А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Міхасішина І.В.
суддів: Щолокової О.В., Іващука В.А.,
при секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Тиврівського районного суду Вінницької області від 23 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення, -
в с т а н о в и л а :
18 лютого 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області про стягнення з відповідача на його користь суми недоплаченої грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 3960 грн. як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС III категорії за період 2006-2008 року.
Постановою Тиврівського районного суду Вінницької області від 23 квітня 2009 року позов задоволено частково. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 – допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 1575 грн. як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС III категорії. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації судовий збір в сумі 15 грн. 75 коп.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Тиврівської райдержадміністрації ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році III категорії , що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.03.2008 року (а.с. 2) і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.4 ст. 48 вищезазначеного Закону розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС III категорії складає 3 мінімальних заробітних плати.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, відповідно до якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім’ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Вищевказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи принцип дії закону в часі та виходячи з принципу пріоритету норм закону, яка прийнята пізніше, дії органів соціального забезпечення по виплаті одноразової допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року є правомірними, проте з 22.05.2008 року виплата вказаної допомоги повинна була проводитися відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки її дію було відновлено відповідно до рішення Конституційного Суду України.
У 2006-2008 роках вказана допомога ОСОБА_1 не виплачувалася.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_2 звернувся до суду 18.02.2009 року, а тому враховуючи положення ч.2 ст. 99 КАС України, вимоги позивача про нарахування та виплату одноразової допомоги на оздоровлення за 2008 рік, підлягають до задоволення з 18.02.2008 року, тобто в період, коли діяли норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
А тому нарахування та виплата вказаної допомоги ОСОБА_2 повинна бути проведена відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», а не відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічний характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Таким чином, висновки суду про наявність підстав для стягнення з управління праці та соціального захисту населення Тиврівської райдержадміністрації на користь позивача допомоги на оздоровлення за 2008 рік в сумі 1575 грн. як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС III категорії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є необґрунтованими, до яких суд дійшов з порушенням норм матеріального права, а тому рішення суду підлягає до скасування.
Відповідно до ч.1 ст. 310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених ст.ст. 205 і 207 цього кодексу.
Згідно з п.6 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо померла фізична особа, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За змістом п.4 ст. 1219 ЦК України правовідносини, що виникають із соціальних прав громадян на пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, не допускають правонаступництва, оскільки вищезазначені права нерозривно пов’язані з особою спадкодавця.
Як вбачається з довідки Тиврівського поштового відділення, поштове відправлення на ім’я ОСОБА_2 не було вручено адресату в зв’язку із смертю останнього.
За таких обставин, та враховуючи положення ч.1 ст. 310 ЦПК України, постанова суду першої інстанції підлягає до скасування, а провадження у даній справі слід закрити в зв’язку із смертю позивача.
Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 205, 307, ч.1 ст. 310, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області задовільнити.
Постанову Тиврівського районного суду Вінницької області від 23 квітня 2009 року скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: