- адвокат: Нагайник Микола Григорович
- яка притягається до адмін. відповідальності: Кулик Кирило Анатолійович
- Інша особа: Інспектор СПД №2 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Темченко Сергій Іванович
- яку притягнуто до адміністративної відповідальності: Кулик Кирило Анатолійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 529/437/21 Номер провадження 33/814/502/21Головуючий у 1-й інстанції Петренко Л. Є. Доповідач ап. інст. Дряниця Ю. В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2021 року м. Полтава
Суддя Полтавського апеляційного суду Дряниця Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Диканського районного суду Полтавської області від 14 липня 2021 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн. на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 14 липня 2021 року ОСОБА_1 визнано винним у тому, що 02 травня 2021 року керував мотоблоком «Zirka» по пров. Луговому в с. Писарівщина Полтавського району Полтавської області, з ознаками алкогольного сп`яніння, від проходження огляду на стан відмовився у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду та закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до положень п.2.9.а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП наступає за керування транспортними засобами в стані наркотичного сп`яніння.
Відповідно до ч. 2, ч. 3, ч. 5, 6 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 , у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Однак, апеляційний суд вбачає порушення порядку проходження огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 .
Так, із відеозапису нагрудної камери поліцейського вбачається, що ОСОБА_1 було декілька разів запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора Alcotest 6810, на проходження якого ОСОБА_2 не погодився.
Згідно порядку, затвердженого Інструкцією від 09 листопада 2015 року №1452/735, у такому випадку поліцейський мав запропонувати особі, яка ймовірно може бути у стані сп`яніння, пройти огляд у закладі охорони здоров`я, що затверджений управліннями охорони здоров`я місцевої державної адміністрації.
Разом з тим, дослідження відеозапису дає підстави для висновку? що поліцейським не було роз`яснено ОСОБА_1 його прав на проходження огляду у медичному закладі, як і не було визначено конкретний заклад медичної охорони і не висунуто вимоги про проходження у такому медичному закладі огляду із складенням відповідного направлення.
З наведеного бачається, що поліцейський після небажання ОСОБА_1 на проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу не виснув вимоги пройти такий огляд в медичному закладі, а натомість склав протокол про адміністративне правопорушення.
Складення поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення без наявності відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я не відповідає вимогам закону, відповідно протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 є недопустимим доказом та не може бути покладений в основу судового рішення про визнання особи винуватою у вчиненні правопорушення, оскільки останньому не було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння у визначеному поліцейським медичному закладі, та не роз`яснено наслідків відмови від огляду.
На підтвердження наведеного свідчить той факт, що в матеріалах справи відсутнє направлення ОСОБА_1 на огляд до медичного закладу, в якому б була відмітка про його відмову від огляду. Тому зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення про відмову ОСОБА_1 від такого огляду, без висунення поліцейським відповідної вимоги є безпідставним.
Крім того, апеляційний суд звертає увагу, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 244587 відносно ОСОБА_1 зазначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності відмовилась від дачі пояснень, підпису та отримання копії протоколу.
Проте, у відеозаписі нагрудної камери поліцейського зафіксовано тільки факт відмови ОСОБА_1 від дачі пояснень і підпису. Позаяк, поліцейським взагалі не було запропоновано особі, яка притягається до адміністративної відповідальності видати копію складеного відносно неї протоколу.
Обидва екземпляри протоколів про адміністративне правопорушення (оригінал та його копія) знаходяться в матеріалах справи, що свідчить про порушення вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП.
В той же час, вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Зокрема, зі змісту рішення Європейського суду по справі «Ґалстян проти Вірменії» вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, який містить обвинувачення та є головним доказом по справі, повинен мати відомості про точний час, коли цей документ був пред`явлений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та чи мала вона достатній час на ознайомлення з ним.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: суть адміністративного правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Апеляційний суд звертає увагу на те, що законом передбачена можливість зробити у протоколі про адміністративне правопорушення запис про те, що правопорушник відмовляється підписати протокол, однак це не позбавляє уповноважену особу вручити правопорушнику копію протоколу про адміністративне правопорушення.
Оскільки працівниками поліції не було дотримано вимог закону щодо проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, то такий огляд вважається недійсним.
Отже висновки суду про те, що поліцейськими було дотримано вимоги вищенаведених нормативно-правових актів, щодо проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння та фіксування відмови від його проходження, слід визнати помилковим.
З огляду на викладене апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову судді скасувати, а справу закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 , задовольнити.
Постанову Диканського районного суду Полтавської області від 14 липня 2021 рокускасувати, а провадження у справі закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КпАП України, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Полтавського апеляційного суду Ю. В. Дряниця
- Номер: 3/529/115/21
- Опис: керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 529/437/21
- Суд: Диканський районний суд Полтавської області
- Суддя: Дряниця Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.06.2021
- Дата етапу: 23.07.2021
- Номер: 33/814/502/21
- Опис: Кулик К.А. ст. 130 КУпАП
- Тип справи: на скаргу, протест про перегляд постанов про адміністративне правопорушення (а)
- Номер справи: 529/437/21
- Суд: Полтавський апеляційний суд
- Суддя: Дряниця Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.07.2021
- Дата етапу: 29.07.2021