Судове рішення #976663
Справа № 2-79/07

Справа № 2-79/07

Рішення

Іменем    України

29 березня 2007 року

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого судді     Артюх К.В.

при секретарі                                Горбік Т.А.

за участю представника позивачів ОСОБА_1, представника відповідача Негода Н.І.. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом  ОСОБА_2,  ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Чернігівської міської ради про визнання права власності на будинок та господарські будівлі, -

Встановив:

Позивачі звернулися до суду з позовом до Чернігівської міської ради і просять визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності в рівних частинах за кожним на Уг частину будинку і господарських будівель по АДРЕСА_1, визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину будинку і господарських будівель по АДРЕСА_1, як спадкоємця за заповітом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_3 і ОСОБА_2 в рівних частинах є співвласниками 1/2 частини будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, що підтверджується договором дарування від 19.02.99 року № 2-1310, інша половина будинку належала ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу від 13.07.91 року № 1-2166. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер, за свого життя 23.12.91 року він склав заповіт, згідно якого заповів все своє майно ОСОБА_4, інших спадкоємців ОСОБА_5 не мав. ОСОБА_4 у встановлений законом строк звернувся до II Чернігівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але оформити спадщину через нотаріальну контору не може, оскільки будинок недобудований, має готовність 90 % та є самовільно збудовані прибудови до будинку. Вказане підтверджується довідкою КП Чернігівське МБТІ від 11.11.2005 року. В зв'язку з тим, що будинок між сторонами реально не поділений, має самовільні прибудови, позивачі по справі вимушені звернутися до суду з позовною заявою про визнання за ними права власності на будинок з господарськими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1.

Раніше вказаний будинок належав на праві власності ОСОБА_6, матері ОСОБА_2 і ОСОБА_3 та ОСОБА_5- діду ОСОБА_4 в рівних частинах. ОСОБА_6 та ОСОБА_5 перебували в зареєстрованому шлюбі і разом будували будинок. Прибудови А-1 і А-2 вони будували без належно затвердженого проекту і дозволу, вказаний будинок побудований на виділеній у встановленому порядку земельній ділянці, будівництво відповідає будівельним нормам, не порушує права інших осіб, але є самовільним. ОСОБА_3 і ОСОБА_2 просять визнати за ними право власності на 1/2 частину вказаного будинку та господарських будівель, як за спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5

В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги своїх довірителів підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі, просив визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності в рівних частинах за кожним на 1/2 частину будинку і господарських будівель, з урахуванням самовільних споруд, по АДРЕСА_1. Та визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину будинку і господарських будівель, з урахуванням самовільних споруд, по АДРЕСА_1, як за спадкоємцем за заповітом після смерті 28.11.2004р. ОСОБА_5

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав просив відмовити в його задоволенні.

Вислухавши представника позивачів, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Згідно ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.

 

 

2

Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Згідно ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Враховуючи, що позивачі наполягають на визнання за ними право власності на все домоволодіння, з урахуванням самочинного, яке згідно повідомлення Чернігівського МЕТІ від 11.11.2005р. ( а. с. 7) будинок має 90% готовності та 48% зносу. Самовільно збудовані недобудовані прибудови літ „А2", „А1". Згідно висновку експерта С-1718 від 16.02.2007р. ( а. с. 76-87) домоволодіння АДРЕСА_1 збудоване з дотриманням чинних будівельних норм. Ступінь готовності житлового будинку А-1 становить 90% будівельної готовності, погребу а2 становить 100% будівельної готовності, прибудови А'-і становить 90% будівельної готовності, прибудови А2-1 становить 92% будівельної готовності, гаражу Б-2 (1 пов.) становить 98% будівельної готовності, сараю Б-2 (2 пов.) становить 98% будівельної готовності, сараю „б" становить 100% будівельної готовності, погребу „б1 становить 100% будівельної готовності. В порушення ч.2 ст. 331 ЦК України новостворене нерухоме майно є незавершеним будівництвом, до експлуатації не здано, договору щодо об'єкту незавершеного будівництва ніхто не укладав, проектно-кошторисна документація відсутня. Згідно ч.2 ст. 376 ЦК України позивачі не можуть набути право власності на самочинне будівництво.

Керуючись ст. ст. 10,11,60, 213-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 331, 376 ЦК України, суд, -

Вирішив:

В позові ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Чернігівської міської ради про визнання права власності на будинок та господарські будівлі, відмовити.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд міста Чернігова, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення, протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів, після подання заяви про апеляційне оскарження рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація