ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2010 р. Справа № 2a-857/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.
при секретарі Бітківській Г.П.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Таборського М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Обласного управління ДАІ МВС України в Івано-Франківській області, вул. Юності, 23, м. Івано-Франківськ, 76000
про визнання права власності на автомобіль та зобов'язання відповідача повернути автомобіль з арештамайданчика із звільненням від оплати за його утримання,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі –позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до управління державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (далі –відповідач) про визнання права власності на автомобіль марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1 та зобов’язання відповідача повернути автомобіль з арештмайданчика із звільненням від оплати за його утримання.
Позовні вимоги позивачем в судовому засіданні мотивовані тим, що він 29.02.2008 року звернувся в Івано-Франківське ВРЕР для перевірки по базі даних АІС «Автомобіль»автомобіля марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, власником якого згідно свідоцтва про реєстрацію являється ОСОБА_3. Під час перевірки автомобіля інспекторами МРЕВ по базі даних АІС «Автомобіль»було встановлено, що вказаний автомобіль відсутній по реєстрації МРЕВ -4 м. Києва, а реєстраційні документи на автомобіль підроблені. Внаслідок чого автомобіль поміщено на майданчик тимчасового утримання м. Івано-Франківська.
10.06.2008 року відносно позивача –ОСОБА_1 в порушенні кримінальної справи по факту затримання на арешт майданчик м. Івано-Франківська автомобіля марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1через підробку свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу відмовлено на підставі п.2 ст. 6 КПК України, за відсутності в діях ОСОБА_1 складу злочину. ОСОБА_1 зазначив, що при придбанні даного автомобіля договір купівлі-продажу складений не був, довіреності на право володіння, користування та розпорядженням транспортним засобом власником згаданого автомобіля йому надано не було. Також йому не було відомо про підроблення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, а тому він являється добросовісним набувачем. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, мотивуючи тим, що позивач не є власником даного автомобіля, реєстраційні документи та номерні знаки на автомобіль підроблені. Крім того, позивач не представив жодних документів, які б свідчили про його право власності на даний транспортний засіб. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 29.02.2008 року звернувся в Івано-Франківське ВРЕР для перевірки по базі даних АІС «Автомобіль»автомобіля марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, власником якого згідно свідоцтва про реєстрацію являється ОСОБА_3. Під час перевірки автомобіля інспекторами МРЕВ по базі даних АІС «Автомобіль»було встановлено, що вказаний автомобіль відсутній по реєстрації МРЕВ -4 м. Києва, а реєстраційні документи на автомобіль підроблені. Внаслідок чого автомобіль поміщено на майданчик тимчасового утримання м. Івано-Франківська, що підтверджується протоколом огляду та затримання транспорту від 08.02.2008 року (а.с.12).
10.06.2008 року відносно ОСОБА_1 в порушенні кримінальної справи по факту затримання на арешт майданчик м. Івано-Франківська автомобіля марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, внаслідок підробки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу відмовлено на підставі п.2 ст. 6 КПК України, за відсутності в діях ОСОБА_1 складу злочину.(а.с.10).
Факт підроблення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 на вищевказаний автомобіль (висновок спеціаліста НДЕКЦ №51 від 05.06.2008 року), підтверджується постановою інспектора дізнання ВДАІ м. Івано-Франківська від 10.06.2008 року.(а.с.10).
Регулювання суспільних відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначення прав, обов’язків і відповідальність суб’єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, об’єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади та об’єднань) здійснюється Законом України «Про дорожній рух».
Згідно статті 37 Закону України «Про дорожній рух»забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також без талона про проходження державного технічного огляду в установлений строк чи з талоном, що не належить цьому транспортному засобу, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
У відповідності до частини 2 пункту 7 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №1388 від 07.09.1998 року, експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Частина друга статті 321 Цивільного кодексу України встановлює, що особа може бути обмежена у здійсненні права власності лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Суд вказує на те, що транспортний засіб марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, є об’єктом цивільних прав, експлуатація якого заборонена, а власник такого майна є обмеженим у здійсненні права власності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не наділений правомочностями щодо володіння, користування та розпорядженням транспортним засобом марки «Форд Скорпіо», 1993 року випуску, д.н.з НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, а позовні вимоги про визнання права власності на вказаний автомобіль та зобов’язання відповідача повернути автомобіль з арештмайданчика із звільненням від оплати за його утримання є необґрунтованими і такими, що не підлягають до задоволення. За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Івано-Франківській області про визнання права власності на автомобіль та зобов’язання відповідача повернути автомобіль з арештмайданчика із звільненням від оплати за його утримання – відмовити повністю.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Микитюк Р.В.
Постанова складена в повному обсязі 02.04.2010 року.