа № 420/7749/21

У Х В А Л А

02 серпня 2021 року                                                                                                  м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

                     головуючого судді                           - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

  ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови листом від 23.03.2021 року №4228-3786/Л-02/8-1500/21 у проведенні позивачу перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір його грошового забезпечення №ЮО109541 від 11.01.2021 року щодо проведення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років (50%) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі 65 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премію в розмірі 41 процентів посадового окладу, зобов`язання відповідача провести з 01.04.2019 року перерахунок основного розміру пенсії позивача у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір його грошового забезпечення №ЮО109541 від 11.01.2021 року, враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років (50%) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі 65 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премію в розмірі 41 процентів посадового окладу та здійснити нарахування і виплату різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час, починаючи з 01.04.2019 року.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що позивач звернувся до суду в 2021 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 2019 року, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України, а тому позивач пропустив строки звернення до суду, у зв`язку з чим позов слід залишити без розгляду.

Суд вважає, що клопотання відповідача необґрунтоване та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Днем, коли особа дізналась про порушення свого права, - є день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення її прав, свобод чи інтересів.

За частинами 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 23.01.2020 у справі № 809/535/16, від 18.05.2021 року у справі №343/870/17.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, які викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 року на підставі виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір його грошового забезпечення №ЮО109541 від 11.01.2021 року.

Тобто, підстава для перерахунку пенсії позивача виникла лише 11.01.2021 року після видачі довідки про грошове забезпечення, у зв`язку з чим позивач звернувся до Головного управління, та у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено листом від 23.03.2021 року №4228-3786/Л-02/8-1500/21.

Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (надалі - Конвенція) передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права» (рішення від 4 грудня 1995 року у справі «Беллет проти Франції» (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop.42, пункт 36).

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, оскільки позивач до суду з даним позовом звернувся 12.05.2021 року, суд вважає, що позивачем строк звернення до суду не пропущено, а тому у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 122, 240, 248, 256 КАС України, суд, -

                                          УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії -  відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскарженню не підлягає.


Ухвалу складено 02.08.2021 року у зв`язку із перебуванням судді у відпустці.




Суддя                                                                                                                      Л.І. Свида



































          


          


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація