- позивач: КБ "Приватбанк"
- Представник позивача: Кіріченко Віталій Михайлович
- відповідач: Красатюк Ірина Ігорівна
- відповідач: Красатюк Ігор Петрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Номер справи 243/6576/21
Номер провадження 2/243/2089/2021
РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
(Заочне)
«03» серпня 2021 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Агеєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Чуйко Д.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що відповідно до укладеного Договору № б/н від 08 серпня 2013 року ОСОБА_5 отримала кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки.
У подальшому розмір кредитного ліміту збільшився до 3500,00 грн., що підтверджується Довідкою про зміну умов кредитування та обслуговування картрахунку.
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . .
Спадкоємцями після смерті ОСОБА_5 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець , який постійно проживав разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу (6 місяців від дня відкриття спадщини), він не заявив про відмову від неї.
Відповідачі прийняли спадщину, до складу якої входять кредитні зобов`язання померлого позичальника. Спадкування обов`язків відбулося відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, так як відповідачі не відмовилися від спадщини у передбачений законом шестимісячний строк від дня відкриття спадщини.
30 липня 2021 року до спадкоємців було направлено Лист - претензію до спадкоємців, однак ніяких дій виконано не було.
Станом на дату смерті ОСОБА_5 , її заборгованість за кредитом складає 17027,41 грн., яка складається з:
-2823,45 грн. - заборгованості за простроченим тілом кредиту;
-5251,41 грн. - заборгованості за простроченими відсотками;
-8952,55 грн. - нарахована пеня.
Просить суд стягнути з відповідачів на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» заборгованість за Кредитним договором № б/н від 08 серпня 2013 року у розмірі 17027,41 грн., а також судові витрати по справі у сумі 2270,00 грн.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_6 повідомлялися про розгляд справи у спрощеному провадженні, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують їх відзив.
Як вбачається з матеріалів справи кореспонденція, яка направляється на адресу відповідачів, отримана Відповідачем ОСОБА_4 22 липня 2021 року.
У відповідності до п.3, п.4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_6 своєчасно і належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, не використали наданого законом права на подачу Відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду позивача (представника позивача), відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_4 та ОСОБА_6 про стягнення заборгованості не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, установлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфу 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає з суті кредитного договору.
08 серпня 2013 року ОСОБА_5 підписала Заяву та отримала кредит, ліміт якого в подальшому було збільшено до 3500 грн. зі строком повернення кредиту, що відповідає строку дії картки.
Відповідно до ч.1 ст. 526 ЦК України Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В статті 530 ЦК України зазначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) зобов`язання його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з розрахунку заборгованості ОСОБА_5 станом на 29 січня 2018 року має заборгованість – 17027,41 грн., яка складається з:
-2823,45 грн. - заборгованості за простроченим тілом кредиту;
-5251,41 грн. - заборгованості за простроченими відсотками;
-8952,55 грн. - нарахована пеня.
У відповідності до ч. 1 ст. 527 ЦК України «Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту». У відповідності до ч. 1 ст. 530 ЦК України «Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зі Свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого 30 січня 2018 року Слов`янським міським Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, вбачається що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 42 роки, про що зроблено відповідний Актовий запис № 201 (а.с. 59).
Станом на дату смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість за кредитним договором від 08 серпня 2013 року складає 17027,41 грн., та складається з:
-2823,45 грн. - заборгованості за простроченим тілом кредиту;
-5251,41 грн. - заборгованості за простроченими відсотками;
-8952,55 грн. - нарахована пеня.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Проте, відповідно до ст.1282 ЦК України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині (ч.1). Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі (ч.2).
Відповідно до ст. 1281 ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги (ч.1). Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги (ч.2). Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги (ч.3). Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги (ч.4).
Згідно із умовами кредитного договору, укладеного між банком та спадкодавцем, кредит надавався ОСОБА_5 з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки.
Відповідно до Довідки про зміну умов кредитування та обслуговування кредитної картки клієнта ОСОБА_5 строк дії картки НОМЕР_2 – 04/17 (а.с.55).
Саме від цієї дати, у відповідності до положення ст.1281 ЦК України, слід обчислювати річний строк для пред`явлення кредитором спадкодавця своїх вимог до спадкоємців, які прийняли спадщину.
Враховуючи те, що строк дії картки сплив 30 квітня 2017 року, а боржник ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , то річний строк для пред`явлення кредитором своїх вимог настав 30 квітня 2018 року.
Відповідно до повідомлення Першої Слов`янської державної нотаріальної контори від 12 липня 2021 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутня (а.с. 85).
Обґрунтовуючи підстави позову, банк посилався на те, що відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_6 відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 оскільки постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.
Матеріали справи не містять доказів того, що відповідачі, протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, заявили про відмову від прийняття спадщини.
Відповідно до Довідки № 22-16/44598, виданої 13 липня 2021 року Відділом з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб Слов`янської міської ради Донецької області у квартирі АДРЕСА_1 , в якому проживала позичальник ОСОБА_5 , і яка, можливо, є об`єктом спадкування, зареєстровані: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 86).
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Однак, сам факт реєстрації місця проживання відповідачів за однією адресою із спадкодавцем на час відкриття спадщини не є належним та допустимим доказом того, що саме вони є спадкоємцями та прийняли після померлої ОСОБА_5 спадщину.
З матеріалів справи вбачається, що 06 липня 2020 року банк направив до Другої слов`янської державної нотаріальної контори Претензію кредитора, після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак 30 квітня 2020 року Державним нотаріусом претензію банку було повернуто, оскільки заяви про прийняття спадщини від спадкоємців не надходити та спадкова справа не заводилася. (а.с. 62).
У Постанові Верховного Суду України 08 квітня 2015 року у справі № 6-33цс15 зроблено правовий висновок, що згідно зі ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора вони зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором не встановлено інше. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передано спадкоємцям у натурі.
Аналогічні висновки щодо застосування положень ст.ст. 1281 та 1282 ЦК України викладено в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі 522/407/15-ц (провадження № 14-53 цс 18).
Таким чином, при вирішенні спору про стягнення зі спадкоємця коштів для задоволення вимог кредитора необхідно з`ясувати коло спадкоємців, встановити належність спадкодавцю будь-якого рухомого чи нерухомого майна, вартість отриманого спадкоємцями майна та дотримання кредитором законодавчо визначеного строку пред`явлення вимоги до спадкоємців боржника (Постанова ВС від 22.01.2020 № 306/2000/16-ц, провадження № 61-30819св18).
Так, відповідно до отриманої Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 266779705 від 21 липня 2021 року, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно що належить ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , відсутні.
Таким чином, позивачем не доведено факт прийняття ОСОБА_4 та ОСОБА_6 спадщини після померлої ОСОБА_5 , а відповідно відсутні відомості щодо вартості майна, в межах якого прийнята спадщина.
Відповідно до ч.2 ст. 1281 ЦК України, кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.
Відповідно до ч.3 ст. 1281 ЦК України, якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 1281 ЦК України, кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Встановленіст.1281 ЦК України строки не призупиняються, не перериваються і не поновлюються, оскільки за своєю суттю не є строками позовної давності.
Відповідно до вимог ст.1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але у межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Отже, аналізуючи вищезазначені цивільно-правові норми слід дійти висновку про те, що правила ст.1281 ЦК України регулюють порядок пред`явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців щодо виконання зобов`язань спадкодавця перед своїм кредитором.
Недотримання кредитором передбачених ст.1281 ЦК України строків пред`явлення вимог (які є присічними, преклюзивними) позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 08.04.2015 року № 6-33цс15.
Виходячи з аналізу змісту ст.ст.1216,1218, ч.2 ст.1220, ч.3 ст.1223 ЦК України, відповідно до яких з моменту смерті особи до спадкоємців переходять права та обов`язки спадкодавця, які належали йому на час відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зобов`язання правонаступників спадкодавця-боржника перед кредитором виникають з моменту смерті спадкодавця-боржника.
Разом з тим ч.3 ст.1281 ЦК України передбачає обчислення річного строку, протягом якого кредитор має право пред`явити вимоги до спадкоємців не з дня відкриття спадщини, а з моменту настання строку вимоги.
Згідно із умовами кредитного договору, укладеного між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк «ПриватБанк» та ОСОБА_5 , кредит надавався їй на строк, що відповідає строку дії кредитної картки, до 30 квітня 2017 року (а.с. 55).
Враховуючи, що кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він мав право висунути свої вимоги до спадкоємців протягом одного року з моменту настання строку вимоги.
Разом з тим, відомості про те, що позивач протягом року, починаючи з 29 січня 2018 року до 30 квітня 2018 року (дата після закінчення строку дії картки 30 квітня 2017 року), пред`явив вимоги до спадкоємців ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , відсутні.
Пропуск встановленого ч.3 ст.1281 ЦК України річного строку (який є преклюзивним) припиняє права кредитора щодо пред`явлення вимоги до спадкоємців позичальника.
Оскільки Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у червні 2021 року, то визначений ч.3 ст.1281 ЦК України строк сплив.
Дана обставина позбавляє права вимоги кредитора, тому позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» про стягнення з ОСОБА_4 та ОСОБА_3 боргу спадкодавця у сумі ОСОБА_5 у сумі 17027,41 грн. не підлягають задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Оскільки у задоволенні вимог позивача відмовлено в повному обсязі, то судовий збір не підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 128, 131, 133, 141, 259, 264, 265, 268, 280-283 ЦПК України, ст. ст. 11, 509, 526, 527, 530, 1048, 1050, 1054, 1269, 1281, 1282 ЦК України, Постанови № 10 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості - відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 03 серпня 2021 року.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області О.В. Агеєва.
- Номер: 2/243/2089/2021
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 243/6576/21
- Суд: Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Агеєва О.В.
- Результати справи: в позові відмовлено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.06.2021
- Дата етапу: 03.08.2021