Справа 22а-11017\200 Головуючий в 1 інстанції Прасолов В.М.
Категорія 21 (1У) Доповідач Карнаух В.В.
РІШЕННЯ Іменем України
2006 року червня 22 дня колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного
суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого: судді Михайлів Л.В.
суддів Барильської А.П., Карнаух В.В.,
при секретарі Чубіній А.В.,
за участю: позивачки ОСОБА_1, представника позивачки ОСОБА_2, представника відповідача Качан Катерини Леонідівни,
представника третьої особи Боровика Володимира Івановича,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за апеляційною скаргою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі на рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 26 січня 2006 року за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі, третя особа Криворізьке локомотивне депо ДП,"Придніпровська залізниця", про відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИЛА: ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі, третя особа Криворізьке локомовтивне депо ДП "Придніпровська залізниця", про відшкодування моральної шкоди, і просила на підставі ст.ст.21,25,28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", стягнути з відповідача 75 000 грн. у відшкодування моральної шкоди, оскільки вона, як член сім"ї померлого від нещасного випадку та його утриманка має право на відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 26 січня 2006 року позов задоволенно частково, з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі на користь позивачки стягнуто у відшкодування моральної шкоди 60 000 грн.. В апеляційній скарзі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі ставить питання про скасування рішення суду і ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки судом порушені норми матеріального і процесуального права. Суд не взяв до уваги, що відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-9\2004 від 27.01.2004 року про те, що право на відшкодування моральної шкоди мають потерпілі, до яких позивачка не відноситься.
Представник відповідача підтримала апеляційну скаргу,просить рішення суду скасувати, оскільки воно постановлено в порушення норм матеріального і процесуального права.
ОСОБА_1. та її представник ОСОБА_2, кожен окремо, заперечували проти апеляційної скарги, вважають, що рішення суду відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12 травня 2004 року чоловік позивачки ОСОБА_3, який працював машиністом електровозу ВЛ8-1506, що належав локомотивному депо Придніпровської залізниці, знаходячись на робочому місці, загинув внаслідок нещасного випадку. Про що 18 березня 2005 року було складено акт по формі Н-1.
За таких обставин, колегія судців вважає, що суд першої інстанції, виходячи із наведених обставин по справі, визнавши позивачку членом сім"ї померлого, як потерпілого від нещасного випадку на виробництві, помилково дійшов висновку про те, що позивачка має право на відшкодування моральної шкоди з відповідача - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі, у зв"язку зі смертю самого потерпілого, оскільки таке право на відшкодування моральної шкоди діючим законодавством не передбачено.
Виходячи з наведеного, колегія судців вважає необхідним скасувати рішення суду першої інстанції, з постановленням нового рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України про відмову в задоволенні позовних вимог про стягнення моральної шкоди.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі задовольнити.
Рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 26 січня 2006 року -скасувати.
В позові ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Кривому Розі про відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути
оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з
моменту набрання ним законної сили.