Судове рішення #9862487

Справа № 2-а-33/10

   

      Шацький районний суд Волинської області

     П О С Т А Н О В А

 І м е н е м    У к р а ї н и

18 травня 2010 року                                                                                                           смт. Шацьк

Шацький районний суд Волинської області в складі:

головуючого – судді Храновської Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про зобов’язання вчинити дії,

        в с т а н о в и в :

ОСОБА_1  звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що він наділений правовим статусом дитини війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» користується правом на одержання щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Протягом 2006-2007 років позивачу така допомога не виплачувалася. Просить зобов’язати відповідача провести нарахування державної соціальної допомоги дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 листопада 2008 року по 31 січня 2010 року.

Також позивач просить поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду, оскільки про факт порушення її прав, позивачу стало відомо лише після опублікування у пресі відповідного рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року.  

Представником відповідача подано заперечення на позовну заяву № 422/09-33 від 09.03.10 року. Заперечення обґрунтовував тим, що управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області не є розпорядником коштів Державного бюджету України,  а тому не є боржником по відношенню до позивача, крім того, позивачем пропущено річний строк для звернення до суду прав на нарахування підвищення пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Просить в задоволенні позову  позивача відмовити.

В судове засідання позивач не з’явився, проте подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, подав до суду  клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття особи, яка бере участь у справі в судове засідання, яка була належним чином повідомлена, та від якої надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності, не перешкоджає розгляду справи.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Судом встановлено, що позивач наділений правовим статусом дитини війни, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області, в період з листопада 2008 року  по березень 2010 року позивачу підвищення до пенсії виплачувалось у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 та довідкою відповідача № 114  від 04.03.2010 року.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п. 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, який набрав чинності 01.01.2008 року, текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було викладено у новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі    №1-28/2008 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Частиною 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. У зв’язку з цим,  нарахування підвищення пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з моменту набрання чинності відповідним рішенням Конституційного суду і до кінця 2008 року ґрунтується на законі.

Протягом січня 2009 - січня 2010 років  дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ніякими законодавчими актами не зупинялася, а тому позовні вимоги щодо стягнення підвищення до пенсії за період з січня 2009 року  по січень 2010 року є підставними.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтовані та законні, а тому відповідач зобов’язаний провести нарахування позивачу державну соціальну допомогу як дитині війни у розмірі  30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  за період  з  01 листопада 2008 року по 31 січня 2010 року.

В той же час, суд вважає,  що позивачем пропущено строк  звернення до адміністративного суду  за захистом порушених прав щодо невиплати надбавки дитині війни за період з 01 листопада 2008 року по 17 лютого 2009 року

Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.  

У зв’язку з тим, що підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком не нараховувалось відповідачем, суд вважає, що в даному випадку слід застосовувати річний строк звернення до суду, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, оскільки іншими нормативно-правовими  актами не визначено строк звернення до суду за не нарахованими пенсіями.

Вказану позивачем причину пропуску строку звернення до адміністративного суду слід визнати неповажною.

Враховуючи вище викладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме, про зобов’язання відповідача провести нарахування  та виплату позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 18.02.2009 року по 31.01.2010 року з урахуванням вказаних виплат.

У задоволенні позовних вимог щодо нарахування та виплати зазначеного  підвищення до пенсії  за період з 01 листопада 2008 року по 17 лютого 2009 року слід відмовити у зв’язку із пропуском строку звернення до суду позивачем.    

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 року №80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 року) управління Пенсійного фонду України в районі відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. Судом встановлено, що позивачеві нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії як дитині війни за період з  січня 2009 року по  лютий 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області, де позивач перебуває на обліку. Тому суд приходить до висновку, що саме на відповідачеві лежить обов’язок провести нарахування позивачеві державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з  18 лютого 2009 року по 31 січня 2010 року.

Оскільки позивач відмовився від стягнення на його користь понесених судових витрат, тому сплачений судовий збір позивачеві не відшкодовується.

Керуючись ч. 3 ст. 122, ст. 159, ст. 160, ст. 163 КАС України, та на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Відмовити позивачу у поновленні строку звернення до адміністративного суду.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої  ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 18 лютого 2009 року по 31 січня 2010 року, з урахуванням  ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова  суду може  бути  оскаржена до апеляційного суду Волинської області через Шацький  районний суд. Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.   Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження або апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.  

Суддя Шацького районного суду                                                                         Н.В.Храновська                                                                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація