УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" червня 2010 року
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Снітка С.О.
суддів : Кашапової Л.М. , Олексієнка М.М. при секретарі Ганько Ю.І.
розглянувши у судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на постанову Овруцького районного суду від 4 грудня 2009 року,
В С Т А Н О В И Л А :
23.10.2009 р. ОСОБА_1 пред’явила позов до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Позивачка зазначила, що є потерпілою від аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом 3-ої групи, отримує державну та додаткову пенсію, але розміри призначених та виплачуваних їй пенсій не відповідають розмірам, визначеним Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Тому просила суд про задоволення позову.
Постановою Овруцького районного суду від 4 грудня 2009 року позов задоволено частково.
Постановлено визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію у відповідності до вимог ч.4 ст.54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” неправомірними.
____________________________________________________________________________
Справа № 22ц- 3044/10 Головуючий у 1-ій інст. Білоусенко І.В.
Категорія: 57 Доповідач : Снітко С.О.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі проводити нарахування ОСОБА_1 як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, інваліду 3-ої групи з 23.10.2009 р. пенсію по інвалідності із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб з подальшим перерахунком відповідно до ч.3 ст.67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з моменту набрання постановою законної сили.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі просить скасувати постанову суду т.я. вважає, що вона не відповідає нормам чинного законодавства. Вирішуючи спір суд помилково застосував розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ст.28 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Фінансування Пенсійного фонду України в Овруцькому районі щодо зазначених виплат з державного бюджету не здійснюється.
Перевіривши законність та обгрунтованість постанови суду у межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про відхилення апеляційної скарги виходячи із наступного.
Із матеріалів справи видно. що позивачка є потерпілою від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, їй встановлено 3-ю групу інвалідності в зв’язку з захворюванням, пов’язаним з аварією на ЧАЕС. Отримує пенсію по 3-й групі інвалідності в сумі 674 грн.70 коп.
Статтею 49 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1.
Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності третьої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №523 від 30.05.1997 р.
Пунктом 2 Постанови №1 від 03.01.2002 р. ?ро підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, які в свою чергу не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до положень ч.4 ст.9 КАС України в разі не відповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, прийшов до висновку суд, що основою нарахування позивачці державної пенсії має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з ч.3 ст.67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездадтність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 58 Закону України ?ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн., з 01 жовтня – 498 грн.
Також, пунктом 28 розділу ІІ Закону України ?ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено розміри щомісячної додаткововї пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та розміри державних пенсій.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу ІІ Закону України ?ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких закнодавчих актів України”, і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, з 22.05.2008 р. було відновлено дію норм ст.54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до яких особам, потерпілим від аварії на ЧАЕС та віднесених до категорії 1, інвалідам ІІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія державна в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком.
Врахувавши наведене суд обгрунтовано задовольнив частково позовні вимоги ОСОБА_1
Постанова суду відповідає нормам чинного законодавства. Помилки в застосуванні законодавства суд не допустив.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності фінансування з Державного бюджету України для здійснення доплат до пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи висновків суду не спростовують, оскільки питання врегулювання взаємовідносин між Пенсійним фондом України та органами державної влади, які формують Державний бюджет України та розпоряджаються його коштами, не були предметом спору по даній справі.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі відхилити, а постанову Овруцького районного суду від 4 грудня 2010 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та протягом двох місяців з цього моменту може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуючий: (підпис) Судді: (підписи)
Згідно: суддя апеляційного суду
Житомирської області Снітко С.О.
св.