Судове рішення #9823899

Справа №2-432/2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 року

Ямпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді  Любинецької – Онілової А.Г.

за участю секретаря сз         Лозінської Т.О.

представника позивача  ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області

цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно,        

ВСТАНОВИВ:

    Позивач звернувся із позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадщину за законом, зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дорошівка Ямпільського району Вінницької області померла його мати ОСОБА_6. Після смерті матері залишилось спадкове майно, яке складається із майнового паю та права за земельну частку (пай). Відповідачі ОСОБА_4 є чоловіком померлої ОСОБА_4, а ОСОБА_5 - донька, які як і позивач відповідно до ст.1261 ЦК України є спадкоємцями першої черги на спадщину. Сторони до нотаріальної контори у встановлений законом строк із заявами про прийняття спадщини не звертались. Позивач вказує, що після смерті матері він вступив у фактичне володіння та розпорядження її майном, всі правовстановлюючі документи на спадкове майно знаходяться у нього на руках, спадщину фактично прийняв, однак не має змоги нотаріально оформити свої спадкові права. Вважаючи свої прав невизнаними, позивач  просить суд встановити факт прийняття ним спадщини, що відкрилася після смерті матері та визнати за ним право власності на спадкове майно, у порядку спадкування за законом .

Відповідачі позовні вимоги визнали і не заперечували проти їх задоволення, про що суду поступили заяви із клопотанням розглядати справу без  їх участі.

    Судом встановлені такі обставини і визначені відповідно до них правовідносини.

             Із показань свідка ОСОБА_7 встановлено, що  дійсно ОСОБА_3 є сином покійної ОСОБА_6, яка померла в 1998 році, після смерті матері він розпорядився усім її майном.

   Із досліджених письмових доказів, що є у справі, судом встановлено, що ОСОБА_6  померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дорошівка Ямпільського району Вінницької області. Позивач є сином померлої ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про його народження. Із Довідки Держкомзему у Ямпільському районі вих.№01.10/507 від 21.05.2010 року та Сертифікату серії ВН №0271814  на право на земельну частку (пай) встановлено, що  ОСОБА_6 має право на  земельну частку (пай) розміром 2,93 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в колективній власності КСП с.Буша Ямпільського району Вінницької області. Із Свідоцтва про право власності на майновий пай члена сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХVІІ №005073 виданого після смерті спадкодавця -  02 квітня 2007 року встановлено, що за ОСОБА_6 рахується майно в КСП ім.Шевченка реорганізованого в ТОВ “Буша” в розмірі 3457 гривень або 0,1420%. Із повідомлення Ямпільської держнотконтори вих.№331/01-14 від 17 червня 2010 року встановлено, що заяви про прийняття спадщини чи на відмову від спадщини після смерті ОСОБА_6 не подавалися. Спадкової справи не заведено.

    Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.15 ЦК України позивачка має право на захист судом своїх невизнаних прав щодо спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_6.

          Відповідно до ст.124 ч.2 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

          Відповідно до ст.529  ЦК України (ред..1963 року), що діяв на момент відкриття  спадщини, позивач є спадкоємцем першої черги після смерті своєї матері і відповідно до ч.1 п.1 ст.549 цього ж  Кодексу вважається спадкоємцем, що прийняв  спадщину після смерті матері, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном, що підтверджено матеріалами справи.

          Враховуючи ту обставину, що ніхто із спадкоємців померлої не претендує на спадщину після її смерті, однак,  позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до нотаріальної контори та з огляду на те, що правовстановлюючий документ на майнову частку (пай) на ім’я спадкодавця видано значно пізніше після її смерті – 02.04.2007 року, що робить неможливим нотаріальне оформлення спадкових прав позивача на вказане майно, суд вважає встановленими обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог.

    Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.

            Спірні правовідносини врегульовані ст.ст. 529, 549 ЦК України (ред..1963 року).

            Керуючись ст.10, 11, 60, 212, 213, 214, 215, 256 ЦПК України і на підставі ст.ст. 529, 549 ЦК України (ред..1963 року) , суд

В И Р І Ш И В:

     Позовні вимоги задовольнити.            

Встановити факт прийняття  ОСОБА_3 спадщини після смерті його матері ОСОБА_6, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1  в с.Дорошівка Ямпільського району Вінницької області.    

          Визнати за ОСОБА_3  право власності на майновий пай у розмірі 3457 гривень в пайовому фонді майна КСП ім..Шевченка реорганізованого в ТОВ «Буша» с.Буша Ямпільського району Вінницької області, згідно зі Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена КСП  серія ВІ XXVII №005073, виданим 02 квітня 2007 року Бушанською сільською радою Ямпільського району Вінницької області  на ім’я «Цуркан Тетяна Олексіївна» , у  порядку спадкування за законом.

             Визнати за ОСОБА_3  право на земельну частку (пай)  у розмірі 2,93 умовних кадастрових га, яка перебуває в колективній власності бувшого КСП ім..Шевченка на території Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, згідно із Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВН №0271814, виданим 30 грудня 1996 року Ямпільською РДА Вінницької області на підставі рішення Ямпільської РДА від 30.12.1996 року №353, зареєстрованого  31.12.1996 року за порядковим номером 814 на ім’я «Цуркан Тетяна Олексіївна», у порядку спадкування за законом.

      Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з  дня його проголошення шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення через Ямпільський районний суд. Апеляційна скарга на рішення подається  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення.

                        Головуючий            підпис      А.Г.ЛЮБИНЕЦЬКА-ОНІЛОВА

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація