Справа № 6-664/10
УХВАЛА
Іменем України
21 травня 2010 року
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого – судді Маслюк Н.В.
при секретарі Дасюк Н.В.
за участю представника заінтересованої особи ПАТ «Альфа-Банк» Барило О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Чернігові цивільну справу за заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнській фінансовий союз» від 03.11.2009 року у справі №3120-6/09 за позовом Публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду із заявою про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 03.11.2009 року у справі № 3120-6/09 за позовом ПАТ «Альфа-Банк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором (а.с.1-4).
В обґрунтування заявлених вимог зазначають, що оскаржуване рішення від 03.11.2009 року незаконне, оскільки склад третейського суду не відповідав вимогам ст. ст. 16-19 Закону України «Про третейські суди». Третейською угодою, викладеною у вигляді третейського застереження, у кредитному договорі передбачено, що справа розглядається одним третейським суддею, який призначається головою постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський Фінансовий Союз». Вказують, що третейського суддю Нечай М.В., який розглянув справу, було призначено головою вказаного суду, однак прізвище голови суду в оскаржуваному рішенні не зазначено. У відповідності до Положення про Постійно діючий третейський суд при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнській Фінансовий Союз», голова третейського суду, його заступник, а також всі судді обираються Правлінням Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнській Фінансовий Союз». Зазначають, що головою правління вказаної громадської організації є Грачов Ю.Л., який одночасно є і керівником юридичного департаменту ПАТ «Альфа-Банк». Вважають, що фактично голову третейського суду та всіх суддів вказаного суду було призначено посадовою особою позивача в третейському розгляді. Оскаржуване рішення підписано, окрім судді, також Грачовим Ю.Л., тобто фактично посадовою особою позивача в третейському розгляді. Вважають, що оскільки суддя Нечай М.В. обирається на посаду третейського судді керівником юридичного департаменту ПАТ «Альфа-Банк», а тому суддя Нечай М.В. знаходиться в особливих стосунках з позивачем, крім того, виникають підстави вважати упередженим або необ’єктивним ставлення третейського судді до справи.
Заявники ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилися, про день та час слухання справи повідомлені належним чином (а.с.52-54), в матеріалах справи наявні заяви про розгляд справи без їх участі .
Представник заінтересованої особи ПАТ «Альфа–Банк» в судовому засіданні просив в задоволенні заяви відмовити, оскільки рішення винесено з дотриманням вимог законодавства України.
Вислухавши представника ПАТ «Альфа–Банк», дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали справи третейського суду № 3120-6/09, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, Постійно діючим Третейським судом при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» 03.11.2009 року по справі за позовом ПАТ „Альфа-Банк” до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення боргу було прийнято рішення, згідно якого позовні вимоги ПАТ «Альфа-Банк» були задоволенні частково, стягнуто в солідарному порядку з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь ПАТ «Альфа-Банк» 86 607 грн. 69 коп. заборгованості за кредитним договором, 808 грн 34 коп – по процентам, 51 305 грн 58 коп – по пені, стягнуто з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 пеню за договором поруки у розмірі 66 108 грн 23 коп з кожного, а також судові витрати по сплаті третейського збору (а.с.5-10).
Ухвалою Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 29.04.2010 року, виправлено описку у вищевказаному рішенні, зокрема замість прізвища відповідачів «Фадєєв» вказано «Фатєєв» (а.с.60).
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд, виходячи із змісту ст..51 Закону України «Про третейські суди» та рішення Конституційного Суду України № 1-рп/2008 від 10.01.2008 року, вважає, що з метою захисту прав та інтересів сторін органами правосуддя, якими не є третейські суди, заяву сторін необхідно вирішувати по суті.
Частиною третьою статті 51 Закону України „Про третейські суди” визначено вичерпний перелік підстав для скасування рішення третейського суду, а саме: справа, по якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону; рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди; третейську угоду визнано недійсною компетентним судом; склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідає вимогам статей 16-19 цього Закону; третейський суд вирішив питання про права і обов’язки осіб, які не брали участь у справі.
Так, у відповідності до п. 6.5 кредитного договору № SME0016160 від 30.07.2008 року (а.с.17-19) та п.4.4 договорів поруки від 30.07.2008 року (а.с.21, 24, 28 справи третейського суду), судовий захист прав та законних інтересів, які мають сторони в зв»язку з цим Договором, в тому числі розгляд та вирішення спорів, які виникають при виконанні або припиненні даного договору, включаючи спори про відшкодування завданих порушенням договору збитків та недійсність (неукладеність) Договору, підлягають остаточному вирішенню у Постійно діючому третейському суді при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» у відповідності до його Регламенту. Справа розглядається одним третейським суддею, який призначається головою Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнський фінансовий союз». Підписанням даного Договору сторони надають свою згоду на такий порядок призначення третейського суду для кожного спору, що може виникнути між ними в зв»язку з даним Договором. Сторони домовились, що якщо одна із Сторін письмово не наполягають на іншому, то розгляд їх спору у Третейському суді буде проходити виключно на підставі наданих Сторонами письмових матеріалів без проведення усного слухання і виклику Сторін.
У відповідності до ст. 6 Закону України «Про третейські суди», суд вважає, що спір, по якому винесено рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 03.11.2009 року у справі № 3120-6/09 року за позовом ПАТ „Альфа-Банк” до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення боргу підвідомчий третейському суду.
Відповідно до положень ст.5 Закону України «Про третейські суди» спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону. Оскільки третейська угода є різновидом цивільно-правового правочину, тому вона має відповідати також вимогам, встановленим цивільним законодавством. Суд вважає, що третейська угода, укладена між ПАТ «Альфа- Банк» та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 відповідає вимогам ст. 12 Закону України «Про третейські суди», ст.ст. 203, 228 ЦК України.
Заявники як на підставу для скасування рішення третейського суду посилаються на невідповідність складу третейського суду, яким приймалося оскаржуване рішення, вимогам статей 16-19 Закону України "Про третейські суди". Однак, заявниками не надано жодних доказів невідповідності складу третейського суду, яким приймалося оскаржуване рішення, вимогам Закону України "Про третейські суди", доказів того, що суддя особисто чи опосередковано заінтересована у результаті розгляду справи, знаходиться в особливих стосунках з позивачем.
Судом встановлено, що склад третейського суду, яким було ухвалене оскаржуване рішення від 03.11.2009 року, відповідав вимогам ст.ст. 16, 17, 18, 19 Закону України "Про третейські суди", Положенню та Регламенту Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнській фінансовий союз».
Враховуючи відсутність доведених заявниками у встановленому ЦПК України порядку підстав для оскарження та скасування рішення третейського суду, вичерпний перелік яких встановлений ч.3 ст. 51 Закону України "Про третейські суди", суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнській фінансовий союз» від 03.11.2009 року задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 218, 293 ЦПК України, Законом України «Про третейські суди», суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнській фінансовий союз» від 03.11.2009 року у справі №3120-6/09 за позовом Публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором – відмовити повністю.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подання заяви про апеляційне оскарження ухвали протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали та подачі апеляційної скарги протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Суддя Новозаводського
районного суду м.Чернігова Н.В. Маслюк