ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" червня 2010 р. Справа № 2a-1331/10/0970 м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Микитюка Р.В.
при секретарі Бітківській Г.П.
за участю представників сторін:
від позивача Карабин Н.Б.
від відповідача Воришко Я.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД", вул. В.Івасюка, 62,м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000
про скасування рішення № 0002362303 від 19.05.2009р.,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Оволайн ЛТД” (надалі –позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002362303 від 19.05.2009 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги мотивувала тим, що рішення податкового органу № 0002362303 від 19.05.2009 року про застосування штрафних санкцій за порушення РРО, а саме невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність складає 370,00 грн.) є незаконним та безпідставним. Зазначила, що місцем проведення розрахунків господарської одиниці їхнього підприємства є приміщення, яке знаходиться в м. Кіровоград. На момент перевірки в касі підприємства сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 11077,35 грн. тоді як за даними денного X-звіту РРО зазначено 11447,35 грн. Таким чином, на момент проведення перевірки позивачем не було відображено в Х- звіті 370,00 грн. В обґрунтування також посилалася на те, що факт порушення позивачем ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при проведенні перевірки достовірно не встановлений. Вважає, що відповідач повинен був протягом 10 днів після складання акту перевірки направити позивачу рішення за формою «С», а не податкове повідомлення-рішення, яке не має відношення до спірних правовідносин. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, вказував на те, що 27.04.2009 року працівниками ДПА у Кіровоградській області на підставі направлення №0384 від 21.04.2009 року проведено планову перевірку господарської одиниці Каси, що належить ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПА у Кіровоградській області складено акт перевірки від 27.04.2009 року №5583/09/15/23/34623849.
В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг», а саме: позивачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.
27.04.2009 року під час проведення перевірки, заступником головною бухгалтера Шаповаловою М.П. здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в касі, яка належить ТО В «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено Шаповаловою М.П. власноручно в присутності посадових осіб податкової служби.
У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 11077,35грн.
Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 27.04.2009р. станом на 13 год. 31 хв. через РРО було проведено розрахунковий операцій на загальну суму 11447,35 грн.
Зазначив, що відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На підставі акту перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 19.05.2009 року №0002362303 в сумі 1850,00 грн. Просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, приходить до висновку, що в позові слід, відмовити виходячи із наступних підстав.
27.04.2009 року працівниками ДПА у Кіровоградській області на підставі направлення №0384 від 21.04.2009 року проведено планову перевірку господарської одиниці Каси, що належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки, працівниками ДНА у Кіровоградській області складено акт перевірки від 27.04.2009 року №5583/09/15/23/34623849.
В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг», а саме: не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.
27.04.2009р. під час проведення перевірки, заступником головною бухгалтера Шаповаловою М.П. здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в касі, яка належить ТО В «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено Шаповаловою М.П. власноручно в присутності посадових осіб податкової служби.
У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 11077,35грн. (копія розписки додається).
Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 27.04.2009р. станом на 13 год. 31 хв. через РРО було проведено розрахунковий операцій на загальну суму 11447,35 грн, що підтверджується копією денного звіту.
Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, за змістом якого каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Пунктом 1.4 цього ж Положення передбачено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому, законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Аналогічні положення містяться в ч. 4 н. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.2006 р. згідно якої, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
Згідно п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298. унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення»використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації проведеної розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
На підставі акту перевірки від 27.04.2009 року №5583/09/15/23/34623849 ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 19.05.2009 року №0002362303 в сумі 1850,00 грн.
Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки –загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. На підставі акту перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 03.07.2009 року №0003382303 в сумі 13583,20 грн.
Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтею 11-1 цього Закону передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Що стосується планових або позапланових перевірок за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) згідно із законодавством України, то дані питання регулюються зокрема ст.ст.15,16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, в яких зазначено, що такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.
На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що рішення від 19.05.2009 року №0002362303 є законним, винесеним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, який передбачений Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя: /підпис/ Микитюк Р.В.
Постанова складена в повному обсязі 07.06.2010 року.