Жовтневий районний суд міста Харкова
справа №2-846/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 року м.Харків
Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Кицюка В.П.,
при секретарях - Черних Л.Е., Матерновській Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю САТП- 2001, третя особа ОСОБА_2, про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 пред’явив позов до Товариства з обмеженою відповідальністю САТП- 2001 про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що починаючи з 07 липня 2008 року працював у відповідача мийником автомобілів. 14 серпня 2009 року на прохання директора ТОВ САТП-2001 Кульєва О.М. він відмовився працювати після закінчення своєї зміни, у зв’язку з чим останній запропонував йому більше на роботу не приходити. 15 серпня 2008 року він звернувся до заступника начальника Територіальної державної інспекції праці у Харківській області ОСОБА_4 з заявою з приводу проведення перевірки за вищезазначеним фактом, яку просив провести за його присутності. Однак, на територію підприємства його так і не пропустили, а в травні 2009 року він дізнався, що його було звільнено на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України за прогул без поважних причин, вчинений в 20-тих числах серпня 2008 року. Вважає звільнення незаконним, оскільки прогулу він не вчинював, в зазначений час його не пропускали на територію підприємства.
Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_1 просив визнати його звільнення незаконним, поновити на роботі, стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу та 25 000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Протокольною ухвалою суду від 02 березня 2010 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, залучено директора ТОВ САТП-2001 Кульєва Олексія Миколайовича.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Плахова Л.Г. проти позову заперечувала. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що на підставі наказу №34/к від 09 липня 2008 року ОСОБА_1 був прийнятий на посаду мийника автомобілів з іспитовим строком один місяць. За незначний проміжок часу він зарекомендував себе з негативної сторони, на зауваження керівництва підприємства з приводу неналежного виконання функціональних обов’язків відповідав грубістю, погрозами, нецензурно висловлювався. Наказом № 39/к від 14 серпня 2008 року йому була оголошена догана за неналежне виконання професійних обов’язків. Починаючи з 15 серпня 2008 року ОСОБА_1 взагалі перестав виходити на роботу, про причини відсутності на роботі посадових осіб підприємства не повідомив, а спроби останніх з’ясувати ці причини позитивних результатів не надали. З цих підстав вважала звільнення ОСОБА_1 проведеним у відповідності до КЗпП України. Окрім того, зазначила, що позивачем пропущено строк звернення до суду за вирішенням трудового спору, що також є підставою для відмови у задоволенні позову.
Третя особа Кульєв О.М. позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з тих же підстав, що і представник відповідача.
Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, розглянувши подані ними документи і матеріали, допитавши свідків, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 179 ЦПК України предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що на підставі наказу директора ТОВ «САТП-2001» № 34/к від 09 липня 2008 року ОСОБА_1 був прийнятий мийником автомобілів з 07 липня 2008 року з іспитовим строком один місяць.
Згідно з ч. 2 ст. 26 КЗпП України на період іспитового строку на працівників розповсюджується законодавство про працю.
Стаття 139 КЗпП України передбачає, що працівники зобов’язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу.
Пунктом 4 частини 1 статті 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку прогулу ( в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу директора ТОВ «САТП-2001» № 41/к від 20 серпня 2009 року ОСОБА_1 був звільнений із займаної посади за прогул без поважних причин на підставі п. 4 ст.40 КЗпП України.
Згідно роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п.22 постанові № 9 від 6 листопада 1992 року, у справах про поновлення на роботі осіб, звільнених за порушення трудової дисципліни, судам необхідно з'ясувати, в чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом до звільнення, чи могло воно бути підставою для розірвання трудового договору за пунктами 3, 4, 7, 8 ст. 40 і п. 1 ст. 41 КЗпП, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1, 148, 149 КЗпП правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи застосовувалось вже за цей проступок дисциплінарне стягнення, чи враховувались при звільненні ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, і попередня робота працівника.
Факт відсутності позивача на роботі з 15 серпня 2008 року по день його звільнення підтверджується табелем обліку робочого часу на ТОВ САТП-2001 за серпень 2008 року..
Водночас, згідно рапорту колишнього начальника відділу кадрів ТОВ САТП-2001 Сич Т.М. на ім’я директора цього підприємства, ОСОБА_1 не виходив на роботу з 15 серпня 2008 року. 18 серпня 2008 року вона зателефонувала йому додому; попросила прийти на підприємство до 20 серпня 2008 року та повідомити причини своєї відсутності на роботі, на що від відповів грубістю. Посилаючись на вищезазначені обставини та рапорт головного механіка ОСОБА_7. просила вирішити питання про звільнення ОСОБА_1 за прогул з 19 серпня 2008 року ( а.с.39).
Допитані у якості свідків заступник директора ТОВ САТП-2001 ОСОБА_8 , головний механік ОСОБА_7 , головний бухгалтер ОСОБА_9, а також начальник відділу кадрів ОСОБА_10, яка станом на серпень 2008 року працювала на посаді секретаря директора, підтвердили в судовому засіданні факт відсутності ОСОБА_1 на роботі з 15 серпня 2008 року по день його звільнення.
ОСОБА_1 не надав суду жодного належного доказу, що є його обов’язком відповідно до положень ст. 60 ЦПК України, який ( які) б свідчили про поважність причин його відсутності на роботі у зазначений період. Не надано позивачем і доказів щодо виникнення конфліктної ситуації та упередженого ставлення до нього директора ТОВ САТП-2001 Кульєва О.М. , що за його твердженням стало причиною звільнення.
Пояснення допитаних за клопотанням позивача свідків ОСОБА_4, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 не спростовують вищезазначених обставин та не можуть свідчити про поважність причин відсутності ОСОБА_1 на роботі у вищезазначений період.
Так, заступник начальника Територіальної державної інспекції праці у Харківській області ОСОБА_4 пояснив, що ОСОБА_1 звернувся до інспекції праці з заявою про проведення перевірки дотримання законодавства про працю адміністрацією САТП-2001, яку наполягав проводити за його участі. Безпосередньо після звернення ОСОБА_1 для проведення перевірки до підприємства не прибув. 23 грудня 2008 року він надав згоду на проведення перевірки без його участі, однак адміністрацією підприємства у повному обсязі не були надані необхідні документи, у зв’язку з чим перевірку проведено не було. ОСОБА_1 було рекомендовано звернутися до суду для вирішення трудового спору.
ОСОБА_12, який працює на посаді сторожа підприємства, зазначив, що у серпні 2008 року він знаходився у щорічній відпустці, а тому не може дати будь-яких пояснень з приводу відсутності ОСОБА_1 на роботі з 15 серпня 2008 року. Також зазначив, що на початку кожного місяця адміністрація підприємства надає новий список працюючих робітників, які мають право заходити на територію ТОВ САТП-2001. У списку за вересень 2008 року ОСОБА_1 був відсутній, а тому його доступ на територію підприємства був обмежений.
Начальником відділу кадрів ТОВ САТП-2001 Сич Т.М. вживалися заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 про необхідність забрати трудову книжку та отримати остаточний розрахунок при звільненні, що підтверджується копіями супровідних листів та змістом телеграми ( а.с. 42, 43, 44). Згідно повідомлення оператора,телеграма ОСОБА_1 вручена не була, оскільки її відмовилися прийняти ( а.с.44).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_11 , дружина позивача, спростовуючи доводи відповідача, що вона відмовилася отримати телеграму, між тим пояснила, що дійсно наприкінці серпня 2008 року Сич Т.М. особисто приходила до них додому та пропонувала ОСОБА_1 забрати на підприємстві трудову книжку.
Згідно акту від 19 вересня 2008 року за підписом заступника директора, головного бухгалтера та начальника відділу кадрів, ОСОБА_1 відмовився від ознайомлення з наказом №41/к про його звільнення.
Оцінюючи відомості цього акту з точки зору їх узгодженості з поясненнями свідка ОСОБА_13 , суд констатує, що в цей же день ( 19 вересня 2008 року) ОСОБА_1 отримав остаточний розрахунок при звільненні ( а.с. 48,49), тобто був пропущений на територію підприємства.
На підставі пояснень сторін, а також свідка ОСОБА_4 судом встановлено, що на ТОВ САТП-2001 профспілкова організація відсутня.
Згідно зі ст. 43-1 КЗпП України, розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) допускається у випадку звільнення з підприємства, установи, організації, де немає первинної профспілкової організації.
З матеріалів справи вбачається, що наказом №39/к від 14 серпня 2008 року ОСОБА_1 було оголошено догану за порушення трудової дисципліни, неналежне виконання своїх професійних обов’язку. Законність та обґрунтованість цього наказу ОСОБА_1 не оспорює.
За таких обставин, у відповідача були всі підстави за прогул застосувати до ОСОБА_1 найсуворіший вид стягнення у вигляді звільнення.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що звільнення ОСОБА_1 із займаної посади на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП України відповідає вимогам діючого законодавства про працю, а тому вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 60, 61, 88, 209, 212, 213, 215, 367 ЦПК України, ст.ст. 40,43-1, 149, 139, 235 КЗпП України, суд –
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю САТП- 2001, третя особа ОСОБА_2, про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подання в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя – підпис.
Згідно з оригіналом СУДДЯ -
- Номер: 6/138/23/15
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.07.2015
- Дата етапу: 09.09.2015
- Номер: 2-846/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.08.2015
- Дата етапу: 13.08.2015
- Номер: б/н 671
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.09.2015
- Дата етапу: 25.09.2015
- Номер: 6/265/112/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.04.2017
- Дата етапу: 29.05.2017
- Номер: 6/946/373/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.09.2019
- Дата етапу: 02.10.2019
- Номер: 6/658/103/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Каховський міськрайонний суд Херсонської області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.12.2019
- Дата етапу: 02.01.2020
- Номер: 2-846/10
- Опис: про визнання недійсним договору іпотеки
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2010
- Дата етапу: 25.05.2010
- Номер: 6/658/103/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-846/10
- Суд: Каховський міськрайонний суд Херсонської області
- Суддя: Кицюк Віктор Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.12.2019
- Дата етапу: 10.12.2019