Судове рішення #973398
№ 2-1934/2007р

№ 2-1934/2007р.

Рішення

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.

 

12 березня 2007 року                               Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Г.М. Козирєвої при секретареві       Н.В. Нетецькій

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в с. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Глибоцької сільської Ради Харківського району та області про визнання права власності на житловий будинок в порядку успадкування по закону, по зустрічному позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання угоди дійсною і визнання права власності на житловий будинок,

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивачка звернулася до суду із позивною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташовані поАДРЕСА_1 в порядку успадкування по закону після смерті брата - ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1

Свій позов мотивуючи тим, що житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований поАДРЕСА_1 в Бюро технічної інвентаризації не зареєстровано, право власності на нього не оформлене, що підтверджується довідкою № 1230 від 30.10.2006 р. виданою КП „ХРБТІ" Харківської області, яка є в матеріалах   справи (а.с.7).

Вказаний житловий будинок було збудовано батьками позивачки - ОСОБА_4 і ОСОБА_5

Згідно довідки Виконкому Глибоцької сільської Ради № 995 від 23.10.2006 p., що є в матеріалах справи, вищевказаний будинок зареєстрований в по господарській книзі № 12 Глибоцької сільської Ради за 1977-1979 p.p., головою господарства значиться гр. ОСОБА_4, померлийІНФОРМАЦІЯ_2 Після його смерті головою домогосподарства стала його дружина, мати позивачки - ОСОБА_5, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12). Таким чином вона фактично прийняла спадщину відповідно до ст.ст. 529, 549 ЦК України 1963 p., діючого на час цих подій, вступивши в її управління і володіння.

Під час життя, 17 жовтня 1991 року мати позивачки склала заповіт, яким все своє майно заповідала сину - братові позивачки - ОСОБА_6, померлому ІНФОРМАЦІЯ_4, що в матеріалах справи підтверджується копією заповіту і свідоцтвом про його смерть (а.с. 9, 8). В цьому будинку він був зареєстрований та мешкав з 1983 р. і до дня своєї смерті. Даний факт підтверджується довідкою Виконкому Глибоцької сільської Ради №974 від 17.10.2006 p., яка є в матеріалах справи (а.с. 11) Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді вищевказаного будинку.

Позивачка звернулась до держнотконтори з заявою про прийняття спадщини, але в оформленні спадкового права їй було відмовлено в зв'язку з тим, що будинок не зареєстровано в КП „ХРБТІ" і було загублено свідоцтво про народження спадкодавця ОСОБА_6 і поновити його не є можливим.

Після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3, позивачка є єдиною спадкоємицею на спадкове майно, оскільки, з заявами про прийняття спадщини ніхто, крім позивачки, не звертався. Свідоцтво про право на спадщину держнотконтора не видавала. Цей факт підтверджується повідомленням першої держнотконтори Харківської області Харківського району (а.с. 17).

За вищевикладених обставин, позивачка була змушена звернутися до суду для вирішення питання про оформлення права власності на спадок.

В даний час позивачка прийняла рішення продати цей будинок. Однак в нотаріальній конторі їй також було відмовлено в оформленні договору купівлі-продажу, та рекомендовано звернутися до суду.

У судове засідання з'явилась представник позивачки де підтримала позовні вимоги ОСОБА_1, та пояснила, що на даний момент позивачка фактично, по домашній угоді, продала вищевказаний спадковий будинок ОСОБА_2 - позивачу по зустрічному позову.

 

2

Представник відповідача - Глибоцької сільської Ради в судове засідання не з'явився. В матеріалах справи є заява відповідача - в якій не заперечує проти позову та просить слухати справу у відсутності його представника.

Позивач по зустрічному позову, проти вимог ОСОБА_1 не заперечував, свій позов підтримав, пояснивши, що 12 жовтня 2006 року між ним та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі - продажу, належного останній житлового будинку № 6 з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, про що була складена розписка, яка є в матеріалах справи, відповідно до якої, ним було передано відповідачці, за даний житловий будинок, гроші в сумі 27237 грн. (а.с. 20).

Цей договір не був нотаріально засвідчений, оскільки право власності ОСОБА_1 на дане відчужуване майно належним чином не оформлене, але відповідачка зобов'язалася оформити договір купівлі-продажу нотаріально у двох місячний термін. Цей термін був їй необхідний для оформлення права власності на спірне майно.

Однак до теперішнього часу, відповідачкою по зустрічному позову право власності на вищевказане майно не оформлене, що змусило ОСОБА_2 звернутися до суду із цим позовом.

Між ними відбулося повне виконання вимог договору: позивач по зустрічному позову передав ОСОБА_1 гроші, а остання надала йому спірний будинок у повне користування, однак ухилилась від нотаріального оформлення угоди купівлі-продажу даного будинку з вищеназваних причин.

Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що основні та зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 і ОСОБА_2 знайшли своє підтвердження в судовому засіданні и підлягають задоволенню за наступних підстав.

Судом з достовірністю встановлено: факт родинних стосунків між позивачкою ОСОБА_1 і її братом ОСОБА_6, померлим ІНФОРМАЦІЯ_4; факт возведения батьками позивачки спірного будинку, і факт того, що після смерті голови господарства ОСОБА_4 померлогоІНФОРМАЦІЯ_2 фактично прийняла спадщину, вступивши в її управління і володіння мати позивачки - ОСОБА_5, померла ІНФОРМАЦІЯ_3, таким чином за нею у відповідності до ст.ст. 529, 549 ЦК України 1963 p., діючого на час тих подій, може бути визнано право власності на спірний будинок. Після її смерті спадкоємцем по заповіту є брат позивачки - ОСОБА_6, померлий ІНФОРМАЦІЯ_4. Судом також встановлено факт того, що позивачка є єдиною спадкоємицею на спадковий житловий будинок після смерті брата. Всі вказані факти підтверджуються доказами в матеріалах справи: довідкою КП „ХРБТІ" Харківської області № 1230 від 30.10.2006 р. (а.с.7), довідкою Виконкому Глибоцької сільської Ради № 995 від 23.10.2006 р., (а.с. 12). копією заповіту (а.с. 9), свідоцтвом про смерть (а.с. 8), довідкою Виконкому Глибоцької сільської Ради №974 від 17.10.2006 p., (а.с. 11), рішенням Глибоцької сільської ради № 6/69 від 19 жовтня 1994 року (а.с. 10), актом депутату Глибоцької сільської Ради (а.с. 14), довідкою Виконкому Глибоцької сільської Ради № 371 від 23.02.2007 р. (а.с. 13), повідомленням першої держнотконтори Харківської області Харківського району (а.с. 17).

Крім того, судом з достовірністю встановлено факт того, що ОСОБА_1 до оформлення своїх спадкових прав фактично продала житловий будинок розташований за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_2, що підтверджується доказами в матеріалах справи; розпискою ОСОБА_1 про укладання угоди (а.с.20) копією паспорту (а.с.21).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне визнати позивачкою право власності на спірний житловий будинок № 6 з господарськими будівлями розташовані поАДРЕСА_1 в порядку успадкування по закону після смерті брата - ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4

А також на умовах здійснення вимог угоди купівлі-продажу визнати право власності на цей будинок з господарськими будівлями за ОСОБА_2.

Керуючись ст.ст.. .. 10,11,60,130ч.4, 174 ч.4, 209,212,214,215,218 ЦПК України, ст.ст.. 220 ч.2, 1217,1258, 1261, 1267, 1268 ЦК України, суд -

 

ВИРІШИВ:

 

1.Визнати факт родинних відносин між ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 і ОСОБА_6, померлим ІНФОРМАЦІЯ_4.

 

3

2.     Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташовані поАДРЕСА_1 в порядку успадкування по закону після смерті брата - ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4.

3.     Визнати угоду купівлі-продажу житлового будинкуАДРЕСА_1 що укладено 12 жовтня 2006 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 дійсною та визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташовані по АДРЕСА_1по вказаній угоді

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження рішення суду у судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Харківської області в десятиденний термін з дня проголошення рішення, та апеляційна скарга в двадцятиденний термін, після надання заяви про апеляційне провадження через Харківський районний суд Харківської області.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація