Судове рішення #9843234

Справа № 2-а-3431

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

1 березня 2010 р.                              м. Біла Церква

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

                головуючого  - судді  Агафонова С.А. ,

                при секретарі судового засідання – Кузьмінській В.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві в залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії, інвалід 2 групи, захворювання якого пов’язане з Чорнобильською катастрофою, має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем вказана додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю виплачується у значно нижчому розмірі.  А тому позивач просить суд визнати дії відповідача пов’язані з виплатою йому додаткової пенсії в розмірі, меншому встановленого ст.  50  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначити розмір та виплатити, в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком з 01.01.2009 року.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, та надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника та заперечення на позов, в якому позов не визнав. Обґрунтовуючи свої заперечення проти позовних вимог відповідач посилається на те, що закони України «Про державний бюджет» на відповідні роки не містять жодних вказівок щодо використання розмірів пенсій, на які посилається позивач. Розрахунок пенсії позивачу проводиться та виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року, виходячи з розміру 19,91 грн.  Визнання Рішеннями Конституційного Суду України неконституційними положень норм Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», які зупиняли дію норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплат компенсацій і допомог у розмірах відповідно до розміру мінімальної пенсії не дає підстав для його виконання, оскільки до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» не внесено змін і не збільшено фінансування на вищевказані витрати. Тому управління Пенсійного Фонду України в  Білоцерківському районі, правомірно нараховує вищевказані пенсії та доплати до пенсій і діє в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновків, які мотивує наступним чином.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований і постійно проживає в АДРЕСА_1. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії,  інвалідом 2 групи із захворюванням, яке пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі, що є меншим ніж 75 % від мінімальної пенсії за віком за відповідний період.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України  органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 113 Конституції України  Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 152 Конституції України  закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 цього ж Закону  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  розмір мінімальної пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій визначений відповідно до ст. 54 цього ж Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України від 05.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було доповнено вказаний Закон статтею 71, згідно з якою дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та .." прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність визначений з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн.,  з 01 жовтня 498 грн.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про державний бюджет на 2009 р." у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу  та  для  тих,  хто  відноситься  до  основних  соціальних демографічних груп  населення,  в  розмірах,  що  діяли  у  грудні
2008 року.
З 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 гривня та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років – 632 гривні, дітей віком від 6 до 18 років – 776 грн., працездатних осіб -744 грн., осіб, які втратили працездатність – 573 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати " прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 листопада 2009 року - 701 гривні, з 1 січня 2010 року - 825 гривень, з 1 квітня - 839 гривень, з 1 липня - 843 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:  осіб, які втратили працездатність: з 1 листопада 2009 року - 573 гривень, з 1 січня 2010 року - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.

            Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». У цьому ж рішенні Конституційного Суду України зазначається, що при прийнятті Закону України «Про державний бюджет України» мають бути дотримані принципи соціальної, правової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України.

Відповідно до рішення  Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», в т.ч. п.28, розділу ІІ цього Закону, яким було внесено зміни до статей 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати державної пенсії та пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірах відповідно до мінімальної пенсії.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, а Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має особливу процедуру внесення до нього змін та доповнень то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення  ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та положення зазначених вище Законів про встановлення розміру пенсії, а не Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», та вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України, які скасовують та змінюють обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України.

Позивачем надані докази на підтвердження своїх позовних вимог, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, довідку до акта огляду МСЕК № 034121 з відміткою про те, що позивач є інвалідом 2 групи.

Визначаючи дату, з якої позивач має право на перерахунок основної та додаткової пенсії, суд керувався нормою ст. 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа.

         Таким чином, оскільки позивач звернувся із заявою до Управління пенсійного фонду України в Білоцерківському районі  за перерахунком пенсії 16.01.2010 р., то відповідача необхідно зобов’язати зробити йому перерахунок основної та додаткової пенсії з 01.02.2010 р.

            Отже, з урахуванням всього наведеного суд приходить до обґрунтованого висновку, що позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, як інвалід 2 групи, захворювання якого пов’язане з Чорнобильською катастрофою, має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1.02.2010 року

На підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати держмита (судового збору) на користь держави.

Керуючись ст. ст. 19, 113, 152 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік», ст. 54 Закону України "Про державний бюджет на 2009 р."   Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, №10-рп від 22.05.2008 року,   ст. 1 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати ",  ст.ст. 6, 9, 17, 158-163, 167,185,186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково .

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Білоцерківському районі пов’язані з виплатою ОСОБА_1 додаткової пенсії в розмірі, меншому встановленого ст. 50  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Білоцерківському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1  згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого законодавством на відповідний період прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, починаючи   з 01.02.2010 року.

Від сплати судового збору сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена до Київського  апеляційного адміністративного  суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя:                             С.А.Агафонов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація