- Правопорушник: Цалко Андрій Олегович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/703/21
Провадження № 3/338/266/21
04 серпня 2021 року селище Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Рибка Л.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ "Сапсан ІФ", громадянина України, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
в с т а н о в и л а:
До Богородчанського районного суду Івано-Франківської області 14 червня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення №250 від 23 квітня 2021 року, складений головним державним ревізором-інспектором Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, відповідно до якого в ході проведення фактичної перевірки автозаправної станції №5, яка знаходиться за адресою: селище Богородчани, вул. Шевченка, 101 Івано-Франківського району Івано-Франківської області та належить ТОВ "Сапсан ІФ", встановлено, що посадова особа - директор ТОВ "Сапсан ІФ" ОСОБА_1 вчинив правопорушення - допустив порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій у сфері торгівлі, а саме: непроведення розрахункової операції через РРО, не видачу розрахункового документа встановленого зразка, проведення розрахункових операцій через РРО без використання для підакцизних товарів коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, чим порушив п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року зі змінами та доповненнями, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП. Дата, час та місце вчинення правопорушення - 14 березня 2021 року о 13 год 45 хв, АЗС по вул. Шевченка, 101 в селищі Богородчани.
В суді 23 червня 2021 року ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав, зазначив, що працює на посаді директора ТОВ "Сапсан ІФ", в березні 2021 року перевірки не проводились, на АЗС працює касиром ОСОБА_2 , який і здійснював розрахункову операцію та мав видати чек. Копію акта перевірки від 23 квітня 2021 року він не отримував, так само не викликався до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області для надання пояснень, копію протоколу не отримував. Стверджував, що будь-яких порушень вимог закону не допускав, просив суд закрити провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення та клопотав про оголошення перерви для залучення захисника у справі.
В подальшому ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, не визнає.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти); 11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.
Згідно з вимогами ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події і складу адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
В той же час слід зазначити, що згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Обов`язок щодо надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає, та не може бути перекладено на суд. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб`єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об`єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі.
Так, згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 6 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року № 566, у Протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення №250 від 23 квітня 2021 року щодо ОСОБА_1 не викладено суть адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, оскільки не розкрито його зміст, не зазначено, за яких обставин було вчинено правопорушення і в чому саме воно виразилося, не вказано, при здійсненні якої саме розрахункової операції допущено порушення, вказано дату та час вчинення порушення, які не відповідають матеріалам справи та встановленим в ході судового розгляду обставинам справи, тобто не зазначено об`єктивну сторону виявленого правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП. У вищезгаданому протоколі про адміністративне правопорушення лише частково викладено зміст п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що є недопустимим, так як порушує право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист та позбавляє суд можливості оцінювати ці дії як правопорушення, виходячи з наявності його складу.
Вказане свідчить про недотримання вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, а також п. 6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року № 566, тому протокол про адміністративне правопорушення №250 від 23 квітня 2021 року не може бути визнаний належним та допустимим доказом у справі.
Крім того, згідно з актом (довідкою) №090148 від 23 квітня 2021 року фактичної перевірки, працівниками Головного управління ДПС в Івано-Франківській області в діяльності ТОВ "Сапсан ІФ" виявлено порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій у сфері торгівлі, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО, невидача розрахункового документа встановленого зразка без вказання дати та часу їх вчинення, проведення розрахункових операцій через РРО без використання для підакцизних товарів режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД в період з 05 березня 2018 по 13 лютого 2019 року (а.с. 3 - 4). Разом з тим, у протоколі дата вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, зазначена 14 березня 2021 року.
Вказаний акт перевірки від 23 квітня 2021 року ОСОБА_1 не вручений та не підписаний останнім, дані про направлення такого особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, поштовим зв`язком в матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене, акт (довідка) №090148 від 23 квітня 2021 року фактичної перевірки ТОВ "Сапсан ІФ" є неналежним доказом у справі.
Крім того, в матеріалах справи є копія пояснень оператора АЗС ТОВ "Сапсан ІФ" ОСОБА_2 від 14 квітня 2021 року, в яких останній зазначив, що цього числа продав 4 л бензину на суму 100 грн, однак розрахункову операцію провести не встиг, фіскальний чкек не видав. Разом з тим, вказане парвопорушення ставиться у вину директору ТОВ "Сапсан ІФ" ОСОБА_1 .
Також до матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155 КУпАП не додано доказів на підтвердження того, що останній є посадовою особою ТОВ "Сапсан ІФ" та з якого часу призначений на посаду директора.
Окрім того, матеріли справи не містять жодних даних про те, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку викликався до уповноваженої особи для розгляду справи про адміністративне правопорушення, що позбавило його права на повне та всебічне з`ясування обставин справи та прийняття законного рішення.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
У відповідності до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення здійснюється судом в рамках пред`явленого обвинувачення, в даному випадку, в межах фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення №250 від 23 квітня 2021 року, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази вини ОСОБА_1 у вчиненні 14 березня 2021 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ст. 247, ст. 283, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністартивного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.Я. Рибка
- Номер: 3/338/266/21
- Опис: порушення порядку проведення розрахунків
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 338/703/21
- Суд: Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Рибка Л.Я.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2021
- Дата етапу: 04.08.2021