Справа № 2-1536/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2010 року
Н о в о з а в о д с ь к и й р а й о н н и й с у д м і с т а Ч е р н і г о в а
в складі: головуючого – судді Маслюк Н.В.
при секретарі Дасюк Н.В.
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Приходько І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звертаючись до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, просить визнати неправомірними дії відповідача щодо надання йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду ІІ групи, разової щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік в меншому розмірі, ніж у розмірі, встановленому ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради провести перерахунок щорічної грошової допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду ІІ групи, згідно ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року за 2009 рік і здійснити відповідні виплати (а.с.2-5).
Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи. Зазначає, що згідно ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року інвалідам ІІ групи передбачено надання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат на момент виплати. Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» на ІІ квартал 2009 року установлено мінімальну заробітну плату у розмірі 625 грн.. Тому, щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами ІІ групи повинна складати 3 125 грн. Проте, Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради щорічна допомога на оздоровлення виплачена у 2009 році у розмірі, передбаченому Постановою КМУ від 12.07.2005р. № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - 120 грн. Зазначає, що надання допомоги на оздоровлення в значно меншому розмірі порушує його право на соціальний захист, що гарантовано ст.. 46 Конституції України. Вказує, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є спеціальним законом у сфері соціального захисту населення, а тому, виходячи із загальності засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення підлягає застосуванню саме вказаний Закон, а не Постанова КМУ від 12.07.2005р. № 562.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, при цьому посилався на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечувала, просить в позові відмовити в повному обсязі з підстав викладених у письмових запереченнях, які залучено до матеріалів справи (а.с.18-19). Зазначила, що допомога на оздоровлення нараховувалась та виплачувалась органами соціального захисту населення позивачу за 2009 рік в порядку, передбаченому Постановою КМУ від 12.07.2005р. № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав .
ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, копією вкладки №НОМЕР_2до вказаного посвідчення (а.с.10); є інвалідом ІІ групи за захворюванням пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3копією довідки медико-соціальної експертної комісії МСЕ-ЧНВ № НОМЕР_4 (а.с. 9,11).
Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-12 від 28.02.1991 року, а саме частиною четвертою статтею 48, передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам І та ІІ групи - у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.
Відповідно ж до Постанови КМУ № 562 від 12.07.2005р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Кабінетом Міністрів України, установлено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам I і II групи - 120 гривень.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується листом №3-92 від 19.03.2010 року Управлінні праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради (а.с.6), виплата допомоги на оздоровлення за 2009 рік була здійснена позивачу 07.10.2009 року в сумі 120 грн., тобто в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 8 ЦПК України, у разі невідповідності правового акту закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру допомоги на оздоровлення позивачеві, застосуванню підлягають норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому безпідставними є посилання представника відповідача на те, що розмір щорічної допомоги на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2009 році визначався постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Крім того, порядок, визначений зазначеною постановою, допустив звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому не може бути застосований до спірних правовідносин.
Згідно ч. 5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Згідно з ч. 7 ст. 48 цього ж Закону, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI встановлено слідуючі розміри мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривні на місяць.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради, здійснивши у жовтні 2009 р. нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діяло не правомірно, оскільки Постанова не могла бути застосована відповідачем для визначення розміру грошової допомоги на оздоровлення, а нарахування та виплата щорічної допомоги позивачеві як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи повинна була здійснена відповідно до ч. 4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради неправомірними та зобов’язання провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік підлягають задоволенню.
У відповідності до приписів ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені і документально підтверджені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. 00 коп. (а.с.1), а також підлягає стягненню з відповідача судовий збір в сумі 08 грн. 50 коп., від сплати якого позивач звільнений на підставі п.18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» (а.с.9).
Керуючись ст.ст.10,11,60, 88, 208, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ст.ст. 8, 19, 22, Конституції України, ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року (із змінами та доповненнями), ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р. № 835-IV, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік у меншому розмірі, ніж у розмірі, передбаченому ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради здійснити ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії інваліду ІІ групи, перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік, відповідно до ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та забезпечити відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми допомоги на оздоровлення за 2009 рік .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові на користь держави 8 грн. 50 коп. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові на користь ОСОБА_1 37 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд міста Чернігова, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів, після подання заяви про апеляційне оскарження рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Суддя Новозаводського
районного суду м. Чернігова Н.В.МАСЛЮК
- Номер: 2-1536/10
- Опис: визнання права власності на будинок
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Виноградівський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.06.2015
- Дата етапу: 18.06.2015
- Номер: Б/н 1109
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2015
- Дата етапу: 21.10.2015
- Номер: 6/334/177/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.05.2016
- Дата етапу: 21.05.2016
- Номер: 6/582/3/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Недригайлівський районний суд Сумської області
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.05.2018
- Дата етапу: 11.07.2018
- Номер:
- Опис: розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.11.2009
- Дата етапу: 20.01.2010
- Номер: 2-1536/10
- Опис: виключення майна з-під арешту
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1536/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Маслюк Наталія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.12.2010
- Дата етапу: 24.12.2010