Справа № 2- 1252 /2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
8 червня 2010 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Разумової І.Є.
при секретарі Цукановій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2009 рік в розмірі 2150 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом та просить суд стягнути з відповідача - Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради на його користь суму недоплаченої у 2009 році одноразової щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій у розмірі 2150 грн. 00 коп., мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 30.10.1998року. Відповідно до ст. 12 Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, яки втратили працездатність, який у 2009 році складав 498 грн. 00 коп. Фактично йому виплачено у минулому році 340 грн., тому сума недоплати грошової допомоги за 2009 рік становить 2150 грн. 00 коп.
Позивач у судове засідання не з”явився, надав заяву в якій просить розглядати справу без його участі на підставі матеріалів, що є в справі (а.с. 3).
Представник відповідача - Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення, за довіреністю ОСОБА_3, проти позову заперечує та пояснила, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211 встановлено, що разова грошова допомога, передбачена Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій виплачується в розмірі 340 грн. Інших видатків для такої виплати не передбачено, позивачу в 2009 році було виплачено разову грошову допомогу у розмірі 340 грн. На той час рахунок УПСЗН Конотопської міської ради був арештований, тому виплату позивачеві проводило Головне управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, яке і повинно бути відповідачем по справі, хоча позивач і перебуває на обліку в УПСЗН Конотопської міської ради.
Представник відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації у судове засідання не з”явився, надіслали заяву про розгляд справи без їх участі, у задоволенні позову просять відмовити (а.с. 17). Крім того, надали заперечення, в якому вказують, що відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому норми, які вводяться Законом “Про Державний бюджет” діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріорітетними відносно інших законів. Ст.ст. 21,22 Бюджетного кодексу України визначено, що для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів, які за обсягом наданих прав поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” головним розпорядником коштів стосовно щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни визначено Міністерство праці та соціальної політики України, від якого Головне управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації отримує кошти на виплату допомоги, яку вказує позивач, тому відповідачем по справі має бути Міністерство праці та соціальної політики України. Ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право в 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що разова грошова допомога учасникам бойових дій виплачується у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України у межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 р. № 211 встановлено, що в 2009 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, учасникам бойових дій становить 340 грн., які і були виплачені позивачеві, тому з боку Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації порушень законодавства допущено не було (а.с. 18-19).
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій ( а.с. 4).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Відповідно до п. 3 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.08.00 № 1035/2000 та постановою КМУ від 02.11.06 № 1543 Мінпраці України забезпечує реалізацію прав громадян на соціальний захист через систему підпорядкованих йому органів.
Відповідачі в своїх запереченнях посилаються на постанову Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211 “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нациських переслідувань”, в якій встановлено, що одноразова грошова допомога учасникам бойових дій в 2009 році має бути виплачена в розмірі 340 грн.
У судовому засіданні було встановлено, що в 2009 році позивачу Головним управлінням праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації одноразова грошова допомога як учаснику бойових дій була виплачена в сумі 340 грн., що підтвердив представник Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення.
При цьому в 2009 році дію ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” будь-яким законом не було зупинено чи змінено. Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік” розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Каюінету Міністрів України.
Ст. 71 даного Закону Кабінету Міністрів України надано право в 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата в 2009 році учасникам бойових дій одноразової грошової допомоги повинна здійснюватись відповідно до норм Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
При цьому за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Ч. 1 - 4 ст. 8 ЦПК України визначено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативні акти, прийняті на підставі Конституції, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, оскільки для значної кількості громадян України пільги, компенсації та гарантії, право на які передбачено чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (ст.48 Конституції України), , то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесеняя змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається. Зупинення його дії можливе лише за умови введення відповідно до п.31 ч.1 ст.85, п.19 ч.1 ст.92 Конституції України надзвичайного стану.
За таких обставин позивачу за 2009 рік слід було б виплатити разову грошову допомогу в розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком, як це передбачено ч. 5 ст.12 Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не постановою Кабінета Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211, котра звужує обсяг прав позивача.
Враховуючи вищевикладене, слід задовольнити позовні вимоги щодо стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2009 рік, виходячи з розміру, встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який з 1 січня 2009 року становив 498 грн.
Кошти слід стягнути з Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради, оскільки позивач перебуває у них на обліку, а Головне управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації проводило в 2009 році виплати, оскільки рахунки Конотопського УПСЗН були арештовані, про що пояснив їх представник.
Судові витрати, відповідно до ст. 88 ЦПК України, слід стягнути з Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради, від сплати судового збору відповідач в силу ст. 4 Декрету “Про державне мито “ звільнений.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 61, 69, 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законом України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” , Законом України «Про державний бюджет на 2009 рік», ст.ст. 8-15, 60, 81, 88 , 212, 214-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Стягнути з Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій з 2009 рік відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі п”яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням здійсненої за цей період виплати.
Стягнути з Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи для зарахування платежів до спеціального фонду державного бюджету ( КЕКД 22050000, ОКПО 23635072, р/р 31219259700008, банк ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013), призначення платежу – ІТЗ розгляду цивільної справи в Конотопському міськрайсуді.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання повного рішення, а апеляційної скарги - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Конотопського
міськрайонного суду І.Є.Разумова