Справа №2а-64
2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2010 року м.Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Поглод О.В.
з участю секретаря Боянівської Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рогатині адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії,
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі звернулося в Рогатинський районний суд Івано-Франківської області з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення з неї в користь Управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі 20 186 грн. 62 коп. надміру виплаченої пенсії за вислугу років.
В судовому засіданні представники позивача позовну вимогу підтримали повністю та пояснили, що управлінням Пенсійного фонду України в Рогатинському районі 05.11.2003 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років.
Згідно із записами в трудовій книжці ОСОБА_1 у період з 16.11.1976 р. по 31.10.2003 р. працювала на посаді викладача по класу акордіона в Рогатинській дитячій музичній школі .
У червні 2008 р. управлінню Пенсійного фонду в Рогатинському районі було надано розпорядження Рогатинської райдержадміністрації про перереєстрацію 09.11.1999 року Рогатинської дитячої музичної школи в Рогатинську дитячу школу мистецтв ім. Б. Кудрика. В результаті перевірки записів трудової книжки ОСОБА_1 встановлено, що записи про перереєстрацію школи відсутні.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального захисту при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. за №433 із наступними змінами затверджено перелік типів позашкільних закладів, до яких віднесено і школу мистецтв.
А Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. за №909 із наступними змінами та доповненнями затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, де в позашкільних навчальних закладах визначені такі посади: директори, їх заступники з навчально-виховної , навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Посада викладача в позашкільних закладах освіти в даному переліку не передбачена, а тому період роботи на посаді викладача в школі мистецтв не може зараховуватись до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Отже стаж роботи ОСОБА_1 становить лише 22 роки і 5 місяців при необхідних 25 років .
Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі за № 133027 від 07.07.2008 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена.
31 липня 2008 управлінням Пенсійного фонду України в Рогатинському районі відповідачу були надіслані повідомлення з проханням терміново повернути переплату пенсії в сумі 20 186 грн. 62 коп., однак ОСОБА_1 відмовилась добровільно повернути управлінню Пенсійного фонду України в Рогатинському районі незаконно виплачену їй суму пенсії.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та суду пояснила, що вона працювала викладачем Рогатинської дитячої музичної школи з 1976 року по 31 жовтня 2003 року. Маючи 27 років педагогічного стажу вона звернулась в управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі за призначенням пенсії по вислузі років. Нею були надані наступні документи: трудову книжку, довідку про заробіток, про склад сім`ї , паспорт, ідентифікаційний код. Працівниками управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі були перевірені всі її документи та призначено пенсію по вислугу років з листопада 2003 року, яку позивач виплачував їй до 31 липня 2008 року. Вважає, що якщо їй було неправильно призначено пенсію, то це не її вина, а вина працівників управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі, оскільки вони зобов’язані знати порядок призначення такого виду пенсії. Просила суд в позові відмовити , оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
05 листопада 2003 року управлінням Пенсійного фонду України в Рогатинському районі ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років, як викладачу Рогатинської дитячої музичної школи .
Протягом листопада 2003 року - липня 2008 року їй було виплачено пенсію на загальну суму 20 186 грн. 62 коп., що підтверджується довідкою - розрахунком .
Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі за № 133027 від 07.07.2008 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена, оскільки після реорганізації Рогатинської дитячої музичної школи в Рогатинську дитячу школу мистецтв ім.Б.Кудрика її робота на посаді викладача в останній не зараховується до спеціального стажу.
31 липня 2008 управлінням Пенсійного фонду України в Рогатинському районі відповідачу були надіслані повідомлення з проханням терміново повернути переплату пенсії в сумі 20 186 грн. 62 коп., однак ОСОБА_1 відмовилась добровільно повернути управлінню Пенсійного фонду України в Рогатинському районі виплачену їй суму пенсії.
Вимога позивача про стягнення з ОСОБА_1 в користь Управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі 20 186 грн. 62 коп. надміру виплаченої пенсії за вислугу років є безпідставними з наступних причин.
Із записів в трудовій книжці ОСОБА_1 вбачається, що вона у період з 16.11.1976 року по 31.10.2003 року працювала на посаді викладача по класу акордіона в Рогатинській дитячій музичній школі.
Згідно розпорядження голови Рогатинської райдержадміністрації №319 від 09.11.1999 року Рогатинську дитячу музичну школу перереєстровано в Рогатинську дитячу школу мистецтв імені Бориса Кудрика, однак дані записи в трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема: довідки АБ № 079799 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та статуту Рогатинської дитячої школи мистецтв ім. Б. Кудрика даний навчальний заклад є початковим спеціалізованим мистецьким навчальним закладом, який належить до системи позашкільної освіти.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального захисту при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Також, відповідно до положень ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту», педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Постановою Кабінету Міністрів України №963 від 14.06.2000 року »Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада викладача школи мистецтв включена до переліку посад педагогічних працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року за №909 із змінами, внесеними постановою цього органу за №1436 від 26.09.2002 року, затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, в ньому спірна посада відповідачки у школі мистецтв не була передбачена, однак дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 року №397/21, дію вище зазначеної постанови поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв , без внесення змін до постанови.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, позовна вимога управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі є безпідставною, оскільки відповідач ОСОБА_1 отримувала протягом листопада 2003 року - липня 2008 року пенсію за вислугу років у відповідності з вимогами закону.
Суд вважає також за необхідне зазначити, що позивачем пропущено строк звернення до суду .
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
А згідно вимог ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судом встановлено, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі за № 133027 від 07.07.2008 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена у зв’язку із відсутністю права на пенсію, а звернувся позивач з адміністративним позовом лише 30 грудня 2009 року і відповідачем заявлено клопотання про застосування річного строку звернення до суду.
Тому суд приходить до висновку про необхідність застосування строку звернення до суду, який визначений ст.99 КАС України та відмови у задоволені позову.
Керуючись ст.ст.99-100,161-163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
В позові управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі до ОСОБА_1 відмовити за пропуском строку звернення до адміністративного суду та недоведеністю позовних вимог.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Головуючий :