Судове рішення #9620518

R            Справа № 2а-8

2010 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2010 року                     Новоселицький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді         Павлінчука С.С.  

              при секретарі         Міцней А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Новоселиця адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного  фонду України в Новоселицькому районі визнання протиправної відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як  дитині війни за період 2006-2008 року,

 

ВСТАНОВИВ:

У зв’язку з  тим, що для  виготовлення повного тексту постанови  по справі потрібно тривалий час, суд вважає за необхідне проголосити вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст.159, 160 ч.3, 163 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року  №10 рп/2008 рік, суд:

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного  фонду України в Новоселицькому районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період 2006-2008 року як «Дитині війни» задоволити частково.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі у нарахуванні та виплаті щомісячної державної допомоги ОСОБА_1 протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Новоселицькому районі Чернівецької області провести перерахунок щомісячної державної соцальної допомоги з 07 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 рік ОСОБА_1 з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду через Новоселицький місцевий адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення мотивованої постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає чинності після закінчення апеляційного розгляду справи.

                  Суддя:

Ў Справа № 2а-8

2010 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2010 року                     Новоселицький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді         Павлінчука С.С.  

              при секретарі         Міцней А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Новоселиця адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного  фонду України в Новоселицькому районі визнання протиправної відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як  дитині війни за період 2006-2008 року,

ВСТАНОВИВ:

В Новоселицький районний суд звернулася із позовом позивачка до відповідача про визнання протиправною відмови у нарахуванні та виплаті їй щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни та про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період 2006-2008 року посилаючись на те, що вона належать до категорії громадян, на яких поширюється дія Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що набрав чинності 1 січня 2006 року. З вказаної дати їй повинна бути нарахована та виплачуватися щомісячна соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак протягом 2006 та 2007 років такі виплати не проводились з огляду на те, що Верховна Рада своїми законами про Державний бюджет призупиняла дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а Законом “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статтю 6 зазначеного Закону викладено в новій редакції, де право на отримання державної соціальної допомоги дітям війни обмежено. Однак, 09 липня 2007 року і 22 травня 2008 року Конституційний суд України визнав неконституційними положення Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” та Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в частині зупинення і обмеження виплати соціальних допомог дітям війни.  

В судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали, додатково пояснили, що відповідачем в порушення вимог закону позивачка не була поінформована про неотримання нею допомоги як дитина війни згідно ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в  їх задоволенні, посилаючись на призупинення на оспорюваний період дії ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і відсутністю у 2007-2008 роках законодавчого врегулювання цього питання, відсутність в бюджеті держави відповідних коштів, а також у зв’язку з пропуском позивачами встановленого однорічного строку звернення до суду.  

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги і заперечення, суд приходить до висновку, що вимоги позивачів підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.  

Судом встановлено, що позивачка є громадянкою України, на час закінчення Другої світової війни їй не виповнилося 18 років, а тому вона правомірно визнана дитиною війни в розумінні Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Відповідно до ст. 6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року вона має право на отримання щомісячної грошової надбавки до пенсії або інших грошових утримань чи допомог в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Протягом 2006-2007 років управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі не виплатило позивачці щомісячну грошову надбавку до пенсії, а в 2008 році виплатило частково в розмірі 579,3 гривень. Ця обставина підтверджується листом відповідача №194/с-11 від 19.10.2009 року.

Оскільки відповідно до рішень Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року було скасовано положення Законів України про державні бюджети відповідно на 2007 та 2008 роки в частині зупинення на відповідні роки дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з врахуванням того, що рішення Конституційного суду України поширює свою дію лише на майбутнє, то із вказаних дат невиплата державної допомоги позивачці як дитині війни є протиправною.

Однак, відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Представник відповідача подав суду заяву про відмову у задоволенні адміністративного позову в частині, що перевищує річний строк, тобто до 07.12.2008 року.

В судовому засіданні із пояснень позивачки встановлено, що вона не знала про те, що їй не виплачується державна соціальна допомога як дитині війни в повному обсязі, оскільки вона про це взнала відповідно із публікацій в газетах та трансляцій телепередач. Оскільки на органи Пенсійного фонду України законодавчо не покладено письмово персонально інформувати громадян про встановлені законами їх права на отримання допомог, а позивачка не подала суду доказів поважності причин пропуску річного строку для звернення до суду за захистом своїх прав, а тому суд вважає, що вона вказаний строк пропустила без поважних причин.

У зв’язку з цим, в задоволенні позовних вимог про стягнення допомоги за 2006-2007 роки та із 01.01.2008 року по 06.12.2008 року слід відмовити через пропуск строку звернення до адміністративного суду без поважних причин.

Відповідно до Закону України «Про Конституційний суд України» рішення Конституційного суду України не мають зворотної сили в часі, а тому починаючи з 22 травня 2008 року позивачка, як дитина війни, має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Враховуючи те, що вирішення питання про розрахунок розміру соціальних виплат відноситься до компетенції Пенсійного фонду України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов’язати відповідача провести перерахунок призначеної позивачці щомісячної державної соціальної допомоги передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період  з 07 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

У задоволенні позовних вимог про стягнення допомоги слід відмовити, оскільки вибраний позивачкою спосіб захисту своїх порушених прав не відповідає виявленому порушенню. Оскільки в даний час органами Пенсійного фонду України не було нараховано державну соціальну допомогу як дитині війни в збільшеному розмірі, то питання про її стягнення може ставитися лише після такого нарахування та безпідставної відмови у виплаті.    

Керуючись ст.ст.159, 160 ч.3, 163 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року  №10 рп/2008 рік, суд:

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного  фонду України в Новоселицькому районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період 2006-2008 року як «Дитині війни» задоволити частково.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі у нарахуванні та виплаті щомісячної державної допомоги ОСОБА_1 протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Новоселицькому районі Чернівецької області провести перерахунок щомісячної державної соцальної допомоги з 07 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 рік ОСОБА_1 з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду через Новоселицький місцевий адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення мотивованої постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає чинності після закінчення апеляційного розгляду справи.

                  Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація