Справа № 2-183/2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 травня 2010 року м.Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого-судді Лошак О.О.
з участю секретаря Макар С.В.
відповідачки ОСОБА_1
представника відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рогатині цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про виключення з актового запису про народження дитини запису про нього як батька (оспорювання батьківства),
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до Рогатинського районного суду Івано-Франківської області із позовом до ОСОБА_1 про виключення з актового запису про народження дитини запису про нього як батька (оспорювання батьківства).
У позовній заяві ОСОБА_4 зазначив, що з 29 липня 1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1. Спільне проживання між ними склалося невдало, дітей у шлюбі не народилося, а тому 2001 році вони припинили спільне проживання. Він записаний батьком дитини, оскільки на час народження дитини він з відповідачкою перебував у зареєстрованому шлюбі. Його батьківство виключається, оскільки спільно не проживав та не підтримував стосунків з відповідачкою біля двох років перед народженням дитини. Просив позов задоволити. Виключити з актового запису про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 запис про нього як про батька дитини. Справу розглянути у його відсутності, оскільки він немає можливості прибути у судове засідання, про що подав письмову заяву в порядку, передбаченому ч.2 ст.158 ЦПК України.
Відповідачка у судовому засіданні позов визнала повністю. Пояснила, що дійсно з 29 липня 1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з позивачем. Фактично спільне проживання між нею та позивачем було припинено в 2001 році. Вона перебувала у фактичних шлюбних відносинах з іншим чоловіком ОСОБА_6, від якого завагітніла та народила дитину. Батьком дитини записано ОСОБА_3 відповідно до ч.2 ст.122 Сімейного кодексу України, оскільки на час народження дочки вона перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі. Даний факт став підставою для занесення відомостей про ОСОБА_3 як про батька дитини ОСОБА_5 у книгу реєстрації народжень. Позивач не є біологічним батьком дитини. Між ним та дитиною відсутня кровна спорідненість. Не заперечує щодо виключення з актового запису відомостей про ОСОБА_3 як про батька ОСОБА_5.
З 2001 року вона перебуває у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_6, який визнає себе батьком ОСОБА_5.
Вислухавши пояснення відповідачки, представника відповідачки, свідка, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Свідок ОСОБА_6 пояснив, що біля 10 років проживає однією сім’єю з ОСОБА_1 без реєстрації шлюбу. Від спільного проживання в 2003 році в них народилася дочка ОСОБА_7. В актовому записі про народження дитини батьком записано ОСОБА_3, що не відповідає дійсності.
ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Рогатині. Батьки дитини – ОСОБА_3 та ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1, виданим 24 грудня 2003 року відділом реєстрації актів цивільного стану Рогатинського районного управління юстиції.
Як вбачається з свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Рогатинського районного управління юстиції і шлюб між ОСОБА_3 і ОСОБА_1 розірвано ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис за №88 від ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч.2 ст.122 Сімейного кодексу України дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу походить від подружжя.
Частиною 1 статті 136 Сімейного кодексу України передбачено, що особа, яка записана батьком дитини має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як про батька з актового запису про народження. Предметом цього позову є вимога про визнання судом відсутності споріднених правовідносин між особою, яка записана батьком та дитиною.
Предметом доведення є відсутність кровного споріднення між особою, яка записана батьком дитини та дитиною. Відповідно до п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами деяких норм Сімейного кодексу України при розгляді справ про батьківство та материнство та стягнення аліментів» передбачено положення, згідно з яким оспорювання батьківства можливе лише після реєстрації народження дитини і до досягнення дитиною повноліття. Оспорити батьківство має право особа, яка записана батьком дитини в книзі реєстрації народжень. Для вимог чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини позовної давності не встановлено.
За таких обставин та доказів, досліджених та перевірених у судовому засідання, суд приходить до висновку, що відсутність кровного споріднення між ОСОБА_3 і ОСОБА_5 в судовому засіданні доведено повністю, а тому позов підлягає до задоволення.
На підставі ст.136 СК України, керуючись ст.ст.209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України , суд,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю .
Вилучити з запису акта про народження №92 від 24 грудня 2003 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Рогатинського районного управління юстиції відомості про ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 як про батька дитини.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано – Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд шляхом подачі в 10 – денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Рішення суду, після набрання ним законної сили, направити державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини – відділу реєстрації актів цивільного стану Рогатинського районного управління юстиції - для відома та виконання.
Головуючий: Лошак О.О.