Судове рішення #9655886

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         «31» травня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді: Белинчук Т.Г.

          Суддів: Підлісної І.А.

Білоусовій В.В.

                      При  секретарі: Фінайкіній І.О.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про зменшення розміру аліментів, та перерахування аліментів на персональний рахунок дитини,    

за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Чорноморського районного суду АР Крим від 09 лютого 2010 року, -

                                                          В с т а н о в и л а :

01 жовтня 2009 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_6 про зменшення розміру аліментів, та перерахування аліментів на персональний рахунок дитини.  

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Чорноморського районного суду АР Крим від 07 травня 2009 року з нього стягнуто на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 350 грн. на місяць. Вважає, що у зв’язку з тим, що його сімейне та матеріальне становище змінилося він став співмешкати з ОСОБА_8 яка у свою чергу має неповнолітню дитину від першого шлюбу. Він особисто надає матеріальну допомогу на утримання  іншому сину ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, якій в силу свого психічного стану потребує цієї допомоги. А ОСОБА_7  знаходиться на повному забезпеченні у школі інтернаті, у зв’язку з чим просить зменшити розмір аліментів що стягуються з нього до 10 грн. щомісячно.      

Рішенням Чорноморського районного суду АР Крим від 09 лютого 2010 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовлено.

         В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, на неповне з’ясування обставин, які мають суттєве значення для вирішення справи.

        Заслухавши  суддю-доповідача,  пояснення осіб, які з’явилися до суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, обговоривши  доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга  підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до  статті 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (порушення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Ухвалюючи рішення про  відмову в позові, суд першої інстанції виходив з того, що  суду не надано переконливих доказів щодо суттєвої зміни матеріального або сімейного стану позивача, погіршення   його здоров’я, а також необхідності  у зменшені аліментів.  

Однак погодитися з такими висновками не можна.

         Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК  кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

        З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_5 є батьком неповнолітнього ОСОБА_7,  ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 7).

        Рішенням Чорноморського районного суду АР Крим від 07 травня 2009 року з ОСОБА_5   на користь ОСОБА_6 стягнути  аліменти на утримання сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 350 грн. щомісячно починаючі з 10 березня 2009 року та до повноліття дитини. ( а.с. 6).

         Відповідно до довідки   Чорноморської спеціальної   загальноосвітньої школи-інтернату I-II ступені № 574 від 14.09.2009 року ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 01.09.2008 р. по цей час навчається у вказаному закладі та знаходиться на повному державному забезпеченні ( а.с. 8).

У зв’язку з наведеним на час стягнення аліментів по судовому рішенню від 07 травня 2009 року неповнолітній ОСОБА_7 з 01.09.2008 року перебував на повному державному забезпеченні.        

Крім неповнолітнього сина ОСОБА_10, позивач має неповнолітню доньку  ОСОБА_11, 2000 р.н., на яку виплачу аліменти у розмірі 1\6 частини заробітку  на підставі рішення Чорноморського райсуду від 05.10.2005 року ( а.с. 49).

       Також позивач має повнолітнього сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, відносно якого позбавлений батьківських прав. ОСОБА_9 страдає психічним захворюванням, над ним встановлена опіка з боку матері позивача ОСОБА_5 - ОСОБА_12,  та на даний час вирішується питання про встановлення  групи інвалідності. Відповідно до  акту Окунівської сільскої ради № 197 від 10.09.2009 р. ОСОБА_5 надає багато уваги сину ОСОБА_13. ( а.с. 11).

       Відповідно до довідок Окунівської сільської ради Чорноморського району № 198 від 10.09.2009 року, № 233 від 24.09.2009 троку позивач ОСОБА_5 мешкає у с. Громово Чорноморського району, постійного місця роботи не має, працює періодично по найму,  мешкає з ОСОБА_14 з якою веде сумісне господарство ( а.с.14, 15).

       Відповідно до  положень статті 192 СК України  розмір аліментів, визначений за рішенням суду , може бути згодом зменшено  за рішенням суду за позовом платника  у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я.

        Розмір аліментів може бути зменшено, якщо дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи за заявою батьків, уповноваженого територіальної громади, юридичної особи, на утриманні якої перебуває дитина, та за згодою органу опіки і піклування.

        Згідно  положень частини 1 та 3 статті 193 СК України влаштування дитини до закладу охорони здоров'я, навчального або іншого закладу не припиняє стягнення аліментів на користь того з батьків, з ким до цього проживала дитина, якщо вони витрачаються за цільовим призначенням.

       За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

         Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у пункті 23 Постанови від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», які мають для суду характер правового звичаю і підлягає застосуванню через статтю 7 ЦК України, убачається, що відповідно до статті 192 СК розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. Якщо дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи, розмір аліментів може бути зменшено за заявою батьків, уповноваженого цієї громади чи особи і за згодою органу опіки та піклування. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

         Колегія суддів приймає до уваги, що позивач має нерегулярний, мінливий дохід, мешкаючи у сільській  місцевості позбавлений можливості знайти постійне місце роботи, має іншу неповнолітню дитину, на утримання якої виплачує аліменти,  в нього змини лосі сімейне становище та він став мешкати з іншою жінкою, а також ту обставину , що  син ОСОБА_10 перебуває на повному державному забезпеченні. У зв’язку з наведеним колегія суддів вважає, що вимоги про зменшення аліментів підлягають частковому задоволенню.  

         Колегія суддів вважає можливим зменшити розмір аліментів на утримання сина ОСОБА_7 до 100 грн. щомісячно. Враховуючи, що дитина знаходиться на повному державному забезпеченні,  стягнути аліменти  підлягають перерахуванню на особистий рахунок дитина  у відділенні Державного Ощадного банку України, якій відкрито у Чорноморської філії вказаного банку( а.с.63-67). Колегія суддів вважає такий механізм є оптимальним з точки зору забезпечення інтересів дитини та належного використання стягнутих аліментів.

Ураховуючи, що  має місце неправильне застосування  норм матеріального права, колегія суддів, вважає за необхідне,  постановлене судове  рішення скасувати, ухвалити нове рішення про  часткове задоволення  позову.  

         Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 307, 309, 316, 325 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.

Рішення Чорноморського районного суду АР Крим від 09 лютого 2010 року  скасувати, ухвалити нове рішення яким позов ОСОБА_5 задовольнити частково. Зменшити розмір аліментів, які стягуються за рішенням Чорноморського райсуду від 07 травня 2009 року з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 на утримання сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 до  100 (сто) грн. щомісячно і до повнолітня дитини, шляхом перерахування аліментів на особовий рахунок ОСОБА_7  НОМЕР_1 у  Чорноморському відділенні 4560 ОБ    ВАТ«Державний Ощадний банк України»          

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.

           

 Судді:        

            Белинчук Т.Г.                       Підлісній І.А.                        Білоусова В.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація