Судове рішення #966261
Справа № 2-а - 822/ 07

 

 

Справа № 2-а - 822/ 07

Категорія 36

П О С Т А Н О В А

іменем України

 

 

08 серпня 2007 року                                                                                               м. Житомир                       

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого - судді Євпак В.В.

при секретарі         Курдиш М.В.

за участі позивачки

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобов'язання постановки на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння,

 

в с т а н о в и в :

 

Позивачка  звернулась до суду і просить зобов'язати відповідачів поставити її на чергу, встановлену місцевими органами виконавчої влади, для отримання компенсації за втрачений житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, в сумі 94132 грн., мотивуючи тим, що має право на вказану компенсацію, але відповідачі відмовили у постановці на чергу, оскільки вона не забезпечена житлом в місці переселення.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить розписка в отриманні судової повістки. Заперечень суду не надали.

Представник управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.  Просять справу розглядати у їх відсутність.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, встановив: позивачка на праві власності мала житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, який отримала у спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2. Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України НОМЕР_1 та розпорядження КМ України НОМЕР_2 с. Левковичі відноситься до третьої зони радіаційного забруднення та гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.

Встановлено, що позивачка відповідно до направлення відселена з забрудненої території і на даний час проживає в м. Цюрупинську Херсонської області.

Судом також встановлено, що позивачка належне їй на праві власності домоволодіння здала на баланс Левковицької сільської ради, що підтверджується актом прийняття житлового будинку.

Підставою відмови відповідача в постановці на чергу є обставина,  що позивачка не забезпечена житлом в місці переселення.

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а тому, суд вважає, що відмовляючи позивачці в постановці на чергу для отримання компенсації, відповідач обтяжує її становище й примушує використовувати належне позивачу на праві власності майно в небезпечних для здоров'я умовах відносно постійного місця проживання.

Крім того, ст. 35 Закону не містить будь-яких обмежень в даному випадку щодо виплати компенсації. Відсутні зазначені посилання і в Положенні про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України № 755 від 15.07.1997р.

Статтею 62 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ надано право визначати порядок застосування Закону лише Кабінету Міністрів України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що лист Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.06 № 363/0/15-06/20, порушує вимоги ст.50 Конституції України і не відповідає вимогам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України № 755 від 15.07.1997р., й не може бути застосований судом.

Ст. 5 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” визначено, що суб'єктами оціночної діяльності є суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до вказаного Закону. 

Встановлено, що розмір грошової компенсації визначив оцінювач, приватний підприємець ОСОБА_3, який має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності НОМЕР_3. Визначення оцінки проведено  у відповідності до договору   між суб'єктом господарювання та замовником оцінки,  а тому посилання відповідача на те, що експертна оцінка проведена з порушенням порядку, встановленого законодавством, є безпідставним.

З урахуванням всіх обставин по справі, суд заявлений позов до Овруцької райдержадміністрації задовольняє.

Відповідно до п. 10 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 939 від 20.09.2005р., виплата компенсацій громадянам за нерухоме майно, що втрачене у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення, та перерахунок компенсацій,  виплачених громадянам у період 1992-1996 років, проводиться за попереднім місцем їх проживання уповноваженими органами у порядку черговості за списками, затвердженими відповідними органами місцевої виконавчої влади, на підставі Положення про порядок виплати   компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 року № 755, за умови надходження коштів на зазначені цілі.

Так як списки черговості на отримання  компенсацій за нерухоме майно затверджують відповідні органи виконавчої влади, в даному випадку Овруцька районна державна адміністрація, то у позові до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації  суд відмовляє.

Керуючись ст. 35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  ст.ст. 94, 158 - 163, 167, 254  КАС України, суд -

 

                                              п о с т а н о в и в :

 

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Овруцьку районну державну адміністрацію Житомирської області  поставити  ОСОБА_1 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі  94132 грн.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації відмовити за безпідставністю.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду  набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд  протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 

 

Суддя                                                                                                                       В.В. Євпак         

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація